6

Tryb czystego tekstu w nowym mobilnym Firefoxie na Androida

Konkurencja na rynku przeglądarek, również mobilnych, zmusza przodujące produkcje do proponowania coraz to wymyślniejszych funkcji. Firefox również nie chce pozostać w tyle i w najnowszej wersji beta – Fennec udostępnił możliwość zapisywania stron do przeczytania na później w czystym tekście. Funkcja nie jest nowa, dostępna w desktopowych wersjach po zainstalowaniu odpowiednich dodatków. Tutaj mamy ją […]


Konkurencja na rynku przeglądarek, również mobilnych, zmusza przodujące produkcje do proponowania coraz to wymyślniejszych funkcji. Firefox również nie chce pozostać w tyle i w najnowszej wersji beta – Fennec udostępnił możliwość zapisywania stron do przeczytania na później w czystym tekście.

Funkcja nie jest nowa, dostępna w desktopowych wersjach po zainstalowaniu odpowiednich dodatków. Tutaj mamy ją wbudowaną od razu w przeglądarkę. Odkąd pierwszy raz testowałem Firefoxa na Androidzie minęło sporo czasu i wiele się też zmieniło. Na plus oczywiście.

Teraz jest ładniej, przejrzyściej i co najważniejsze szybciej. Podobnie jak w mobilnym Chromie rozwiązano tu dostęp do otwartych kart. W zakładce po prawej wyświetla nam się liczba otwartych aktualnie kart, po jej wybraniu rozwija się pionowa lista z aktywnymi miniaturami otwartych stron. Na ostatnim zrzucie widać ikonkę książki przy otwartym artykule. Kliknięcie w nią zapisuje aktualną stronę w osobną zakładkę „Reading List”. Z jej poziomu uzyskujemy dostęp do wszystkich wpisów odłożonych na później, w czystym tekście, bez obrazków.

Każdy tak zapisany artykuł możemy dostosować do wygodnego czytania. Mamy tu zmianę koloru tła na jasny, ciemny oraz sepia. Możemy też poszerzyć lub zawęzić marginesy oraz zmniejszyć lub powiększyć czcionkę w danym artykule. Oczywiście standardowo jest też wbudowana opcja udostępniania wszystkich artykułów.

Cofam swoje słowa z mojego pierwszego wpisu o Firefoxie na Androidzie. Cieszy ciągły jego rozwój. Myślę, że z chwilą udostępnienia finalnej wersji będzie to już pełnoprawna i w pełni funkcjonalna przeglądarka mobilna, która z powodzeniem może konkurować już z pozostałymi dostępnymi propozycjami na platformy mobilne. Dla chętnych przetestowania nowej funkcji zapraszam do pobrania wersji beta na stronie Firefox Nightly.