0

VideoSift.pl – wykop sobie film.

Nastąpiło ciekawe wydarzenie w naszym Internecie. Oto serwis VideoSift.com przy współpracy z kolegami z polski uruchomił polską wersje swojej strony. Serwis w wersji PL wygląda dokładnie tak samo jak jego zagraniczny odpowiednik – to co zostało zrobione to przetłumaczenie serwisu na język polski. Szczerze przyznam, że pierwszy raz zetknąłem się z tym serwisem. Oto co […]

Nastąpiło ciekawe wydarzenie w naszym Internecie. Oto serwis VideoSift.com przy współpracy z kolegami z polski uruchomił polską wersje swojej strony. Serwis w wersji PL wygląda dokładnie tak samo jak jego zagraniczny odpowiednik – to co zostało zrobione to przetłumaczenie serwisu na język polski. Szczerze przyznam, że pierwszy raz zetknąłem się z tym serwisem.

Oto co autorzy VideoSift piszą o swoim serwisie:

VideoSift.pl jest polską wersją serwisu VideoSift, który jest stroną pozwalającą swoim użytkownikom publikować filmy z sieci. Nadesłane filmy trafiają najpierw do kolejki nowości, gdzie są oceniane przez innych użytkowników VideoSift’a. Użytkownicy mogą głosować na filmy, które im się podobają. Gdy film uzyska odpowiednią ilość głosów jest publikowany na stronie głównej.

Czyli mamy dokładnie funkcjonalność „wykopu” tylko w odniesieniu do filmów ( funkcjonalności wykopu nie będę opisywał bo uważam że serwis jest już dość znany w kręgach które interesują się nowymi trendami w Internecie).

Serwis videosift stworzony jest na bazie programu do tworzenia klonów „digga” czyli narzędzia o nazwie pligg. Oczywiście nie jest to nic złego – tym bardziej iż efekt końcowy jest całkiem przyjemny i funkcjonalnie spełnia założenia przed nim stawiane.

To, nad czym ja osobiście się zastanawiam to czy jest potrzeba tworzenia polsko języczne wersji serwisu, w którym najbardziej skomplikowaną czynnością jest dodawania filmów ( z czym zresztą nasi rodacy dość dobrze sobie radzą co widać na video.google czy youtube.com)

Pytanie jakie też można postawić to czy videosift jest konkurencją dla rodzimych serwisów z tej kategorii takich jak smog.pl i video.i123.pl.

Wypowiedz jednego z współtwórców polskiej wersji serwisu, która znalazłem na wykopie nieco odpowiada na to pytanie:

2)To raczej oba podane przez ciebie serwisy są kolejnymi klonami videosifta, ponieważ angielskojęzyczna wersja powstała przed nimi.
Kilka argumentów przeciw twojej teorii:
-VideoSift jest przeznaczony tylko dla filmów w przeciwieństwie do smoga,
-VideoSift posiada w obecnej chwili 6 źródeł, z których można publikować filmy(w przyszłości ta liczba się zwiększy),
-VideoSift jest oparty na systemie głosowania typu digg.

3)Celem istnienia VideoSift.pl NIE jest konkurencja z wyżej wymienionymi serwisami. Jego celem jest promowanie najlepszych filmów w sieci.

No cóż – trochę to „bojowe” stwierdzenie, iż smog i video.i123 są klonami videosift. Po pierwsze swoją budową i funkcjonalnością zupełnie nie przypominają tego serwisu, po drugie chyba autor przecenia popularności vidoesift.com w Polsce. No i oczywistym jest fakt, że wymienione serwis są dla siebie konkurencją – może nie będą ze sobą bezpośrednio konkurować ale na pewno popularność jednego odbije się na innych.

Przewagą która w tej chwili ma videosift nad konkurencją jest ilość źródeł z których można dodawać filmu – jest ich na razie sześć (Google Video, YouTube, Yahoo Video, Vimeo, Grouper oraz iFilm.)

Oczywiście myślę, że sytuacja ta może niedługo się zmienić i polskie serwisy też poszerzą listę swoich źródeł. To co mi osobiście podoba się w videosift to fakt że film aby znaleźć się na stronie głównej będzie musiał być pozytywnie oceniony przez odpowiednią liczbę użytkowników. Wprawdzie na wykopie ten mechanizm się nie sprawdza (ale to z zupełnie innych powodów) ale myślę, że przy filmach jest to słuszna koncepcja.

Mam nadzieję, żę videosift będzie serwisem gdzie znajdziemy naprawdę ciekawe filmy ( tzw. rodzynki) bez konieczności przebijania się przez setki pseudo śmiesznych lub ciekawych filmów.