11

Twitter rozpoczął kolejną serię finansowania – szuka $15 milionów

Wcześniejsze plotki na temat tego jakoby twitter rozpoczął kolejną serię finansowania okazały się prawdą. Według Silicon Alley Insider tym razem twitter poszukuje inwestora na 15 milionów dolarów co oznaczało by, że firma jest wyceniana na 60 milionów dolarów. Przyznam szczerze, że lubię ten serwis coraz bardziej, jest wciągający (zainstalowałem nawet twhirl która znakomicie ułatwia obsługę […]


Wcześniejsze plotki na temat tego jakoby twitter rozpoczął kolejną serię finansowania okazały się prawdą. Według Silicon Alley Insider tym razem twitter poszukuje inwestora na 15 milionów dolarów co oznaczało by, że firma jest wyceniana na 60 milionów dolarów.

Przyznam szczerze, że lubię ten serwis coraz bardziej, jest wciągający (zainstalowałem nawet twhirl która znakomicie ułatwia obsługę twittera) i z pewnością jest bardzo popularny a szczególnie wśród „internetowych celebrities”.

Niezależnie od tego czy jesteśmy zagorzałym fanem tego serwisu czy też go nie lubimy – nikt nie może zaprzeczyć jednemu niepodważalnemu faktowi – ten serwis nie zarabia i na razie nie umie zarabiać pieniędzy.

Wprowadzenie reklam do twittera również nie jest metodą na pozyskanie satysfakcjonujących przychodów ponieważ większość użytkowników korzysta z aplikacji pisanych na bazie API twittera czyli nie wchodzą na stronę internetową i nie generują tak lubianych przez marketerów wizyt i odsłon.

Z pewnością da się wymyślić jakiś model biznesowy dla serwisów tego typu (płatne API, płatne konta dla serwisów internetowych itp) – ale twitter od dwóch lat nie zrobił nic w tym kierunku jak więc jest możliwe, że ktoś wycenia ten serwis na 60 milionów dolarów? Bardzo ciekawy jestem jak wygląda analiza finansowa z której wynika, że jest on tyle wart?

Oczywiście w erze kolejnej bańki internetowej i popularności twittera (era twittera?) jest duża szansa na to, że znajdzie się chętny do wyłożenia 15 milionów dolarów – inwestor który zainwestuje takie pieniądze może liczyć na to, że w końcu któryś z gigantów zdecyduje się kupić twittera. Pytanie tylko czy wtedy nadal będzie on taki popularny?

Inna sprawa która mnie ciekawi to co twitter zrobi z 15 milionami dolarów ? – z pewnością kwota ta wystarczy do rozwiązania problemów technicznych (chociaż 5 milionów które pozyskał ubiegłego lata powinno już dawno ten problem rozwiązać). Tylko co dalej? – rozumiem, że trzeba utrzymać biuro, ludzi, infrastrukturę ale takie cele finansowe chyba nie wystarczą inwestorom ?

Ciekawe ile czasu zajmie Twitterowi znalezienie inwestora – ktoś obstawia ?

Ps. Nie chcę być źle zrozumiany, życzę Twitterowi i jego autorom jak najlepiej ale dla mnie tego typu wycena takiego serwisu przypomina to co działo się kiedyś w internecie i wszyscy chyba pamiętamy jak się skończyło.