Motoryzacja

Volkswagen ID.4 już się testuje. Wygląda na to, że będzie to SUV wielkości Tiguana

Kamil Pieczonka
Volkswagen ID.4 już się testuje. Wygląda na to, że będzie to SUV wielkości Tiguana
1

Już za około trzy tygodnie podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie oficjalnie zadebiutuje pierwszy samochód elektrycznych Volkswagena z nowej generacji ID. Niemiecki koncern nigdy nie ukrywał, że ID.3 to tylko początek, a w kolejnych latach pojawi się cała gama samochodów elektrycznych, we wszystkich rozmiarach. Kolejnym będzie prawdopodobnie średniej wielkości SUV.

Volkswagen ID.4, a może ID.4X?

ID.3 to model, który w aktualnej gamie Volkswagena odpowiada mniej więcej segmentowi Golfa. Prawdopodobnie kolejnym modelem, który pojawi się na rynku już w przyszłym roku będzie auto bazujące na koncepcie ID.Crozz. Niemiecki koncern po raz pierwszy pokazał projekt widoczny na zdjęciu tytułowym w 2017 roku podczas targów w Szanghaju. Wtedy przypominał bardziej miejskiego crossovera, a uwagę zwracały przede wszystkim brak słupka B oraz przesuwane tylne drzwi. Wygląda jednak na to, że w wersji produkcyjnej zbyt wiele z tego projektu nie zostanie, może poza bryłą samego nadwozia.

Na najnowszych zdjęciach opublikowanych przez CarMagazine wyraźnie widać, że szczególnie przód testowanego modelu bardzo przypomina ID.Crozz. Bryła nadwozia zmienia się nieco w tylnej części, jest bardziej podniesiona i wygląda trochę nienaturalnie. Być może jest to tylko część maskowania. Zabrakło też przesuwanych drzwi, które zostały zamienione na tradycyjne. Według informacji jakie pojawiają się w sieci widoczny na zdjęciach model zostanie oznaczony symbolem ID.4. Pojawiają się też doniesienia, że SUVy z gamy ID mogą mieć dodatkowo literę X w nazwie, co dałoby oznaczenie ID.4 X. Być może nieco więcej na temat kolejnych elektrycznych samochodów Volkswagena dowiemy się podczas prezentacji ID.3 we Frankfurcie.

Widoczny na zdjęciach egzemplarz ma około 4,6 metra długości, co plasowałoby go w segmencie, do którego należy np. VW Tiguan. Jest to zatem średniej wielkości SUV, ale dzięki modularnej platformie MEB, w środku powinien być bardziej przestronny. Większy rozstaw osi oraz mniejsza ilość miejsca jaką zajmuje silnik elektryczny w porównaniu do spalinowego pozwala na bardziej swobodną aranżację wnętrza.

Podczas prezentacji konceptu Volkswagen podawał, że ID.Crozz zostanie wyposażony w napęd na 4 koła, co oznacza montaż silnika elektrycznego na przedniej i tylnej osi (ID.3 ma napęd tylko na tył). Sumaryczna moc układu przekroczy 300 KM, co powinno zapewnić dynamikę porównywalną z Golfem GTI. Zasięg został określony na 500 km (jeszcze według normy NEDC), a prędkość maksymalna ma być ograniczona do 180 km/h. Wygląda też na to, że w tym modelu znajdziemy większy pakiet baterii, wcześniej była mowa o 83 kWh. Ile z tych informacji znajdzie potwierdzenie w wersji produkcyjnej dowiemy się za kilka miesięcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu