Facebook

Tryb ciemny Facebooka będzie... szary. Jak z oszczędzaniem energii?

Krzysztof Rojek
Tryb ciemny Facebooka będzie... szary. Jak z oszczędzaniem energii?
2

Tryb ciemny mamy już zarówno w Androidzie jak i w iOS, a także w większości popularnych aplikacji. Wciąż nie ma go jednak w najbardziej popularnej społecznościówce. Na szczęście - już niedługo.

Facebook jako firma już od jakiegoś czasu prowadzi działania, zmierzające do tego, by we wszystkich tworzonych przez nią aplikacjach dostępny był tryb ciemny. Dlatego też przyjaźniejszym dla oczu schematem kolorystycznym możemy cieszyć się nim m.in. w Messengerze czy na Instagramie. W związku z tym dziwi fakt, że trybu ciemnego brakuje w sztandarowej aplikacji, czyli w samym Facebooku. Ba, ostatnio zawitał on już nawet na desktopową wersję serwisu, przy okazji wdrożenia nowego, dość kontrowersyjnego interfejsu. Nie widzę więc żadnego powodu, dla którego firma tak długo zwlekała z wdrożeniem go w wersji mobilnej. Najnowsze przecieki potwierdzają jednak, że już niedługo możemy spodziewać się trybu ciemnego także na Androidzie i iOS.

Facebook będzie... szary?

Screeny, które wyciekły do sieci potwierdzają, że nowy wygląd aplikacji będzie nieco inny, niż większość z nas się spodziewała. Tło nie będzie bowiem kompletnie czarne. Jak widać, interfejs został zbudowany na skalach szarości.

I o ile jestem zdania, że taki zabieg poprawia czytelność i estetykę samego serwisu, to nie jestem już tak pewien, czy jego zastosowanie nie przekreśli jednej z dużych zalet trybu ciemnego - oszczędzania baterii. Jak wiemy, zastosowanie w wielu miejscach czarnego koloru pozwala zmniejszyć zużycie energii przez ekrany OLED, ponieważ te po prostu nie muszą zapalać części pikseli. Wszystko tu zależy od tego, jaki kolor trafi finalnie do aplikacji. Z testów wykonanych przez XDA Developers wynika, że szary zastosowany w Google Material Dark Theme jest na tyle ciemny, że jego wpływ na konsumpcję energii jest bardzo zbliżony do kompletnej czerni.

Kiedy możemy spodziewać się trybu ciemnego w aplikacji?

Jak widzicie, pierwsze przecieki odnośnie zastosowania trybu ciemnego na Facebooku pojawiły się już na początku marca. Wcześniejsze plotki pokazywały tę wersję serwisu tylko na systemie Android. Teraz jednak dostaliśmy informacje, że osobom z Wabetainfo.com udało się dotrzeć do screenów z testowej wersji aplikacji także na iOS. Zauważyły one małą ciekawostkę, a mianowicie - kolory zastosowane w wersjach na Androida i iOS są identyczne, co oznacza na przykład, że Facebook będzie różnił się kolorystycznie schematu kolorystycznego zastosowanego w systemie.

Na pierwszy rzut oka nowy motyw kolorystyczny wydaje się być kompletny i gotowy do wypuszczenia. Jeżeli tak - nowego Facebooka możemy spodziewać się już niedługo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu