Motoryzacja

ViaTOLL przechodzi pod opiekę GITD: będzie nowy system poboru opłat?

Marek Adamowicz
ViaTOLL przechodzi pod opiekę GITD: będzie nowy system poboru opłat?
6

Do listopada 2018 roku obowiązuje obecna umowa na kontrolę i pobieranie opłat w ramach elektronicznego systemu ViaTOLL. Wszystko wskazuje, że kierowców czeka rewolucja.

Elektroniczny system poboru opłat wystartował 1 lipca 2011 roku. Jest to elektroniczny system poboru opłat za przejazd autobusów i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Do tej pory nad wszystkim czuwała (jak również początkowo instalowała cały system) austriacka firma Kapsch, której wraz z końcem października kończy się umowa na kontrolę nad systemem. Wszystko wskazuje, że wraz z początkiem listopada bieżącego roku kierowców czeka niemała rewolucja.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział przejęcie systemu elektronicznego poboru opłat ViaTOLL przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To znane wszystkim „krokodyle” będą teraz kontrolowały i rozwijały system e-myta. Dodatkowo z ust ministra padło, że prowadzone są prace nad wprowadzeniem nowego sposobu poboru opłat na drogach krajowych. Jego działanie ma wystartować już po przejęciu ViaTOLL od austriackiej firmy.

Na konferencji prasowej minister Adamczyk przekonywał, że system przygotowywany przez GITD mógłby być wprowadzony również na koncesyjnych odcinkach autostrad. Z zarządcami tych fragmentów już prowadzone są rozmowy, których celem miałoby być wpięcie tychże kawałków autostrad co ogólnopolskiego systemu e-myta. Właściciele i kierowcy autobusów i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej przekraczającej 3.5 tony zostali uspokojeni przez ministra, w związku z pojawiającymi się plotkami o podwyżkach w systemie poboru opłat – w tym roku nic takiego nie nastąpi.

Przejęcie systemu elektronicznego poboru opłat przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego możliwe będzie dzięki nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Właśnie do GITD przeniesione zostały wszystkie kompetencje związane z systemem e-myta oraz opłat za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Rozwiązanie, które obecnie wprowadzane jest przez Ministerstwo Infrastruktury pozwoli na uniezależnienie procesu poboru opłat od podmiotów trzecich.

Całkowite przejęcie systemu ViaTOLL przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego nastąpi 3 listopada bieżącego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu