25

Trzy różne badania, trzech różnych operatorów z najlepszą jakością sieci mobilnej w Polsce

Rzecznik Orange, Wojtek Jabczyński poinformował na swoim profilu na Twitterze, iż Orange zlecił niezależnej firmie badawczej sprawdzenie jakości sieci mobilnej wszystkich operatorów infrastrukturalnych w Polsce. Jakie wyniki?

Wyniki na pewno nie będą zaskoczeniem, nie chcę tu przy tym podważać wiarygodności badania, mówię jedynie o tym, iż fakt, że Orange je opublikował świadczy tylko i wyłącznie o tym, że wygrali to badanie, w przeciwnym wypadku nikt by się o nim nie dowiedział. To chyba jasne i oczywiste dla wszystkich.

Zanim jednak przejdziemy do wyników tego badania warto przypomnieć, że to już trzecie badanie jakości sieci mobilnej polskich telekomów w tym roku i trzeci zwycięzca. Mamy więc trzech operatorów z najlepszą siecią mobilną w Polsce – tylko się cieszyć.

P3 – Best in test 2019

Best in test, to badanie zlecane przez Deutsche Telekom, przeprowadzane przez niezależną firmę P3 Communication od 2016 roku. Każdego roku wygrywał je T-Mobile, prócz 2018 roku, o wynikach którego się nie dowiedzieliśmy. To są tylko moje przypuszczenia, może akurat w zeszłym roku nie kontynuowali tradycji tych corocznych badań, niemniej potwierdza to niejako moją tezę ze wstępu.

W każdym razie, edycję badania Best in test 2019 roku wygrał ponownie T-Mobile, tak więc ten operator był pierwszym z najlepszą siecią mobilną w Polsce w tym roku.

T-Mobile wygrał w łącznej punktacji, zdobywając 910 punktów na 1000 możliwych. W kategorii usług głosowych zdobył 323 punkty na 340 możliwych, a w transmisji danych 461 na 510. Przegrali tylko w kategorii Crowdsourced Quality, w której zdobyli 126 punktów na 150 możliwych, dwóch innych operatorów osiągnęło tu lepszy wynik.

Speedtest od Ookla

Drugim w tym roku badaniem na szeroką skalę, był ranking Speedtest od Ookla, który również opierał się na punktacji – o zasadach działania i przyznawania w nim punktów Speed Score, przeczytacie w podlinkowanym wpisie.

Operator Liczba testów Speed Score
Play 464,776 28.46
Orange 343,834 28.38
T-Mobile 243,404 27.68
Plus 233,428 20.13

 
Ten ranking wygrał Play, a sporządzony był na podstawie pomiarów 270 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy dokonali ponad 1,3 mln pomiarów w całym kraju.

Badanie jakości sieci mobilnej zlecone przez Orange

Przechodzimy już do badania Orange, które wykonała niezależna firma badawcza. Badanie polegało na sprawdzeniu ponad 20 parametrów sieci, związanymi zarówno z rozmowami jak transferem danych. Przez 4 tygodnie wykonano 3 tys. testów transferu danych i 5 tys. testów połączeń głosowych, na różnych odcinkach tras i w miejscowościach w całej Polsce.

Orange zdobył w nich 952,3 punkty na 1000 możliwych. Wśród ciekawych wyników wymienia między innymi procent udanych połączeń w VoLTE na całej trasie testu, Orange udało się uzyskać ich odsetek na poziomie 97,28%. Nie są tu wymienieni operatorzy na dalszych miejscach, można się tylko domyślać, że na ostatnim miejscu w tym parametrze jest Plus z wynikiem 0%, który nie oferuje tej technologii.

Tak więc mamy trzech operatorów z najlepszą jakością sieci mobilnych w Polsce, potwierdzają to też comiesięczne rankingi, czy to w wykonaniu Speedtest.pl czy RFBENCHMARK.pl, w których ta trójka operatorów systematycznie wymienia się miejscem pierwszym od prawie pół roku. Wcześniej liderem w tych rankingach na zmianę był Orange z T-Mobile. Czekamy jeszcze tylko na to, aż do tego grona dołączy też Plus.

Photo: Gutzemberg/Depositphotos.