Linux

Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa - świeżutki i jeszcze gorący. Co nowego?

Karol Woś
Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa - świeżutki i jeszcze gorący. Co nowego?
1

Ubuntu jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa na świecie. Właśnie ukazała się najnowsza odsłona systemu w wersji LTS.

Poznajcie Focal Fossa

Wreszcie jest dostępny oficjalnie nowy Ubuntu 20.04. Jest to kolejna po 18.04 wersja LTS, czyli Long Term Support, oznaczająca długoterminowe wsparcie aktualizacjami przez producenta. Brytyjska firma Cannonical, która zajmuje się rozwojem dystrybucji Ubuntu, będzie zapewniać wsparcie aktualizacjami systemu przez okres aż 5 lat, pomimo tego, że wersje LTS wydawane są co dwa lata.

Focal w nazwie tego wydania systemu oznacza punkt centralny lub też najważniejszą część skupiającą uwagę, Fossa natomiast, która została maskotką tego wydania Ubuntu, to drapieżnik zamieszkujący wyspę Madagaskar. Nadano jej imię Felicity.

Pierwsze co rzuca się w oczy po uruchomieniu nowego system, jest fakt, że wyświetla on bootlogo producenta komputera bądź też płyty głównej, a także animowany spinner. Poniżej możemy zobaczyć jakie aplikacje są dla nas dostępne zaraz po uruchomieniu.

Zobacz również: Splinternet: czy globalna wioska stoi na skraju zapaści?

Więcej wersji domyślnego motywu do wyboru

Odświeżony motyw Yaru ma do wyboru domyślnie aż trzy wersje kolorystyczne jasną, standardową oraz ciemną. Odświeżony motyw obejmuje również pokaz slajdów instalatora oraz ekran powitalny. Zespół zajmujący się Yaru starannie zremasterował i stworzył animację logo na ekranie uruchamiania systemu, a ekran wpisywania hasła, przy wybraniu szyfrowania całego dysku, również odpowiada wyglądowi całego systemu. W dostępnych tu ustawieniach mamy również możliwość ustawienia automatycznego ukrywania docka, gdy na jego obszarze znajdzie się okno dowolnej aplikacji.

Skalowanie pulpitu

Aby dostosować wygląd elementów naszego pulpitu, możemy teraz precyzyjniej zwiększać ich wielkość. Do tej pory do wyboru były jedynie opcje 100% i 200% wielkości. Teraz mamy możliwość zmiany wielkości w krokach co 25%.

Gnome 3.36

GNOME 3.34 wprowadził katalogi aplikacji, które możemy tworzyć bezpośrednio w menu aplikacji, przeciągając jedną aplikację na drugą. W GNOME 3.36 ta funkcja działa jeszcze lepiej, poprawiono czytelność animacji oraz rozmieszczenia ikon, dzięki czemu tworzenie katalogów aplikacji stało się bardziej przewidywalne. Same foldery są teraz traktowane jako okna dialogowe i otwierają się na środku ekranu, nie zależnie od ich położenia na siatce aplikacji.

Nowa wersja środowiska graficznego zawiera zarówno zmiany widoczne dla użytkownika, które zwiększają funkcjonalność, jak i usprawniają pracę w systemie, a także zmiany pod maską, które poprawiają wydajność i stabilność całego środowiska.

Po kliknięciu w menu powiadomień możemy teraz w łatwy sposób, za pomocą jednego przycisku w dolnej części, wyciszyć wszystkie powiadomienia z aplikacji. Najważniejsze powiadomienia systemowe będą jednak nadal aktywne.

Zmienił się również wygląd systemowej wyszukiwarki, ekranu logowania oraz blokady ekranu, które to zostały ze sobą połączone. W ich tle natomiast otrzymujemy rozmyty obraz naszej aktualnej tapety. Nie wspominając już, o wielu drobniejszych zmianach, na przykład ikon systemowych, czy też przeredagowanym dla lepszej czytelności menu ustawień. GNOME działa teraz szybciej i stabilniej.

Aplikacje snap na pierwszym miejscu

Ubuntu na pierwszym miejscu stawia teraz instalację pakietów snap. Pomimo że Ubuntu Software, czyli znane już wszystkim użytkownikom centrum oprogramowania, wygląda praktycznie tak samo, to jest ono teraz oparte o aplikację Snap Store, w której znajdują się wyłącznie aplikacje w postaci pakietów snap. Aplikacje apt i flatpak są nadal dostępne, będą jednak wymagać ręcznej instalacji z poziomu terminala. System pakietów snap, nad którym Cannonical pracował już od kilku lat, osiągnął już wystarczającą dojrzałość. Uporządkowuje on w dużym stopniu kwestię dużej fragmentacji pakietów instalacyjnych.

