Polska

UOKiK zbada czy Netia uzyskała od klientów zgody na telemarketing

Grzegorz Ułan
UOKiK zbada czy Netia uzyskała od klientów zgody na telemarketing
17

UOKiK poinformował własnie na swojej stronie o wszczęciu postępowania przeciwko Netii, mającego na celu zbadanie, czy operator uzyskał zgodę konsumentów na telefony z propozycjami swoich ofert.

UOKiK przeanalizował skargi klientów i umowy sprzedażowe, z których wynika, że Netia korzystała z gotowych baz, które uzyskała od firm trzecich, ale bez zgody na kontakt telefoniczny i prezentowanie oferty. Samą zgodę uzyskiwała dopiero podczas pierwszej rozmowy, a zgodnie z prawem telekomunikacyjnym firmy muszą uzyskać taką zgodę przed rozmową telefoniczną. UOKiK cytuje też przykładową rozmowę sprzedażową nawiązaną przez call center Netii:

Netia: Halo! Dzień dobry! Moje nazwisko [niezrozumiałe] Ilona i dzwonię z firmy „Netia”. Czy mam przyjemność rozmowy z panią Jowitą?

Konsument: Tak, przy telefonie.

N: Witam pani Jowito. Kontaktuję się tutaj z panią, ponieważ nasza firma w tym momencie rozszerza zakres swoich proponowanych usług. W związku z czym mamy przygotowane dla pani różnego rodzaju rabaty, jak i również różne bonusy złotówkowe. Czy mogę zająć trzy minutki i przedstawić...

Bardzo dobrze, że i za to UOKiK się wziął i wydaje mi się, że powinien rozszerzyć to na pozostałych operatorów, myślę, że zgodzicie się ze mną, iż Netia nie jest tutaj odosobnionym przypadkiem. Niejako na potwierdzenie tego podam link do historii z T-Mobile jednego z użytkowników Wykopu, który jest pewny, że nie udzielał żadnych zgód na taki kontakt telefoniczny, a telefony dostawał.

Gdy zapytał o to na profilu FB T-Mobile uzyskał informacje, że jego dane uzyskali od firmy trzeciej, podając jej pełne dane, a ta z kolei stwierdziła, że nie jest to zgodne z prawdą. Myślę, że to powszechna praktyka, wiele razy sam odbierałem telefony z firm, z którymi nigdy nie miałem styczności, ani nie byłem ich klientem. A takie telefony o różnych porach, nawet wieczorem potrafią wyprowadzić z równowagi.

Mam nadzieję też, że te i inne postępowania ukrócą ten proceder, zwłaszcza w kontekście nowych regulacji RODO, dotyczących ochrony danych osobowych, które wejdą życie już maju przyszłego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu