Startups

W finałowym etapie ChallengeUp! mamy dwa polskie zespoły!

Konrad Kozłowski
W finałowym etapie ChallengeUp! mamy dwa polskie zespoły!
4

O programie ChallengeUp organizowanym przez firmy Intel, Cisco i Deutsche Telekom pisałem na Antyweb już dwukrotnie - o jego początkach oraz ostatnich dniach, w których można było nadesłać swoje zgłoszenie. Dziś znamy już 12 zespołów, którym udało się dostać do ostatniego etapu programu - pośród nic...

O programie ChallengeUp organizowanym przez firmy Intel, Cisco i Deutsche Telekom pisałem na Antyweb już dwukrotnie - o jego początkach oraz ostatnich dniach, w których można było nadesłać swoje zgłoszenie. Dziś znamy już 12 zespołów, którym udało się dostać do ostatniego etapu programu - pośród nich mamy 2 polskie projekty!

W finałowej "dwunastce" znalazły się zespoły z dwóch kontynentów i 9 krajów, oto one: Polska, Niemcy, Włochy, Izrael, Belgia, Szwajcaria, Rumunia, Dania i Litwa. Zespoły wyłoniono po sesjach mentorskich, które zorganizowano na przestrzeni pięciu kolejnych dni od 5. do 10. lipca w hub:raum Kraków. Na miejscu zjawiło się dwadzieścia ekip, które wyselekcjonowano z ponad 300 zgłoszeń. Co wydarzyło się w ciągu tych kilku dni? Sesje zostały przygotowane tak, aby pomóc firmom w dostosowaniu ich pomysłów biznesowych do szybszego wprowadzenia na rynek. Uczestnicy spędzili ponad 40 godzin biorąc udział w warsztatach, podczas których doskonalili umiejętność prezentacji, ulepszali swoje produkty, modele biznesowe oraz strategie sprzedaży.

Jesteśmy pod wrażeniem wysokiej jakości zespołów i ich pomysłów. Z niecierpliwością czekamy na intensywną pracę ze startupami we wrześniu w hub:raum w Berlinie, gdy zespoły ponownie się spotkają.

— powiedział Elias Drakopoulos, wiceprezes odpowiedzialny za dział Europe B2B w Deutsche Telekom.

Oto finaliści:

Czym 12 startupów zdołało przekonać do siebie jurorów programu? Jak zapowiadałem wcześniej, liczyły się przede wszystkim innowacyjne, kompleksowe rozwiązania. Tematem przewodnim był oczywiście Internet of things (Internet rzeczy) i właśnie jeden z polskich projektów - ORTT - dotyczy bezpośrednio tej tematyki. Dzięki otwartemu ekosystemowi składającemu się z urządzeń inteligentnych na podstawie którego przygotowano pierwszy na świecie system inteligentnego domu, który może być sterowany dowolnym urządzeniem z dostępem Internetu, bez względu na jego markę i system operacyjny. Drugi z zespołów przedstawił Infinity, technologię opartą o beacony, która pozwoli na cyfrową interakcję ze otaczającym światem, dzięki telefonom komórkowym. Kto poza naszymi reprezentantami zakwalifikował się do ostatniego etapu?