Kernel 5.4

Najnowsze Ubuntu zawiera jądro w wersji 5.4. Oznacza to, że otrzymujesz funkcje takie jak Kernel Lockdown, która ma na celu dalsze wzmocnienie bezpieczeństwa Linuksa poprzez ograniczenie dostępu do funkcji jądra, które mogą pozwolić na wykonanie dowolnego kodu za pomocą kodu dostarczanego przez procesy użytkownika. Nawet konto root nie może modyfikować kodu jądra. Gdy konto root zostanie przejęte, reszta systemu nie będzie więc łatwa do złamania, szczególnie na poziomie jądra. Otrzymujemy również natywną obsługę systemu plików ExFAT, poprawę obsługi i wydajności grafiki oraz ulepszone wsparcie dla kart graficznych AMD.

Wireguard VPN

Chociaż Ubuntu 20.04 nie będzie używał jądra 5.6 przynajmniej początku, przeniesiono obsługę WireGuard do jądra 5.4. WireGuard to łatwa w konfiguracji, szybka i bezpieczna sieć VPN. Jest open source i wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania kryptograficzne. Jego celem jest zapewnienie szybszej, prostszej i lżejszej sieci VPN ogólnego przeznaczenia, którą można łatwo wdrożyć na urządzeniach o małych zasobach, takich jak Raspberry Pi, jak i na wydajnych serwerach. Większość innych rozwiązań, takich jak IPsec i OpenVPN, opracowano wiele lat temu. Nowy protokół VPN to rozwiązanie, które jest szybsze, bezpieczniejsze, łatwiejsze do wdrożenia i zarządzania. WireGuard został pierwotnie opracowany dla systemu Linux, ale jest teraz dostępny dla systemów Windows, macOS, BSD, iOS i Android. Nadal jest on w fazie intensywnego rozwoju.

Lepsza obsługa ZFS

ZFS to system plików, zaprojektowany przez Sun Microsystems dla systemu operacyjnego Solaris. System plików ZFS został zaprojektowany z myślą o dwóch głównych celach: obsłudze dużej ilości pamięci i zapobieganiu uszkodzeniu danych. ZFS może obsłużyć do 256 biliardów zettabajtów pamięci (2^128, stąd Z w ZFS). Może także obsługiwać pliki o rozmiarze do 16 eksabajtów (2^64). Obsługa ZFS wprowadzona w wersji 19.10 jest nadal intensywnie rozwijana.

Koniec wsparcia dla systemów 32-bitowych

Cannonical nie planuje już wydawać wersji 32-bitowych swojego systemu. Nie jest więc możliwa aktualizacja 32-bitowego Ubuntu 18.04 do najnowszej wersji. Dobrą informacją jest jedynie wsparcie w aktualizacje, które Ubuntu 18.04 będzie otrzymywać do kwietnia 2023 roku.

Spróbuj różnych smaków

Ubuntu flavours, to inicjatywa firmy Cannonical, mająca na celu zapoznanie użytkowników z innymi środowiskami graficznymi dla systemu Ubuntu. Mamy tu do wyboru między innymi:

  • Kubuntu - oferujące środowisko KDE Plasma, dobrze wyglądający system do użytku domowego i biurowego.
  • Lubuntu - jest lekką, szybką i nowoczesną wersją Ubuntu. Wykorzystuje LXQt jako domyślne środowisko pulpitu, dotychczas było to LXDE.
  • Ubuntu Budgie - zapewnia środowisko graficzne Budgie, które koncentruje się na prostocie i elegancji.
  • Ubuntu Kylin - ten projekt jest dostosowany do potrzeb chińskich użytkowników.
  • Ubuntu MATE - wyraża prostotę klasycznego środowiska pulpitu. Jest kontynuacją środowiska GNOME 2, który był domyślnym pulpitem Ubuntu do października 2010 r.
  • Ubuntu Studio - jest wersją przeznaczoną do tworzenia treści multimedialnych, skierowany do entuzjastów audio, wideo i grafiki lub profesjonalistów.
  • Xubuntu - to elegancki i łatwy w obsłudze system operacyjny. Zawiera Xfce, które jest stabilnym, lekkim i konfigurowalnym środowiskiem graficznym.

Zobacz również: Linux niejedno ma oblicze, więc które środowisko graficzne wybrać?

Podsumowując

Ubuntu domyślnie sprawdza teraz integralność używanego nośnika podczas uruchamiania. Ma to pomóc wyeliminować nieudane instalacje, z powodu uszkodzonych pobrań nośników instalacyjnych, które są jednym z najczęstszych błędów, jakie napotykają użytkownicy. Biorą pod uwagę ilość dostępnych aplikacji i wielkość tego ekosystemu to uważam, że wybierając dzisiaj dystrybucję Ubuntu niezależnie od jej rodzaju, nie można dokonać złego wyboru.  

Źródło: ubuntu.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu