12

Świetne wieści dla użytkowników WhatsApp – wideorozmowy już są!

Nabyty przez Facebooka komunikator nie cieszy się w naszym kraju taką popularnością jak chociażby Messeger, ale globalnie mówimy o ponad 1 miliardzie użytkowników! W ich ręce trafia kolejna nowość - wideorozmowy - z których skorzystają już dzisiaj (wybrani) posiadacze urządzeń z Androidem.

Zawsze zastanawiała mnie obecność słuchawki w ikonie WhatsAppa. Przecież jeszcze przed pierwszym kwartałem 2015 roku ten komunikator nie umożliwiał prowadzenia rozmów głosowych. Podstawą do wyboru takiej ikony mogły być dwie kwestie: 1) numer telefonu będący jednocześnie nazwą użytkownika w usłudze 2) chęć postawienia się WhatsAppa na równi z aplikacjami telefonu i SMS-ów na smartfonach.

Jednak na wprowadzonych w marcu 2015 roku rozmowch głosowych rozwój komunikatora nie zostaje zatrzymany. Pomimo ogromnej konkurencji, ze strony takich marek jak Skype, Viber, Hangouty czy nawet Messenger, WhatsApp rozpoczyna walkę o użytkowników pragnących przeprowadzić wideorozmowę ze swojego urządzenia mobilnego. Ale czy na pewno?

Wideorozmowy w WhatsApp nie są wabikiem na użytkowników

Bardziej prawdopodobne wydaje się po prostu rozszerzenie listy funkcji komunikatora dla obecnych użytkowników, którzy w celu rozmowy twarzą w twarz musieli wybierać alternatywne aplikacje. Obecnie tylko część użytkowników WhatsAppa na Androidzie dysponuje możliwością zainicjowania i przeprowadzenia rozmowy wideo, ale wkrótce funkcja ta powinna trafić do wszystkich, także grupy użytkowników na iOS.

Co ciekawe, WhatsApp ukrył funkcję wideorozmów pod ikoną słuchawki na ekranie konwersacji. Po tapnięciu na nią wyświetlane są dwie opcje – połączenie głosowe oraz połączenie wideo. Krążące po sieci zrzuty ekranu pokazują, że istnieje także inna wersja aplikacji, w której na górnym pasku obecne są dwa przyciski, wyraźnie sugerujące rodzaj połączenia. Same wideorozmowy nie różnią się niczym od tego, co znajdziemy w innych komunikatorach. Opcja zmiany kamery, wyłączenia obrazu czy wyciszenia – to wszystko jest do naszej dyspozycji. Na liście połączeń (skrajna lewa karta) każda pozycja posiada konkretną ikonką informującą o typie przeprowadzonej rozmowy.

WhatsApp = SMS, telefon,…

WhatsApp zastąpił wielu osobom wiadomości SMS, a kompresowane dane podczas rozmów audio pozwalają skutecznie rozmawiać ze znajomymi niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Potrzebne jest naturalnie połączenie z internetm, ale te bez problemu uzyskamy nawet podczas bardziej odległych podróży. Dla ogromnej bazy użytkowników WhatsAppa wprowadzenie wideorozmów jest to bardzo ważną informacją.

Dla pozostałych, w tym dla mnie, jest to interesująca nowina, ale zmieniająca niewiele. Możliwość czatowania z poziomu komputera za pośrednictwem smartfona mi nie odpowiada, dlatego osobiście pozostanę przy Telegramie (i Messengerze). Co pojawi się w należącym do Facebooka komunikatorze jako następne? Świetny interfejs i szyfrowanie wiadomości już przecież są.

Rozmowy wideo w WhatsApp na Androida pojawiły się u mnie po wgraniu najnowszej wersji beta aplikacji z APK Mirror. Inni użytkownicy informują o samoczynnym pojawieniu się funkcji lub aktualizacji aplikacji w Google Play.