  • Admetsys (Dania) www.admetsys.com AdmetsysSmart PancreasTM w czasie rzeczywistym mierzy i podtrzymuje poziom cukru we krwi hospitalizowanym diabetykom, dzięki czemu odzwierciedla stężenie cukru u zdrowego pacjenta. Admetsys Smart PancreasTM jest podłączany dożylnie i automatycznie mierzy poziom glukozy we krwi w czasie rzeczywistym, bez utraty krwi.
  • ComfyLight (Szwajcaria) www.comfylight.com To świetlówka LED wzbogacona czujnikiem ruchu i funkcjami łączności, która zabezpiecza dom przed włamaniem. Urządzenie zapamiętuje schematy poruszania się domowników, gdy przebywają w mieszkaniu, a gdy opuszczają dom, włącza i wyłącza światło – zgodnie z autentycznym wzorcem.
  • Devicehub.net (Rumunia) www.devicehub.net Devicehub oferuje usługę chmurową PaaS (Platform as a Service), dzięki której z łatwością można się łączyć i zdalnie zarządzać wieloma urządzeniami oraz tworzyć usługi. Platforma wyraźnie zmniejsza nakład pracy i czas potrzebny usługom IoT do wejścia na rynek.
  • Hi-Park (Izrael) www.hi-park.co Technologia Hi-Park zbiera w czasie rzeczywistym informacje o wolnych miejscach parkingowych na ulicach, wykorzystując aparaty w smartfonach, dzięki czemu znacznie skraca czas poszukiwania miejsca do parkowania.
  • n-Join (Izrael) www.n-join.com n-Join wykorzystuje szybki rozwój Internetu rzeczy do zwiększenia elastyczności zakładów produkcyjnych, maksymalizacji ich wydajności i zmniejszania wpływu na środowisko.
  • ProGlove (Niemcy) www.proglove.de ProGlove jest urządzeniem wearable usprawniającym pracę. To inteligentna rękawica, która pozwala użytkownikowi na skanowanie bez użycia rąk, błyskawicznie reaguje na jego działania i otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie business intelligence, dostarczając dodatkowe dane.
  • Senic (Niemcy) www.senic.com Uniwersalny kontroler do Internetu rzeczy umożliwiający sterowanie inteligentnym oświetleniem, zamkami, termostatami czy głośnikami, za pomocą prostych gestów, zamiast aplikacji na smartfonie.
  • SEMSEYE (Litwa) www.semseye.com Unikatowy produkt do pomiaru natężenia ruchu ludzi, który wykorzystuje najbardziej zaawansowane algorytmy inteligentnego przetwarzania wideo. Daje możliwość zwiększania skuteczności w handlu detalicznym każdego typu.
  • Taggalo (Włochy) www.taggalo.co.uk „iTunes do analityki świata rzeczywistego”. Otwarta platforma integrująca analizę wideo, śledzenie Wi-Fi oraz beacona w jednym czujniku plug & play. Pozwala ona na zbieranie danych kontekstowych (liczby kroków, liczby obserwujących, czasu zatrzymania, długości pobytu, częstotliwości powrotów, danych demograficznych) dostępnych bezpośrednio (specjalne panele) albo przez interfejsy API w czasie rzeczywistym.
  • Waylay (Belgia) www.waylay.io Waylay jest platformą automatyzacji łączącą Internet rzeczy z korporacyjnymi systemami IT oraz usługami online.

Połączenie doświadczenia i sieci partnerów firm Intel, Cisco oraz Deutsche Telekom daje europejskim startupom z branży Internetu rzeczy niepowtarzalną okazję do przetestowania i weryfikacji pomysłów. W konkursie Challenge Up! zostało zaprezentowanych kilka bardzo interesujących i innowacyjnych rozwiązań, odpowiadających na faktyczne potrzeby rynkowe, a część z nich już nabrała biznesowego rozpędu. Program udowadnia, że europejski ekosystem startupów jest źródłem pionierskich rozwiązań w segmencie Internetu rzeczy.

- powiedział Marcin Hejka, wiceprezes Intela i dyrektor zarządzający Intel Capital EMAR.

Co dalej?

Zgodnie z zapowiedziami każdy z zespołów czeka teraz czteromiesięczny okres programu inkubacyjnego, który będzie odbywał się w Krakowie, Berlinie i Londynie. Startupy, które z sukcesem zakończą program będą mogły spodziewać się wsparcia finansowego od firm organizujących cały projekt ChallengeUp! oraz czołowych funduszy inwestycyjnych. Naszym rodako, jak i pozostałym uczestnikom, życzymy oczywiście powodzenia i oczekujemy na wieści z Londynu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu