Felietony

Wikipedia Zero - darmowy dostęp do mobilnej Wikipedii na komórce

Konrad Kozłowski
Wikipedia Zero - darmowy dostęp do mobilnej Wikipedii na komórce
1

Wikipedia znana jest niemal każdemu użytkownikowi Internetu - codziennie po zawartą na jej łamach wiedzę sięgają setki milionów użytkowników. Na to składają się nie tylko użytkownicy komputerów, ale również telefonów komórkowych z mobilnym dostępem do Sieci. Już dzisiaj 230 milionów z nich może zupe...

Wikipedia znana jest niemal każdemu użytkownikowi Internetu - codziennie po zawartą na jej łamach wiedzę sięgają setki milionów użytkowników. Na to składają się nie tylko użytkownicy komputerów, ale również telefonów komórkowych z mobilnym dostępem do Sieci. Już dzisiaj 230 milionów z nich może zupełnie za darmo przeglądać zasoby Wikipedii na ekranach telefonów, dzięki partnerstwu operatorów komórkowych z fundacją Wikimedia.

Początki Projektu Wikipedia Zero sięgają roku 2009 i pierwszym partnerem był operator sieci Orange. Darmowy dostęp do Wikipedii dzięki Orange możliwy jest aktualnie w takich krajach jak Tunezja czy Uganda, w Malezji zaś oferowany jest przez operatora Digi. W tym ostatnim przypadku ciekawym warunkiem jest korzystanie z przeglądarki Opera Mini, dzięki której ilość transferu danych jest redukowana do minimum.

W ostatnich dniach Saudi Telecom Company (STC) stał się kolejnym partnerem fundacji Wikimedia w tym projekcie. Dzięki temu, kolejne 25 milionów ludzi, mieszkańców Kuwejtu czy Bahrajnu, będącymi klientami telekomu zyska darmowy dostęp do internetowej encyklopedii.

Jest to jedna z tych inicjatyw, które mają pomóc krajom rozwijającym się (głównie Afryka i Azja) w upowszechnieniu dostępu do najpopularniejszych rozwiązań takich jak poczta internetowa czy właśnie Wikipedia. Przypomnę, że właśnie w tamtych regionach głównymi, a niejednokrotnie jedynymi, urządzeniami z dostępem do Internetu są telefony komórkowe. Stąd inicjatywy dostępu do e-maila poprzez wiadomości SMS (Gmail) czy możliwość przeglądania Wikipedii bez dodatkowych opłat.

Źródło: TheNextWeb, źródła grafik: Blog Wikimedia, Wikipedia Foundation.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wikipediawikimedia