34

W te platformówki zdecydowanie warto zagrać!

Platformówki to nieśmiertelny gatunek, który nigdy nie traci na popularności. Jednocześnie jest tak szeroki, że można do niego wliczyć gry mające cechy zupełnie innych gatunków. Zawsze sprawiają frajdę, ale często stanowią też niemałe wyzwanie.

Platformówki – charakterystyka gatunku

Bardzo trudno znaleźć jedną dobrą definicję gry platformowej. Gatunek powstał kiedy postać faktycznie skakała z platformy na platformę i stąd wzięła się nazwa. Z biegiem lat tego typu produkcje ewoluowały, a tytułowe platformy stały się tylko jednym z elementów rozgrywki. Kiedy platformówki weszły w trzeci wymiar, twórcy dostali jeszcze więcej możliwości stawiania przeszkód i gatunek tak naprawdę stał się po prostu grami zręcznościowymi, ale na rynku funkcjonuje też pod dawną nazwą. Poza pokonywaniem przeszkód, podstawą takich gier jest również jakaś forma walki z przeciwnikami oraz zbieranie jakiegoś rodzaju monet/znajdek umożliwiających późniejsze podsumowanie skuteczności gracza.

Najlepsze platformówki na Androida oraz iOS

Rynek mobilny bardzo ciepło przywitał platformówki i wszelkiej maści gry zręcznościowe bazujące na tym gatunku. W związku jednak z innym sposobem sterowania, trzeba było go dostosować do ekranów dotykowych smartfonów. Oznaczało to jednocześnie uproszczenie modelu rozgrywki, bowiem pokonanie niektórych etapów korzystając z przycisków na wyświetlaczu byłoby zbyt trudne i powodowało niepotrzebną frustrację, która nie wynika z braku umiejętności gracza, ale ograniczeń samego sposobu sterowania. Dlatego wielu producentów zdecydowało się na przykład na wprowadzenie automatycznego biegu lub biegu i skoku, co bardzo ułatwia rozgrywkę i pozwala cieszyć się grą również osobom, które nie mają w tym gatunku dużego doświadczenia.

Super Mario Run

Świetne, choć bardzo uproszczone przeniesienie popularnej serii platformówek z wąsatym hydraulikiem na ekrany urządzeń mobilnych. Czuć tu jednak magię produkcji Nintendo i choć może gra nie stawia tak fajnego wyzwania jak klasyczne odsłony, to oferuje masę wysokiej jakości zabawy.

Oddmar

Jedna z najładniejszych gier mobilnych, jednocześnie świetna i dopracowana dwuwymiarowa platformówka opowiadająca o przygodach sympatycznego wikinga.

Rayman Fiesta Run

Ubisoft świetnie przeniósł dwuwymiarowe przygody Raymana na urządzenia mobilne, musiał jednak mocno uprościć rozgrywkę. Ale to nie szkodzi, bo gra się świetnie, a produkcja wygląda niesamowicie mimo upływu lat.

Shadow Blade

Dwuwymiarowa platformówka, w której przyjdzie nam się wcielić w wojownika ninja rozwijającego swoje umiejętności wraz z kolejnymi poziomami. Poza klasycznym radzeniem sobie z przeszkodami, jest tu też sporo walki.

Alto’s Adventure

Nie każdy zgodzi się z tym, że ten świetny i osadzony w pięknej stylistyce endless runner to platformówka, ale nie sposób nie podciągnąć jej pod ten gatunek tylko po to, by Wam ja polecić. Relaksująca, choć często wymagająca, idealna na zimowe wieczory.

Jetpack Joyride

Klasyk, w którym wcielamy się w jegomościa wyposażonego w odrzutowy plecak. Masa świetnej zabawy podana w bardzo spójnej formie – gra od twórców popularnego Fruit Ninja

Najlepsze platformówki na konsolach – PlayStation, Xbox i Nintendo

Wiele świetnych gier platformowych to tytuły dostępne na różne urządzenie do grania i nie chciałbym ograniczać się tylko do produkcji na wyłączność lub powtarzać listy. Dlatego przy każdym z tytułów zaznaczę, na której konsoli/platformie jest dostępny. Starałem się wybrać te najlepsze, a przy okazji najbardziej popularne – ale to też jest ze sobą ściśle związane.

