Felietony

Dla Carrefoura ustawowy dzień wolny od handlu to nie to samo, co ustawowo wolny od pracy

GU
Grzegorz Ułan
231

Jak planowali, tak zrobili. Pod koniec lutego informowałem Was o planach Carrefoura, co do przeniesienia ich sklepu internetowego z ecarrefour.pl pod nowy adres zakupycodzienne.carrefour.pl i ze zmienioną nazwą Carrefour.pl – Zakupy codzienne. To ewidentne nawiązanie do ustawy zakazującej handlu w wybrane niedziele miesiąca. Jednak, tak jak przewidywano, ustawę tę można łatwo ominąć, co też robią największe sklepy.

Tesco, Lidl czy Biedronka wydłużają czas pracy w soboty przed wolnymi niedzielami i rozpoczynają dużo wcześniej w poniedziałek czy inne zabiegi minimalizujące utrudnienia w te dni dla klientów.

Ale zostaje też internet i tu z pewnością nie odpuszczą tematu. Carrefour zapowiedział uruchomienie nowego esklepu Carrefour.pl – Zakupy codzienne 6 marca, kilka dni przed pierwszą niedzielą wolną od handlu. Wczoraj sprawdzałem jeszcze nie działała, ale dziś już owszem, dostępna jest pod nowym adresem i ciekawości sprawdziłem czy można zamówić wybrane produkty z dostawą w niedzielę 11.03 marca.

Zakaz handlu jednak można ominąć

Można, przez cały dzień do 20:00 będą rozwożone zamówione towary przez kurierów. Ktoś powie, ale żeby dostać te zakupy w niedzielę, pewnie trzeba je zamówić w sobotę. Ok, ale przecież to nie jest tak, że oni w sobotę zapakują wszystkie samochody i one w niedziele przez cały dzień będą tak kursować. Sporo ludzi będzie musiało w niedziele je przez cały dzień kompletować, pakować i ładować do samochodów dostawczych.

Jeszcze pod poprzednim wpisem zastanawiałem się, czy będzie to możliwe, bo w regulaminie tego nowego sklepu internetowego, dostawy w niedzielę są możliwe prócz dni ustawowo wolnych od pracy:

Dostawa Towarów jest realizowana 7 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 22:00, w niedziele od 8:00 do 20:00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Jednak tak jak przypuszczałem, dla Carrefoura dzień wolny od handlu to nie to samo, co dzień wolny od pracy:

Mamy tu określenie z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, to się jednak odnosi do świąt, nie do wybranych niedziel (wolne od pracy – wolne od handlu). Wydaje mi się, że to będzie proste do zrealizowania przez internet. Klient zamawia w wolną niedzielę, a Carrefour dostarcza zakupy poprzez podwykonawców do klientów lub do Coolmatów. Nawet odbiór w sklepie jest możliwy, na razie akurat w jednym, oferującym Carrefour Drive.

Wspominam tu podwykonawcach, którzy dostarczą te zamówione towary, ale zapomniałem o pracownikach, którzy muszą przyjść tego dnia do pracy, do sklepu czy magazynu, skompletować te produkty, zapakować i załadować do transportu. Obawiam się, że niestety będą to pracownicy Carrefoura. Myślę, że jeszcze w tym miesiącu czekać nas będzie nowelizacja tej dziurawej ustawy.

https://www.facebook.com/LEOExpresspl/posts/2237645396532896

Choć nie wiem czy jakakolwiek nowelizacja tu pomoże, Polacy chcą robić zakupy w niedziele, tak czy inaczej jakoś sobie z tym poradzą lub pomogą im w tym inni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot