7

Wiadomości.24 – nie zgadzam się!

Czym jest dziennikarstwo obywatelskie (ang. Civic juranlistm)? – Otóż jest to fenomen, który sprawdził się w stanach zjednoczonych. W tego rodzaju dziennikarstwie największy nacisk położony jest na autentyczność oraz bliskość opisywanej tematyki. Opisywanie społeczności, w której się żyje jej codziennych problemów i trosk powoduje, iż ludzie zaczynają bardziej doceniać ten styl pisania. Dziennikarz obywatelski musi […]

Czym jest dziennikarstwo obywatelskie (ang. Civic juranlistm)? – Otóż jest to fenomen, który sprawdził się w stanach zjednoczonych. W tego rodzaju dziennikarstwie największy nacisk położony jest na autentyczność oraz bliskość opisywanej tematyki.

Opisywanie społeczności, w której się żyje jej codziennych problemów i trosk powoduje, iż ludzie zaczynają bardziej doceniać ten styl pisania. Dziennikarz obywatelski musi być blisko ludzi ze swojej społeczności, tak aby jego relacje czy też opinie były jak najbardziej autentyczne, aby czytelnicy czuli iż autor sam zaangażowany jest w opisywaną problematykę.

Jeśli popatrzymy na to, czym jest dziennikarstwo obywatelski – to widzimy od razu, czym takie dziennikarstwo nie jest. Moim zdaniem nie jest to możliwość pisania przez każdego na każdy temat i o każdym miejscu. Jeśli przykładowy 25 letni „Adam” student 2 roku hotelarstwa opisze problem związany głodem w południowej Afryce – to moim zdaniem nie jest to dziennikarstwo obywatelskie. Nasz przykładowy „Adam” nie wie nic na temat tego jak ludzie żyją w południowej Afryce, jakie panują tam nastroje i jakie są problemy dnia codziennego. Może on natomiast opisać swoje odczucia i przedstawić troskę o społeczność afrykańską.

Dlaczego tak się rozpisałem na temat dziennikarstwa obywatelskiego? Dlatego bo uważam, iż jest to bardzo dobry trend w dziennikarstwie – bardzo potrzebny i niezmiernie wiarygodny. Nie chciał bym jednak, aby każdy nowo powstały serwis internetowy, w którym ludzie Pisza swoje opinie, recenzje i przemyślenia był nazywany dziennikarstwem obywatelskim. Nie podoba mi się również fakt, iż dziennikarze nie protestują przeciwko tak definiowanemu dziennikarstwu obywatelskiemu.

Nie zgadzam się tutaj z autorem blogu Media Cafe , iż serwis wiadomosci24.pl jest pierwszym w Polsce serwisem opartym na dziennikarstwie obywatelskim

Ani nie jest to dziennikarstwo obywatelski (wiadomosci24.pl oferują możliwość pisania każdemu o wszystkim a to jest daleko różne od mojego pojmowania dziennikarstwa obywatelskiego) i tutaj zgadzam się z autorem bloga net to. Ani nie jest on pierwszy.

Przechodząc do samego serwisu wiadomości24.pl – uważam iż jest to porządnie wykonany, graficznie dość przejrzysty i czytelny.

Wady, jakie w tej chwili widzę (z pewnością zostaną poprawione, ponieważ serwis działa od kilku dni) to problemy w nawigacji, dziwne przyporządkowania pod kategorii do kategorii oraz nie jasna struktura i układ głównej strony.

Na stronie nie ma też jasnej informacji czy ten serwis jest – przy pierwszej wizycie ma się wrażenie, iż jest to kolejny portal z news-ami.

Co jednak najbardziej razi to wszech obecny PAP w artykułach – jeśli serwis i dziennikarze mają bazować na informacjach podawanych przez polską agnecję prasową  to gdzie jest to obywatelskie dziennikarstwo ?.

Możliwe, iż moja opinia na temat tego serwisu jest dość surowa – ale też uważam iż nie można wszystkiego nazywać jak się chce i tworzyć własnych teorii.

Wiadomosci24.pl będą zapewne ciekawym serwisem gdzie ludzie będą mogli bawić się w dziennikarstwo, na pewno warto będzie obserwować ten serwis i zaglądać do niego od czasu do czasu.

Wiadomosci24 będą też konkurencją dla ithink.pl – ale ja osobiście na razie wybieram ten drugi serwis, ponieważ tam wiem że ludzie piszą i wyrażają się sami. Na ithink.pl jest dużo amatorów dziennikarzy i recenzentów ale właśnie to powoduje iż to co piszą jest bardziej realne (czasami śmieszne, czasami niedorzeczne, czasami ciekawe).