Moje przemyślenia

Webstary to mały pikuś przy wynikach konkursu na blog roku (wiadomości24)!

GM
Grzegorz Marczak
138

Rozstrzygnięty został konkurs prowadzony przez wiadomości24.pl (to już chyba trzecia czy czwarta edycja) na Blog Roku i Dziennikarza obywatelskiego roku 2009. Ponieważ brałem w nim udział w kategorii internet i technologie dlatego z zainteresowaniem sprawdziłem kto wygrał całą imprezę i oczywiście m...

Rozstrzygnięty został konkurs prowadzony przez wiadomości24.pl (to już chyba trzecia czy czwarta edycja) na Blog Roku i Dziennikarza obywatelskiego roku 2009. Ponieważ brałem w nim udział w kategorii internet i technologie dlatego z zainteresowaniem sprawdziłem kto wygrał całą imprezę i oczywiście moja "grupę"

Okazało się, że najlepszym blogiem o internecie i technologiach nie został tak jak rok wcześniej blogplay.eu ale blog Jacka Ka. Ponieważ wydawało mi się, że znam większość dobrych blogów IT to było to dla mnie zaskoczenie.

Sprawdziłem więc na szybko w Google co to za blog i o dziwo miałem problemy z jego identyfiakcją. Potem dopiero sprawdziłem adres w zgłoszonych blogach. Okazało się, że kategorię tę wygrał blog (o ile to można blogiem nazwać) z jednym wpisem z czerwca 2009. Blog tez został stworzony na platformie kontrowersje.net (ale to dopiero początek).

Sprawdziłem wiec jakie inne blogi z platformy kontrowersje.net radziły sobie w konkursie. Okazało się, że wszystkie które startowały wygrały - łącznie z główną nagrodą czyli Blog Roku 2009 oraz zwycięstwami w kategoriach tematycznych, oto lista blogów i ich pozycja w konkursie:

Zwycięzca czyli Blog Roku 2009 : MatkaKurka (kontrowersje.net)
Zwycięzca kategorii Fotoblogi : Galeria Greya (kontrowersje.net)
Zwycięzca kategorii Internet i technologie : Blog Jacka Ka (kontrowersje.net)
Zwycięzca kategorii Poliltyka : Matka Kurka (kontrowersje.net)
3 Miejsce kategoria Kultura i media : Pan Modry (kontrowersje.net)
2 miejsce kategoria Życie : Markiz de mumia (kontrowersje.net)

Jak więc widać organizatorzy konkursu nie zorientowali się, że są robieni w przysłowiowego konia. Nie chcę oceniać poszczególnych blogów jeśli chodzi o ich zawartość merytoryczną (choć trudno oceniać jeden wpis lub na przykład galerię zdjęć) ale całą sytuację i fakt, że wygrywa jeden portal który użył konkursu do własnej promocji - a organizatorzy nic z tym nie zrobili.

Sprawdziłem dalej jak mocna jest platforma kontrowersje.net (która oczywiście namawiała swoich użytkowników do głosowania na swoje blogi i promowania głównego serwisu). Według Ad Plannera Google całe kontrowersje.net to ruch na poziomie 20 tysięcy unikalnych użytkowników - dla porównania według Ad Plannera Antyweb ma 75 tysięcy UU.

Tak więc wychodzi na to, że albo wszyscy użytkownicy serwisu kontrowersje.net są tak bardzo aktywni iż potrafią wygrać swoimi głosami cały konkurs - albo ....

Zły jestem trochę na siebie, że dałem się namówić na udział w tym konkursie. Skoro jednak to zrobiłem, namawiałem czytelników do oddania głosu, umieściłem widget to oczekuję, że ktoś stanie na wysokości zadania i przeprowadzi profesjonalnie taką zabawę.

Bardzo chciałbym usłyszeć komentarz w tej sprawie od organizatorów. Skoro można w taki sposób wygrywać ten konkurs to przecież nie ma on najmniejszego sensu i szkoda tylko czasu tych 500 blogerów którzy namawiali swoich czytelników na głosowanie. Ciekawy jestem też jak na takie wyniki zapatruje się jak rozumiem poważni sponsorzy bo mi na ich miejscu byłoby tak po prostu głupio.

Ps. I chcę być dobrze zrozumiany - nie chodzi o to, że nie wygrałem bo moją kategorię wygrać powinien blog blogplay.eu ale o to aby wybierać najciekawsze blogi a nie najsprytniejsze. Oczywiście nie da się uniknąć cwaniaków bo nie ma idealnych systemów głosowań ale na ewidentne przegięcia trzeba reagować.

Ps2. Był to chyba ostatni raz kiedy brałem udział w jakimkolwiek tego typu konkursie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

blogiblogosfera