Startups

W jeden wieczór powstało 10 polskich ciekawych startupów

Grzegorz Marczak
W jeden wieczór powstało 10 polskich ciekawych startupów
34

Chodzi o 10za50za10. W imprezie tej wystarczył dobry pomysł na biznes. Potem podczas finałowych prezentacji przekonanie Jury, że się wie co się mówi i ma się realną szansę na realizację przedsięwzięcia (całość zasad była opisywana na Antyweb). O konkursie i jak było Do pierwszego etapu konkursu...

Chodzi o 10za50za10. W imprezie tej wystarczył dobry pomysł na biznes. Potem podczas finałowych prezentacji przekonanie Jury, że się wie co się mówi i ma się realną szansę na realizację przedsięwzięcia (całość zasad była opisywana na Antyweb).

O konkursie i jak było

Do pierwszego etapu konkursu było blisko 200 zgłoszeń. Wybraliśmy 20 najciekawszych po czym w zeszłą sobotę odbyły się finały. Czyli 20 prezentacji po 10 minut, 5 minut na pytania i następni. Przyznam szczerze, że początkowo byłem przygotowany na dość słabe prezentacje nie popartem argumentami czy jakimkolwiek rozeznaniem na rynku (nie wiem skąd się wzięło takie przekonanie, może za dużo o tych 'pseudo startupach" czytam). Było jednak inaczej i byłem tym faktem mile zaskoczony. 70% z prezentacji było bardzo dobrych merytorycznie, konkretnych, poprzedzonych analizą rynku i określeniem szans na potencjalny biznes. Okazało się też, że wiele z prezentowanych pomysłów pochodziło do ludzi z dużym doświadczeniem w konkretnej branży.

Po prezentacjach Jury w zamkniętym szklanym pokoju obradowało. Wybór 10 zajął nam ok pół godziny przy czym pierwszą ósemkę wybraliśmy w kilka minut i najdłuższa rozmowa dotyczyła dwóch projektów.

Po ogłoszeniu wyników rozpoczął się natomiast proces podpisywania umów. Powstało 10 nowych spółek w których IQ Partners ma 10% w zamian za kwotę 50 000 PLN per firma.

W tym samym przeszkolonym pokoju zjawił się notariusz, który podpisywał wraz z Wojtkiem z IQ Partners umowy inwestycyjne. Dodam, że wszystkie dokumenty były wcześniej dostępne do wglądu, także nie było tajemnic kruczków itp.

Zwycięzcy

Kto wygrał? Oto lista zwycięskich projektów wraz z krótkim opisem (czasem nieco spłycającym sens danego pomysłu):

NatuMed – narzędzie wspomagające samodzielne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych
TappEat – mobilny system do składania zamówień w restauracjach
DSS Logger – dedykowane branży logistycznej rozwiązanie do logowania parametrów środowiskowych przewożonych towarów
My Meeting Rooms – internetowy serwis rezerwacji przestrzeni biznesowych
TrashSquealer – dedykowany gminom system informowania o nielegalnych wysypiskach śmieci
Gra Robotica – interaktywna gra na urządzenia mobilne
ToCoMoje – system do przechowywania paragonów dla cennych rzeczy
Testy ECU – system testowania ECU (electronic control unit) w środowisku wirtualnym
Nowy uniwersytet – internetowe rozwiązanie z dziedziny e-learningu
Morning healthy – mobilny kalendarz historii zdrowia

Jeden z lepszych konkursów w Polsce

Uważam, że organizacyjnie i jeśli chodzi o pomysł był to jeden z najlepszych konkursów startupowych w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim był szybki, sprawnie zorganizowany, z jasno pokazanymi zasadami inwestycji i współpracy. Killerem było też moim zdaniem natychmiastowe podpisywanie umów inwestycyjnych. Nie jest to program gdzieś ktoś chce kogoś uczyć biznesu, raczej wrzucenie na głęboką wodę. Jesteś przekonany, że twój pomysł ma sens to dostajesz 50 tysięcy na zrobienie prototypu i pokazanie co i jak działa. Jeśli się uda z pewnością będzie można pozyskać dodatkowe wsparcie. Jeśli nie, to Inwestor straci 50k.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu