Polska

UKE zbadał, jak ważne są światłowody dla Polaków

Grzegorz Ułan
UKE zbadał, jak ważne są światłowody dla Polaków
11

Światłowody to przyszłość komunikacji, na wielu płaszczyznach. UKE postanowił sprawdzić już dziś, jak wiele zmienia dostęp nie tylko do światłowodów, ale i internetu stacjonarnego w polskich domach.

Jak duże znaczenie mają światłowody wiedzą zarówno operatorzy kablowi, jak i komórkowi. Patrz - umowa T-Mobile z Orange na dostęp do światłowodów czy zakup Netii przez Cyfrowy Polsat. Trudno się temu dziwić, za niedługo w parze z technologią 5G, będą stanowiły one trzon komunikacji w sieci.

Jakie znaczenie już dziś ma internet stacjonarny w naszym życiu? Zajrzyjmy do ostatniego raportu UKE - „Rola internetu w życiu osobistym i zawodowym”. Raport pochodzi z badania wykonanego na zlecenie UKE przez ARC Rynek i Opinia w dniach od 3 do 6 grudnia 2018 r.

Na początek zerknijmy na profil demograficzny badanych, to ważne w kontekście tego typu badania.

To w większości kobiety, z wyższym lub średnim wykształceniem, zamieszkujące wieś, średniej wielkości miejscowości albo największe, powyżej 0,5 mln mieszkańców, z województwa mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. W większości są to mieszkańcy domów, zarabiający od 2 do 6 tysięcy złotych miesięcznie i będący w posiadaniu światłowodu.

Jak widać, badani mają długi staż korzystania z internetu stacjonarnego, prawie połowa badanych - 45% ma go w domu od ponad 9 lat, w przypadku światłowodów 50% nie korzysta z nich dłużej niż 6 lat.

Oprócz dostępu do internetu Polacy wykupują dodatkowe usługi, najczęściej w postaci telewizji albo telefonu, sporo też nie korzysta z dodatkowych usług. Miesięcznie przeznaczamy na nie od 50,00 do 100,00 zł - 47%.

Z internetu stacjonarnego już prawie po równo korzystamy na laptopie i na smartfonie, znacznie rzadziej na komputerze stacjonarnym czy na tablecie. Czas korzystania z internetu, to 3 do 4 godzin dziennie.

W dalszej części raportu osoby, które wcześniej korzystały już z internetu stacjonarnego w domu, określamy mianem „światłowód po zmianie”, zaś osoby, dla których światłowód jest pierwszym internetem stacjonarnym, nazywamy „światłowód nowy”.

Przejdźmy już tylko do tych szczęśliwców, którzy są już w posiadaniu światłowodów. Okazuje się, że w zdecydowanej większości, nowi posiadacze światłowodów, korzystali wcześniej z internetu mobilnego.

Co się zmieniło w korzystaniu z internetu, gdy pojawił się światłowód? Zwiększyła się aktywność w postaci oglądania filmów czy grania online, ale też i w przypadku rozmów audio/wideo czy szukania i zapoznawanie się wiadomościami z kraju i ze świata.

Jaki wpływ w ogóle na życie badanych miało pojawienie się światłowodu w domu? W większości, ponad połowa badanych zgodziła się ze stwierdzeniem, że dzięki światłowodom czują, się bliżej świata, milej mogą spędzać czas czy po prostu pomaga on im w codziennym życiu.

Prawie 60% badanych, korzystających z tradycyjnego dostępu do sieci chce zacząć korzystać ze światłowodów, ale niekoniecznie chcą za takie podłączenie dodatkowo płacić.

Na koniec trochę o operatorach. Największym operatorem internetu, zarówno tradycyjnego jak i światłowodowego jest Orange, na dalszych miejscach jest UPC i Netia.

Niemniej Orange i Netia wskazywane są też najczęściej jako byli dostawcy internetu, którego zmienili ze względu na znalezioną lepsza ofertę u konkurencji.

--
Badanie zostało zrealizowane techniką wywiadów internetowych CAWI. Wielkość próby: N=2550. Dobór próby: losowo-celowy, w trakcie doboru próby kontrolowane były następujące cechy: posiadanie dostępu do internetu światłowodowego oraz zamieszkiwanie w domu jednorodzinnym. Badana populacja: osoby w wieku 18 i więcej lat, posiadające w domu dostęp do internetu stacjonarnego.

Źródło: UKE.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu