23

Już jest! Sprawdź, co nowego w Ubuntu 19.10 Eoan Ermine

Fani Linuksa mają dzisiaj swoje całkiem spore święto: pojawiła się bowiem nowa wersja najpopularniejszej na świecie dystrybucji. Ubuntu 19.10 Eoan Ermine można pobrać już teraz z serwisów firmy Canonical i zastępuje ona 19.04 Disco Dingo.

To kolejna wersja po 19.04 Disco Dingo i tradycyjnie otrzyma ona 9 miesięcy wsparcia technicznego. Entuzjaści Ubuntu już teraz mogą wyczekiwać bardzo ważnego wydania (przekraczającego 20-tkę) Focal Fossa (20.04) w wariancie LTS, o dłuższym czasie wsparcia technicznego.

Oprócz preinstalowanego oprogramowania w najnowszych wersjach: między innymi Thunderbirda 68, LibreOffice 6.3 i Firefoksa 69, Ubuntu 19.10 to przede wszystkim jądro Linuksa w wersji 5.3. Tutaj jest znacznie ciekawiej, bo wraz z tą modyfikacją zaprowadzono do Ubuntu wsparcie dla GPU AMD Navi oraz procesorów Zhaoxin. Co więcej, znalazła się tam także obsługa Intel Speed Select – funkcji, która została wprowadzona wraz z procesorami Intel Cascade Lake i skorzystają z niej głównie użytkownicy serwerowi. Inną ciekawą zmianą jest nowy pidfd_open(2) System Call, podobnie przydatny w zastosowaniach infrastrukturalnych.

Użytkownicy domowi, bo to oni z reguły są najbardziej zainteresowani Ubuntu z pewnością zauważą znacznie ładniejsze i lepiej przemyślane motywy systemowe. Warto wskazać na fakt, iż ikonki USB pojawią się wreszcie w systemowym doku: wcześniej było to osiągalne głównie za pomocą nieoficjalnych modyfikacji. Dodajmy do tego obsługę nowego, szybkiego systemu pliku ZFS oraz instalator zawierający w sobie sterowniki do kart graficznych firmy Nvidia. Będzie to znaczące ułatwienie dla wszystkich osób, które dotychczas doinstalowywały sterowniki do obsługi tego podzespołu w inny sposób.

Ubuntu 19.10

Użytkownicy Ubuntu 19.10 Eoan Ermine

W Canonical ponownie poświęcono sporo uwagi kwestiom wydajności oraz użyteczności. Dlatego właśnie możemy napisać o tym, że Ubuntu 19.10 charakteryzuje się większą wydajnością w stosunku do poprzednika – jak podaje sam producent oprogramowania różnica jest „drastyczna”, rzecz jasna na korzyść Eoan Ermine. Znacznie szybciej uruchamia się nie tylko sam system operacyjny, ale również programy – uzyskano to dzięki skutecznej optymalizacji Ubuntu.

Czytaj także: Też czekałeś na płyty z Ubuntu kilka tygodni – jak ja?

Skoro Ubuntu, to i… GNOME 3.34, który w Ubuntu 19.10 występuje właśnie w najnowszej wersji. Nie mogło być inaczej – to wręcz tradycja w świecie Ubuntu. Dzięki przejściu na wyższą iterację, GNOME ma oferować użytkownikom jeszcze lepszą wydajność, grupowanie programów w menu oraz zwyczajnie większy porządek.

Canonical udostępnił najnowsze wersje również innych wariantów Ubuntu: w tym Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu MATE i wiele, wiele innych.

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine – co znaczy nowa nazwa kodowa?

Gdybym to ja miał tłumaczyć „Eoan Ermine”, to pewnie bym użył kombinacji „poranny gronostaj”. Ermine w języku angielskim to właśnie ten zwierzak, natomiast Eoan pochodzi z hindi i wskazuje na świt lub… wschód. Mógłby też być „gronostaj wschodni”, ale dla mnie to nie ma zbyt wiele sensu – ale pewien nie jestem. W sumie, nie musiałem tego pisać, ale jeśli znajdą się zainteresowani… ;)