2

Ponad 20 milionów mil Waymo. Takiego wyniku nie ma nikt

Autodesk VRED Design 2017
Flota autonomicznych samochodów od Waymo ma powody do świętowania. Firma zależna od Alphabet (do których należy również Google) ogłosiła właśnie, że w ciągu ostatniego roku udało jej się osiągnąć kolejne ponad 10 mln przejechanych mil w trybie autonomicznym. To zaś oznacza, że tylko w ciągu tego okresu przedsiębiorstwo pobiło swój 10-letni rekord (również wynoszący 10 mln mil). Razem Waymo może pochwalić się 20 mln mil pokonanych przez auta floty na drogach publicznych.

Waymo założone w roku 2009 jako projekt badawczy pod nazwą Chauffeur początkowo nie zyskało wielkiego zainteresowania. Dopiero w roku 2016 o Waymo zaczęło się mówić znacznie więcej, a istotnym punktem zwrotnym było otrzymanie przez nią zezwolenia na poruszanie się autonomicznych pojazdów po drogach publicznych w Phoenix. Od tego momentu zaczyna się właściwa historia przedsiębiorstwa, które jest jednym z tych, które mają szansę zmienić nasz świat.

Czytaj więcej: Są ludzie, którzy „nienawidzą” Waymo

Waymo korzysta głównie z Chryslerów Pacifica i w ramach własnych badań oferuje usługi przewozowe na terenie Phoenix. Miesięcznie Waymo może pochwalić się około 1500 aktywnych użytkowników miesięcznie. Warto wskazać również na specjalną flotę, która zajmuje się doręczeniami przesyłek, a także zestawem ciężarówek realizujących znacznie poważniejsze zadania logistyczne.

CEO Waymo, John Krafcik w trakcie CES przyznał, że była to bardzo trudna, ale i inspirująca podróż. Zdradził również dalsze plany Waymo co do ekspansji – firma ciągle myśli o wyjściu poza rejon Phoenix i bazuje również na doświadczeniu zdobytym w Kalifornii. Jednak w tym stanie nie może monetyzować swoich działań poprzez realizowanie „podwózek” – na to akurat Waymo zezwolenia nie ma. Nie oznacza to jednak, że Waymo ma trudności z osiąganiem swoich celów – jest bardzo dobrze i dopóki Alphabet widzi w badaniach nad autonomicznymi pojazdami sens, pieniędzy na to na pewno nie zabraknie.

Ponad 40 razy na księżyc i z powrotem

Aby uzmysłowić sobie, jak wiele kilometrów przejechały samochody Waymo, wystarczy przypomnieć sobie jaka odległość (średnio) dzieli Księżyc z Ziemią. To ok. 384 400 kilometrów. 20 000 000 mil to 32 200 000 kilometrów. Łącznie, wszystkie pojazdy Waymo w ciągu ponad dziesięciu lat 40 razy „pojechały” na Księżyc i z powrotem. To niesamowite osiągnięcie – zwłaszcza, że mówimy o projekcie badawczym.

Ale takie liczby są absolutnie wymagane do tego, aby uczynić autonomiczne systemy doskonałymi, a przecież o to nam chodzi. W świecie motoryzacyjnym odbywają się obecnie dwie równoległe rewolucje: pierwsza stanowi o elektrycznych napędach w pojazdach osobowych. Druga natomiast dotyczy idei zastąpienia ludzkiego kierowcy mieszanką dokładnych: sprzętu oraz oprogramowania. Część osiągnięć na tym polu to rzeczy, które możemy smakować w motoryzacji już teraz – w sprzedaży znajdują się bowiem pojazdy, które oferują różne poziomy autonomii w szczególnych sytuacjach (np. w trakcie jazdy w korku).