11

UKE zbadał, jak ważne są światłowody dla Polaków

Światłowody to przyszłość komunikacji, na wielu płaszczyznach. UKE postanowił sprawdzić już dziś, jak wiele zmienia dostęp nie tylko do światłowodów, ale i internetu stacjonarnego w polskich domach.

Jak duże znaczenie mają światłowody wiedzą zarówno operatorzy kablowi, jak i komórkowi. Patrz – umowa T-Mobile z Orange na dostęp do światłowodów czy zakup Netii przez Cyfrowy Polsat. Trudno się temu dziwić, za niedługo w parze z technologią 5G, będą stanowiły one trzon komunikacji w sieci.

Jakie znaczenie już dziś ma internet stacjonarny w naszym życiu? Zajrzyjmy do ostatniego raportu UKE – „Rola internetu w życiu osobistym i zawodowym”. Raport pochodzi z badania wykonanego na zlecenie UKE przez ARC Rynek i Opinia w dniach od 3 do 6 grudnia 2018 r.

Na początek zerknijmy na profil demograficzny badanych, to ważne w kontekście tego typu badania.

To w większości kobiety, z wyższym lub średnim wykształceniem, zamieszkujące wieś, średniej wielkości miejscowości albo największe, powyżej 0,5 mln mieszkańców, z województwa mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. W większości są to mieszkańcy domów, zarabiający od 2 do 6 tysięcy złotych miesięcznie i będący w posiadaniu światłowodu.

Jak widać, badani mają długi staż korzystania z internetu stacjonarnego, prawie połowa badanych – 45% ma go w domu od ponad 9 lat, w przypadku światłowodów 50% nie korzysta z nich dłużej niż 6 lat.

Oprócz dostępu do internetu Polacy wykupują dodatkowe usługi, najczęściej w postaci telewizji albo telefonu, sporo też nie korzysta z dodatkowych usług. Miesięcznie przeznaczamy na nie od 50,00 do 100,00 zł – 47%.

Z internetu stacjonarnego już prawie po równo korzystamy na laptopie i na smartfonie, znacznie rzadziej na komputerze stacjonarnym czy na tablecie. Czas korzystania z internetu, to 3 do 4 godzin dziennie.

W dalszej części raportu osoby, które wcześniej korzystały już z internetu stacjonarnego w domu, określamy mianem „światłowód po zmianie”, zaś osoby, dla których światłowód jest pierwszym internetem stacjonarnym, nazywamy „światłowód nowy”.

Przejdźmy już tylko do tych szczęśliwców, którzy są już w posiadaniu światłowodów. Okazuje się, że w zdecydowanej większości, nowi posiadacze światłowodów, korzystali wcześniej z internetu mobilnego.

Co się zmieniło w korzystaniu z internetu, gdy pojawił się światłowód? Zwiększyła się aktywność w postaci oglądania filmów czy grania online, ale też i w przypadku rozmów audio/wideo czy szukania i zapoznawanie się wiadomościami z kraju i ze świata.

Jaki wpływ w ogóle na życie badanych miało pojawienie się światłowodu w domu? W większości, ponad połowa badanych zgodziła się ze stwierdzeniem, że dzięki światłowodom czują, się bliżej świata, milej mogą spędzać czas czy po prostu pomaga on im w codziennym życiu.

Prawie 60% badanych, korzystających z tradycyjnego dostępu do sieci chce zacząć korzystać ze światłowodów, ale niekoniecznie chcą za takie podłączenie dodatkowo płacić.

Na koniec trochę o operatorach. Największym operatorem internetu, zarówno tradycyjnego jak i światłowodowego jest Orange, na dalszych miejscach jest UPC i Netia.

Niemniej Orange i Netia wskazywane są też najczęściej jako byli dostawcy internetu, którego zmienili ze względu na znalezioną lepsza ofertę u konkurencji.


Badanie zostało zrealizowane techniką wywiadów internetowych CAWI. Wielkość próby: N=2550. Dobór próby: losowo-celowy, w trakcie doboru próby kontrolowane były następujące cechy: posiadanie dostępu do internetu światłowodowego oraz zamieszkiwanie w domu jednorodzinnym. Badana populacja: osoby w wieku 18 i więcej lat, posiadające w domu dostęp do internetu stacjonarnego.

Źródło: UKE.