Poradniki

USB OTG - czym jest i jak działa? Sprawdzamy!

Krzysztof Rojek
USB OTG - czym jest i jak działa? Sprawdzamy!
9

USB OTG to technologia, która pozwala podłączyć do telefonu takie akcesoria jak klawiatura czy pendrive. Jednak 10 lat po wprowadzeniu wciąż nie każdy telefon ją posiada.

Zapewne wiele razy mieliście sytuacje, w której potrzebowaliście zgrać kluczowy plik z telefonu na inny telefon. Oczywiście, w takich sytuacjach można posiłkować się bluetoothem czy chmurą, ale to pierwsze rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku dużych plików, a to drugie nie zawsze jest dostępne ze względu na zasięg. Sam wielokrotnie miałem sytuacje, szczególnie podczas studiów, gdzie ratowała mnie technologia pozwalająca w komfortowy sposób zgrywać pliki wprost z telefonu na zewnętrzne urządzenia (np. pendrive’y), dzięki czemu można było chociażby szybko przesyłać i drukować notatki. Mowa oczywiście o USB OTG.

USB OTG - podstawowe informacje

USB OTG to skór od USB On The Go – technologii wprowadzonej w systemach Android pozwalającej na podłączanie do nich urządzeń peryferyjnych – myszek, klawiatur, pendrive’ów i innych akcesoriów przez istniejący w smartfonie port USB. Jest więc to funkcja, która bardzo pomaga, jeżeli musimy edytować jakiś dokument na smartfonie, bądź też np. chcemy szybko skopiować pliki. Dzięki USB OTG do obsługi chociażby pendrive’ów nie jest potrzebne żadne dodatkowe, zewnętrzne oprogramowanie.

W jakich urządzeniach występuje standard USB OTG?

USB OTG zostało wprowadzone już 10 lat temu w systemie Android 3.1, więc „teoretycznie” powinna być dostępna w każdym smartfonie z Androidem. Tak jednak nie jest z dwóch powodów. Po pierwsze, o tym, czy USB OTG jest dostępne decyduje producent nakładki, który z różnych względów może ją permanentnie zablokować. Drugą kwestią są względy bezpieczeństwa – aktywne USB OTG to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, szczególnie, jeżeli zostawimy telefon niepilnowany. Dlatego w większości smartfonów jest ono domyślnie wyłączone i można je włączyć w opcjach.

Aplikacje do sprawdzenia czy smartfon ma USB OTG

Aby sprawdzić, czy mamy możliwość skorzystania z USB OTG, najprościej jest pobrać w tym celu aplikację ze sklepu Play. Jedną z najbardziej popularnych to „USB OTG Checker”, która powie nam, czy w naszym przypadku mamy w ogóle możliwość skorzystania z tej funkcji. Jeżeli natomiast wiemy, że mamy USB OTG odblokowane, ale pomimo to telefon nie wykrywa podpiętego pendrive’a, warto pogrzebać nieco w ustawieniach. Jak mówiłem, często funkcja jest domyślnie wyłączona, bądź też ma wbudowany wyłącznik czasowy, który deaktywuje ją (jak w telefonach realme) 10 min. po włączeniu. W tym celu udajemy się do ustawień, a następnie wchodzimy w zakładkę system (bądź zaawansowane ustawienia/ustawienia dodatkowe) i tam szukamy przełącznika dla „Połączenie OTG/ USB OTG”. Tu warto też zaznaczyć, że zewnętrzna pamięć masowa zadziała też w przypadku połączenia do iPhone’a, ale w tym wypadku wymagane będzie użycie złącza/konwertera Lightning.

Co zamiast USB OTG?

Tak jak wspominałem istnieje wiele alternatywnych możliwości, które sprawiają, że dziś z USB OTG korzysta się relatywnie rzadko. Większy zasięg i prędkość sieci bezprzewodowych sprawiły, że dziś pliki łatwiej przesyła się przez chmurę, a postęp w technologii Bluetooth sprawił, że takie rzeczy jak klawiaturę, myszkę czy pada można do telefonu podłączyć właśnie przez ten standard. Wciąż jednak są miejsca, w których OTG się przydaje i mam nadzieję, że w najbliższym czasie nie spotkamy się z chęcią usunięcia portu USB w smartfonach, co równałoby się skasowaniu tej funkcjonalności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu