Polska

Smartfony odpowiadają na pytanie: "Gdzie mieszkają Ukraińcy w Polsce"?

Jakub Szczęsny
Smartfony odpowiadają na pytanie: "Gdzie mieszkają Ukraińcy w Polsce"?
35

Ukraińcy to niezwykle ważna mniejszość w Polsce - ich obecność na rynku pracy, co bardzo istotne nie tylko w przypadku stanowisk nie wymagających kwalifikacji jest bardzo mocno zaznaczona. Analiza Selectivv, firmy specjalizującej się w profilowaniu danych o użytkownikach smartfonów oraz tabletów pozwoliła m. in. na określenie gdzie znajdują się największe skupiska osób pochodzenia ukraińskiego.

Wśród najważniejszych skupisk osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce wymienia się regiony: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Lublin, Katowice i okręg górnośląski. W przypadku Warszawy, najczęściej są to Praga, Ursynów, Wesoła i podwarszawski Sulejówek, gdzie mieszczą się hotele pracownicze.

Na potrzeby badania uznano, że osoba z Ukrainy mieszka w Polsce, korzysta z karty SIM polskiego operatora, jednak telefon charakteryzuje się interfejsem w języku ukraińskim / rosyjskim. Minimum raz taka osoba znajdowała się na terenie Ukrainy lub / i w tym samym telefonie znalazła się karta SIM operatora pochodzącego z Ukrainy. Zgodnie z tymi wytycznymi udało się wprowadzić do badania próbę 600 tys. użytkowników z liczby 1 250 000 obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski i sprofilowanych w bazie twórcy badania.

Czy Ukraińcy chcą zakładać rodziny w Polsce?

Jak wynika z badania Selectivv, w styczniu 2019 roku blisko 12% Ukrainek mieszkających w Polsce korzystało z programów do planowania ciąży - to dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Nie jest to jednak nic dziwnego: w wieku "reprodukcyjnym" w Polsce znajduje się ok.38% Ukraińców oraz Ukrainek, natomiast w wieku 31-40 już 29%. Lepsze warunki życia w naszym kraju powodują, że decyzje co do założenia rodziny są podejmowane znacznie częściej.

Co więcej, w Polsce przebywa więcej Ukraińców niż Ukrainek (56 vs 44 procent), jednak dominują oni jedynie w miastach do 100 tys. mieszkańców. W większych ośrodkach urbanistycznych (pow. 100 tys. mieszkańców) proporcje są już odwrócone i na ponad 53% Ukrainek przypada 47 procent Ukraińców. Ma to jednak związek z tym, że większe miasta to większe szanse na uzyskanie zatrudnienia w sektorze usługowym, podczas gdy w mniejszych ośrodkach przeważają oferty pracy związane z budownictwem, sadownictwem, produkcją, itp.

95 procent Ukraińców posiada polskie konto bankowe

Jest to podyktowane tym, że ukraińskie banki nie są objęte systemem IBAN, który znacząco upraszcza transfer pieniędzy zarówno pod względem czasu jak i opłat związanych z tą operacją. Jak wynika z danych pozyskanych przez twórcę badania, najczęściej Ukraińcy korzystają z aplikacji bankowych: PKO BP, Pekao oraz mBanku.

Osoby z ustawionym językiem ukraińskim w Polsce najczęściej korzystają z Play (43%), następnie z T-Mobile (36%) oraz Orange (12%). W przypadku osób z językiem rosyjskim w telefonie jest to Play (40%), T-Mobile (36%) oraz Orange (13%), różnice są więc niewielkie.

Dla firm, które konstruują oferty dla obcokrajowców w Polsce to bardzo istotne informacje - pozwalają na oszacowanie udziału osób z Ukrainy wśród konsumentów w naszym kraju oraz dostosowanie do nich produktów oraz usług. Szczególnie duże pole do popisu mają banki oraz telekomy, które już od pewnego czasu bacznie przyglądają się klientom zza wschodniej granicy.

Źródło: MSLGROUP

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu