Polska

Walutomat - bezpośrednia i tania wymiana walut online!

GM
Grzegorz Marczak
32

Właśnie dostałem informację o ciekawym startupie o nazwie Walutomat.pl. Misją i celem działania serwisu jest umożliwienie wymiany walut bezpośrednio między użytkownikami (czyli z pominięciem banków i kantorów). Co ważniejsze wymiana dokonywana jest zawsze po kursie średnim czyli nie ma tak zwanych s...

Właśnie dostałem informację o ciekawym startupie o nazwie Walutomat.pl. Misją i celem działania serwisu jest umożliwienie wymiany walut bezpośrednio między użytkownikami (czyli z pominięciem banków i kantorów). Co ważniejsze wymiana dokonywana jest zawsze po kursie średnim czyli nie ma tak zwanych spread-ów walutowych (różnic między kursem kupna i sprzedaży). Wszystko razem czyli sprzedaż i zakup po średnim kursie plus wymiana bezpośrednia waluty pozwala nam według autorów serwisu zaoszczędzić 2-3% na transakcji.

Warto w tym momencie przypomnieć sobie o planach czy też zmianach jak już weszły w życie (nie śledziłem pilnie tego tematu) odnośnie możliwości spłacania kredytów hipotecznych w walutach w jakich kredyt został udzielony. Może okazać się, że Walutomat idealnie wstrzeli się w potrzeby konsumentów, pozwalając im zaoszczędzić trochę pieniędzy na ratach spłacanego kredytu.Jeśli chodzi o sposób wymiany waluty to zasada jest następująca:

2. Zasilenie portfela
Aby składać zlecenia wymiany, należy zagwarantować środki na ich realizację. W tym celu należy przesłać pieniądze do portfela w Walutomacie, wykonując przelew na rachunek bankowy Walutomatu. Walutomat udostępnia konta w największych bankach: PKO BP, PEKAO S.A. oraz BZ WBK. Przelew wewnątrz jednego banku jest bezpłatny i natychmiastowy.

3. Wymiana

Składając zlecenie wymiany, określamy:
* walutę i kwotę, którą chcemy sprzedać,
* walutę, którą chcemy kupić.
Następnie Walutomat dopasuje nasze zlecenie ze zleceniami innych osób. Po znalezieniu przeciwstawnych ofert dokonana zostanie transakcja wymiany po kursie średnim, obowiązującym w danym momencie na rynku światowym.

Dopytałem trochę autora serwisu o najbardziej interesujące mnie szczegóły. Jeśli chodzi o kurs wymiany walut to jest on pobierany co minutę od Xignite, Inc (bieżący kurs z Forex-a) z którym mają podpisaną umowę na tego typu usługi. Kolejna sprawa to konieczność posiadani kont walutowych najlepiej w wymienionych bankach. Dzięki temu unikniemy prowizji i kosztów przelewów walutowych. optymalizując jednocześnie nasz zyska na wymianie walut w Walutomacie.

Jeśli chodzi o sprawy prawno organizacyjne to firma prowadząca Walutomat, ma zarejestrowaną działalność kantorową w NBP. Nie wiem czy oznacza to bezpieczeństwo transakcji, ale w przypadku przechowywania pieniędzy klientów pokusił bym się jeszcze o jakiś audyt firmy zewnętrznej aby uwiarygodnić swoją działalność.

Wiarygodność i zaufanie do firmy prowadzącej Walutomat jest moim zdaniem kluczowym czynnikiem dla takiego biznesu. Wymiana waluty nie odbędzie się jeśli nie spotkają się ze sobą chętni na kupno i sprzedaż waluty a do tego potrzebni są użytkownicy w serwisie, którzy wpłacili już pieniądze na konto Walutomatu.

Czy podjął bym się wymiany waluty w takim miejscu? Myślę, że z jedną ratą kredytu bym spróbował. Nie lubię przepłacać za raty we frankach, nawet jeśli jest to tylko kilka procent różnicy (choć w skali roku te kilka procent to całkiem duże pieniądze, nie wspominając o całym okresie kredytowania). Zanim jednak wpłaciłbym pieniądze w obcym miejscu chciałbym upewnić się, że wszystko jest bezpieczne i sprawdzone przez wiarygodną firmę czy też kancelarię prawną.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup