Nauka

Ogromny ekran dotykowy dla delfinów - właśnie w taki sposób chcemy zrozumieć te zwierzęta

Marcin Hołowacz
Ogromny ekran dotykowy dla delfinów - właśnie w taki sposób chcemy zrozumieć te zwierzęta
3

Tablet, laptop czy smartfon, to nie robi większej różnicy - wszyscy korzystamy z jakichś urządzeń elektronicznych tego typu i ja się okazuje, nie tylko ludzie są do tego zdolni, ale również delfiny.

Zrozumieć delfiny

Przede wszystkim są to bardzo inteligentne zwierzęta, które prawdopodobnie do komunikacji między sobą posługują się całkiem złożonym językiem. Wielu naukowców jest o tym przekonanych, jednak nikomu nie udało się np. odkodować ich mowy. Kiedyś wspominałem o przykładach sugerujących, że te ssaki nie tylko rozumieją różne koncepcje, ale też potrafią omówić sposób ich realizacji.

Za jeden z przykładów mogą posłużyć obserwacje butlonosów z Instytutu Nauk Morskich RIMS na wyspie Roatan. Rozumieją one wiele komend pokazywanych przez instruktora za pomocą gestów i co ciekawe, można im nawet powiedzieć „wymyśl coś”, dzięki czemu dwa delfiny same uzgodnią między sobą kolejną sztuczkę do wykonania, rozumiejąc przy okazji, że powinno to być coś nowego, czyli coś czego dzisiaj jeszcze nie robiły – źródło.

To w związku z takimi przykładami sprawnego działania ze strony delfinów, firma Gavagi AB odczuła motywację do tego aby wesprzeć próby rozkodowania wydawanych przez nie dźwięków i wraz z Królewskim Instytutem Technologicznym w Sztokholmie, spróbować doprowadzić do utworzenia czegoś w rodzaju słownika z językiem tych ssaków. Pomoże w tym sztuczna inteligencja wykorzystywana w analizowaniu języków.

Jest więcej prób zrozumienia delfinów

Nie tylko ludzie z Gavagi AB i Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie chcą lepiej zrozumieć te ssaki. Innym przykładem jest wspólny projekt realizowany przez Rockefeller University, Hunter College oraz National Aquarium in Baltimore.

Pracownicy naukowi postarali się o stworzenie specjalnego ekranu dotykowego za pośrednictwem którego delfiny mogą podejmować się różnych interakcji. Przykładowo, jeden z młodszych ssaków zaczął grać w grę, która polega na dotykaniu płynących na ekranie ryb, przez co te znikają. Młody delfin nie otrzymał żadnego specjalnego szkolenia, zamiast tego zwyczajnie zainteresował się grą i zaczął z niej korzystać.

Tablet dla mieszkańców podwodnego świata będzie miał różne aplikacje z gatunku, który określiłbym jako „made for dolphins”. Dzięki temu naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć inteligencję tych stworzeń. Akwarium zostało specjalnie zmodyfikowane, tzn. wyposażone w kamery, które pozwolą na lepszą obserwację zwierząt.

Możliwość podejmowania różnych wyborów za pośrednictwem opcji wyświetlanych na ekranie pozwolą na lepsze zrozumienie delfinów, jednak trzeba podkreślić najistotniejszy element tego wszystkiego. Jak mówi profesor Marcelo Nagnasco z Laboratory of Integrative Neuroscience at Rockefeller University, delfiny jest bardzo łatwo wytrenować do różnych działań i właśnie tego starają się uniknąć naukowcy. Nikt tu nie chce nagradzać ich rybami za określone czynności ani przyczyniać się do sztucznego wyrobienia jakichś nawyków przez inne interakcje z ludźmi.

To na czym zależy naukowcom, to dostarczyć ssakom interesujących narzędzi (jak np. podwodny tablet), które po prostu przykują ich uwagę i z którymi zaczną coś robić, same z siebie. Dzięki temu, będzie można sprawdzić różne zachowania, decyzje itd. Które nie będą wynikiem treningu z człowiekiem. Aktualnie projekt jest we wczesnej fazie, jednak wraz z upływem czasu będzie rozwijany.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Tabletnaukaaw