Polska

Kupiłeś radio z DAB+ i nie ma czego słuchać? W Warszawie pojawiły się 3 nowe stacje

Grzegorz Ułan
Kupiłeś radio z DAB+ i nie ma czego słuchać? W Warszawie pojawiły się 3 nowe stacje
8

Tydzień temu rozpoczęła się testowa emisja multipleksu radia cyfrowego w technologii DAB+. To niezależny projekt alternatywnego operatora radiofuzyjnego BCAST, który po uzyskaniu zgody regulatora krajowego rozpoczął testową emisję MUX w Warszawie.

Pod koniec maja zaczęło się coś dziać w temacie cyfryzacji radia w Polsce, kiedy to KRRiT wystąpiła do UKE o przydział nowych częstotliwości. Łącznie ma zostać rozdysponowanych 47 nowych częstotliwości w 34 miastach, a każdy z multipleksów pomieści maksymalnie do 12 rozgłośni.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Myślimy już tylko i wyłącznie o radiofonii cyfrowej, myślimy o systemie DAB+. Częstotliwości analogowe są wyczerpane, więc na wszystkie aplikacje, które przychodzą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uruchomienie odpowiadamy w większości negatywnie, ponieważ częstotliwości analogowych można powiedzieć, że w tej chwili już nie ma. UKE robi co może, żeby dobrać częstotliwości tam, gdzie potrzebne jest uzupełnienie zasięgu, ale tak naprawdę zasoby się wyczerpały. To nie znaczy jednak, że skończyły się możliwości rozwoju radia.

Testowa emisja BCAST ma na celu pokazanie, że rozgłośnie wcale nie muszą inwestować w nowy sprzęt czy nową infrastrukturę, by zacząć nadawać w DAB+, a mogą skorzystać z usługi DABCAST, w której wykupuje się abonament. Nadawcy w tym rozwiązaniu dostają jedynie aplikację do tworzenia i zarządzania treścią (Wirtualne Studio), a kwestiami technicznymi zajmuje się wtedy tylko firma BCAST.

Lokalny multipleks DAB+ uruchomiono w Warszawie tydzień temu na kanale 10A (częstotliwość środkowa 209,936 MHz), dwie anteny nadawcze umieszczono na dachu hotelu Marriott. W testowym multipleksie znalazły się na początek Radio Kolor, Muzo.FM, Radio Maryja i pierwsza rozgłośnia internetowa Radiojazz.fm, ale prowadzone są rozmowy z Radio Kampus czy Radio Warszawa, więc zestaw ten powinien się powiększyć w najbliższym czasie.

W związku z tą testową emisją zapytałem Macieja Lipińskiego, członka zarządu BCAST ds. technologii o kilka kwestii z nią związanych.

Antyweb: W związku z rozpoczęciem testowej emisji kilku stacji radiowych w DAB+ miałbym pytanie odnośnie do stacji internetowej Radiojazz.fm, która pojawia się w informacjach o tej emisji. Sprawdzałem nie mam jej jeszcze w swoim odbiorniku, jedynie Radio Kolor, Muzo FM i Radio Maryja, pytanie - kiedy pojawi się Radiojazz.fm?

Maciej Lipiński: Tak jak zostało to zaznaczone w materiale prasowym, Radiojazz.fm jest nadawcą, który docelowo pojawi się w MUX-ie, jednak istotnie nie jest on jeszcze dostępny. Aktualnie staramy się uzyskać stosowne zgody formalno-administracyjne (uproszczona procedura ze względu na testowy charakter emisji). Zakładamy, że Radiojazz.fm może dołączyć do multiplexu już na jesieni (październik).

Antyweb: Dodatkowo interesują mnie kwestie koncesyjne, czy nadawcy internetowi nie będą potrzebowali koncesji na nadawanie w DAB+? Jeśli tak, to czy każda stacja internetowa może się do Was zgłosić i po opłaceniu abonamentu będzie można jej słuchać w cyfrowym DAB+?

Maciej Lipiński: Oczywiście radio naziemne jest koncesjonowane. Dotyczy to także DAB+. Stacja internetowa musi wystąpić do KRRiT o wydanie koncesji (lub jej rozszerzenie na część naziemną, jeśli jest już obecna u operatora kablowego i posiada koncesję „kablową”).

Ze względu na materię obciążoną regulacjami, internetowa stacja radiowa (i każda inna) będzie mogła dołączyć do multipleksu, jeśli będzie to wynikać ze strategii „cyfryzacyjnej” – multipleksy DAB+ mają bowiem przeznaczone dodatkowe miejsce dla nowych treści (innych niż obecnie nadawane w analogu).

Właścicielem (dysponentem) częstotliwości na MUX-ie radiowym będzie wskazany w drodze konkursu/przetargu lub innego postępowania administracyjnego podmiot (operator lub nadawca/y). Warunki uczestnictwa w MUX-ie również będą określone na drodze administracyjnej (ostateczny model operatorstwa zostanie zaproponowany i wdrożony przez regulatorów).

W przypadku testów sytuacja jest dużo prostsza i sprowadza się do uzyskania zgód regulatorów na czas eksperymentów/testów. Jeśli któryś z nadawców internetowych uzyska stosowne zgody, oczywiście może się do nas zgłosić i dołączymy go do naszego multipleksu (pilotaż zaplanowany na 1 rok).

Antyweb: No i pytanie odnośnie do ceny takiego abonamentu, ile to kosztuje miesięcznie?

Maciej Lipiński: DABCAST nie jest oferowane jako typowa usługa z twardym cennikiem od-do. Wszystko zależy od parametrów, zakresu, miejsca, obiektu, mocy, ilości emisji itp itd. - często definiowanym/parametryzowanym wspólnie z nadawcą/ami. Podczas wywiadu w Satkurierze poruszałem ten temat bardzo szczegółowo (pyt. 4. Jak wygląda wnoszenie opłat za usługę DABCAST? Czy wymagane jest podpisanie wieloletniej umowy (ile lat minimalnie) i czy płaci się jednorazowo z góry czy regularnie w odstępach czasu?).

Photo: Wavebreakmedia/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu