3

Wigix – powiew świeżości w aukcjach internetowych

Wigix ma wnieść porządek do świata aukcji internetowych. Wszyscy zaawansowani użytkownicy Ebay twierdzą, że panuje w nim dość spory bałagan (podobno) i aby kupić poszukiwany produkt po atrakcyjnej cenie trzeba się sporo naszukać (to chyba przypadłość wszystkich serwisów aukcyjnych) Wigix ma być alternatywą dla Ebay – alternatywą, w której będziemy kupować produkt za taką cenę […]

Wigix ma wnieść porządek do świata aukcji internetowych. Wszyscy zaawansowani użytkownicy Ebay twierdzą, że panuje w nim dość spory bałagan (podobno) i aby kupić poszukiwany produkt po atrakcyjnej cenie trzeba się sporo naszukać (to chyba przypadłość wszystkich serwisów aukcyjnych)

Wigix ma być alternatywą dla Ebay – alternatywą, w której będziemy kupować produkt za taką cenę jaką wyznaczymy, a informacje o produkcie będą kompletne i dostępne w jednym miejscu.

W wigix szukając danego produktu zostaniemy przeniesieni na jego główną stronę (a nie na listę z aukcjami), na której znajdziemy informacje o jego rynkowej cenie, ostatnie zmiany w cenie, o tym kto w danej chwili i za ile sprzedaje dany produkt oraz kto chce go kupić – muszę przyznać, że strona o produkcie naprawdę robi wrażenie. Przypomina nieco informacje jakie do tej pory są dostępne w serwisach wyszukujących ceny.
Cena rynkowa jest dość ciekawą opcją (informacyjną) – system sam śledzi zmiany cen na bazie przeprowadzonych transakcji kupna sprzedaży, pokazując jednocześnie ustaloną przez te działania cenę rynkową danego produktu. Informacja ta może okazać się bardzo pomocna dla przyszłych sprzedających ponieważ będzie ona sugerować czy mamy szansę na szybką transakcję w serwisie i czy dany moment jest odpowiedni na sprzedaż lub zakup produktu.

Wigix pomoże nam również wybrać interesujący nas produkt w zdefiniowanej przez nas cenie. Zasada działania serwisu jest dość prosta. Z jednej strony użytkownicy wymieniają przedmioty, jakie mają do sprzedania (tworząc listy tego co posiadają) oraz ich początkową cenę, z drugiej strony zgłaszają się użytkownicy, którzy chcą kupić konkretny przedmiot za konkretną podaną cenę. System automatycznie przeszukuje kupujących i sprzedających i sam dobiera ich w pary na bazie tego, jakiego produktu i w jakiej cenie potrzebują.

Ciekawą funkcją jest możliwość wylistowania swoich przedmiotów i sprawdzenie ich aktualnej wyceny w serwisie bez konieczności wystawiania ich na sprzedaż. Dzięki tej opcji będziemy mogli wybrać korzystny dla nas moment do sprzedaży naszych produktów.Generalnie serwis został uzbrojony w masę ciekawych dodatków (również społecznościowych) i gadżetów pozwalających nam na bardzo przyjemne zakupy ale nie tylko. W wigix możemy również zarabiać bez sprzedawania produktów. Możemy zarabiać przez dodawanie opisów na stronach produktów oraz poprzez zostanie „moderatorem kategorii” czyli osobą która będzie przeglądać i akceptować opisy produktów (nadesłane przez użytkowników) dla całej kategorii.

Muszę przyznać, że pomysł i koncepcja zakupów w Wigix bardzo mi się podoba – szczególnie przypadła mi do gustu koncepcja związana ze stroną produktu, wokół której skupia się tak naprawdę cały proces transakcyjny.

Czy w takim razie Wigix ma szanse na walkę z Ebay, który „przerabia” w swoich transakcjach 2 tysiące dolarów na sekundę, a liczba jednocześnie wystawionych na sprzedaż przedmiotów to 115 milionów ? Z pewnością wigix będzie ciekawą alternatywą, z pewnością jest w stanie przyciągnąć trochę klientów – szczególnie tych znużonych sposobem zakupów oferowanych przez serwisy aukcyjne. Nie sądzę jednak, aby Ebay jakoś dotkliwie odczuł powstanie konkurencji – mimo iż gigant ma pewne problemy z jakością aukcji oraz spamem to jednak nadal jest miejscem transakcji dla ponad 80 milionów ludzi.

Myślę, że warto dać Wigixowi szansę – ponieważ pokazuje on zupełnie inne podejście do aukcji internetowych – nam nie pozostaje nic innego jak czekać na polską wersję tego serwisu lub jego polski odpowiednik.

Ps. Inwestorzy już uwierzyli w Wigix inwestując w ten pomysł ponad 5 milionów dolarów. Serwis w chwili obecnej zatrudnia na stałe około 25.