Super Mario Galaxy 2 (choć Super Mario Galaxy też jest kapitalne)

Super Mario Galaxy 2 to jedna z moich ulubionych gier. Absolutnie mistrzowska platformówka 3D z mają niesamowitych poziomów i pomysłów na przeszkody. Tytuł, który praktycznie się nie nudzi. Jeśli macie Nintendo Switch, możecie sprawdzić pierwszą część w ramach kolekcji Super Mario 3D All Stars. Super Mario Galaxy 2 dostępne jest wyłącznie na konsoli Nintendo Wii.

Super Mario Odyssey

Jedna z najlepszych gier na Nintendo Switch, a jednocześnie jedna z najlepszych trójwymiarowych platformówek w historii. Świetna oprawa, udany, spójny otwarty świat, ciekawe nowe super moce i jak zwykle w trójwymiarowych przygodach Mario – świetnie zaprojektowane poziomy. Jeśli macie Switcha – kupujcie Super Mario Odyssey. A jeśli nie macie? Dla tej gry warto kupić konsolę Nintendo.

Ori and the Will of the Wisps

Przepiękna, ale wymagająca platformówka z niesamowitym światem i chwytającą za serce historią. Jest to jedna z gier, które stawiają przed graczem spore wyzwanie, ale zdecydowanie warto je podjąć – w Ori and the Will of the Wisps zagracie na Xbox One, Xbox Series X/S, Windowsie, ale również Nintendo Switch. Warto też sprawdzić wcześniejszą część – Ori and the Blind Forest.

Little Big Planet 2

Gra ma już na karku 10 lat, ale miałem niedawno okazję do niej wrócić i bawi tak samo mocno. Opatrzone świetną, wymagającą fizyką przygody sympatycznego szmacianego ludzika to jedna z najlepszych platformówek w historii – można w nią zagrać na PlayStation 3.

Super Meat Boy

Szybka, wymagająca, krwawa – ale za to z prostą oprawą. Z uwagi na ultraszybkie tempo i wysoki poziom trudności, nie jest to platformówka dla każdego. Debiutowała w 2010 roku, pojawiła się na praktycznie każdej platformie do grania – Xbox 360, Windows, MacOS, Linux, PS4, PS Vita, Wii U i Nintendo Switch.

Super Mario World

Powiedzieć „klasyk” – to za mało. Super Mario World to przez wielu uważana nie tylko za najlepszą grę o wąsatym hydrauliku, ale również za kwintesencję gatunku – choć tu część osób spiera się czy aby taki opis nie powinien dotyczyć Super Mario 3 (też kapitalna gra). Ten tytuł z konsoli SNES ma już na karku ponad 30 lat, ale wciąż warto w niego zagrać.

Rayman Legends

To, jak Ubisoft przywrócił leciwą serię Rayman do życia było niesamowite. Tak samo jak Rayman Legends, które odwiedziło chyba wszystkie platformy do gier – Windows, Nintendo Switch, PS3, PS4, PS VIta, Wii U, X360, Xbox One. Na każdej prezentowało świetną oprawę graficzną i niesamowite projekty poziomów. Jeśli szukacie świetnej platformówki – to jedna z nich.

Donkey Kong Country: Tripical Freeze

Niesamowita produkcja z Wii U, która na szczęście dotarła również na Nintendo Switch. Kapitalne projekty poziomów, świetna oprawa, fajny humor – kwintesencja popularnej serii Donkey Kong. Zdecydowanie warto w nią zagrać.

Najlepsze platformówki na PC

Jak sami widzicie, wiele z wymienionych wyżej gier to również najlepsze platformówki na PC, więc jeśli chcecie tego typu produkcję na Windowsa, wybierzecie coś z powyższej listy.

Świetnych gier platformowych jest oczywiście zdecydowanie więcej, a to tylko najlepsze – moim zdaniem – typy. Jestem jednak ciekawy co byście do niej dodali i przy czym spędziliście najwięcej czasu. Albo straciliście najwięcej nerwów.