4

Trening przed telewizorem, czyli najlepsze aplikacje fitness na Android TV

Zadbanie o siebie i utrzymanie formy jeszcze nigdy nie było tak łatwe, jak dzisiaj. Na wyciągnięcie ręki mamy narzędzia, które pozwalają w każdych warunkach i o każdej porze przeprowadzić trening lub sesję yogi.

Aplikacje mobilne są poręczne, ale nic nie jest tak wygodne, jak duży ekran. 55-calowy telewizor Toshiby z Android TV na pokładzie to bowiem nie tylko uniwersalne i wszechstronne centrum rozrywki, gdzie znajdziemy całe mnóstwo aplikacji i usług multimedialnych, ale także nasz personalny trener. 

Obok takich aplikacji jak Netflix, Amazon Prime Video czy YouTube, dostępne są HBO GO, Ipla, Rakuten, CDA czy Chilli pełne filmów i seriali na życzenie. Jeśli ktoś mówił Wam, że będziecie musieli odejść od telewizora, by się trochę poruszać, to nie do końca mówił prawdę. 

Toshiba UA6B63DG z Android TV to nie tylko rozrywka. To szansa na dobry trening

Być może kiedyś było to nie do pomyślenia, ale obecnie (nie tylko w okresie izolacji społecznej) telewizor można wykorzystać jako szansa na profesjonalny trening, dlatego warto mieć taki smart TV, który będzie cechować się dużym i wyraźnym ekranem oferującym najnowsze technologie jak Dolby Vision, HDR 10 i HLG, a także odpowiednim nagłośnieniem. Toshiba UA6B63DG posiada zestaw audio doskonale znanej i cenionej marki Onkyo, który wspiera systemy Dolby Audio oraz DTS HD. Taka specyfikacja zapewni nam odpowiednie wrażenia podczas seansu ulubionych seriali i nowych filmów, ale sprawdzi się także w innych okolicznościach, a mianowicie w trakcie domowego treningu. 

Obecnie dysponujemy bowiem bardzo szerokim wyborem aplikacji oraz usług, które będą źródłem inspiracji i motywacji do ćwiczeń. Nawet jeżeli nie ćwiczyliście do tej pory lub potrzebujecie wsparcia profesjonalisty, by kontynuować trening, to warto sięgnąć po aplikacje, które powstały z myślą o wykorzystaniu największego ekranu w Waszym domu, by poprawić samopoczucie i formę.

Peloton, czyli wszystko, by wypracować i utrzymać formę

Najbardziej rozbudowaną wśród nich jest prawdopodobnie Peloton. Aplikacje bez przeszkód i dodatkowych opłat pobierzecie bezpośrednio z Google Play. Następnym krokiem jest oczywiście zalogowanie się i aktywacja darmowego okresu próbnego. Ten wynosi aż dwa miesiące(!), a warto też nadmienić, że po tym czasie subskrypcja nie będzie automatycznie przedłużona, a Wasza karta obciążona opłatami. Jeśli będziecie zadowoleni z Peloton, to będziecie mogli zdecydować się na miesięczny abonament samodzielnie włączając subskrypcję.

Różnorodność treningów i zajęć, jakie będą na Was czeka, może początkowo nawet przytłoczyć. Również dlatego, że mogą one odbywać się nawet na żywo z prowadzącym, ale spokojnie, bo możecie również sięgnąć po gotowe, nagrane wcześniej wideo. Naprawdę warto w pierwszej kolejności przejrzeć wszystkie kategorie ćwiczeń i się z nimi zapoznać, by móc wybrać te najlepsze dla siebie. W aplikacji możliwe jest stawianie i realizowanie osobistych celów, a do wyboru są między innymi Trening siłowy i ujędrniający, bieganie na bieżni, kolarstwo halowe, joga, HIIT-y (High Intensity Interval Training, czyli trening przeplatany interwałami), medytacja, rozciąganie, trening cardio oraz maszerowanie. W aplikacji czekają na Was porady i podpowiedzi z zakresu fitness, biblioteka muzyczna z kawałkami, których możecie słuchać w tle trenując, a także możliwość podłączenia czujnika pracy serca.

Dostosuj zestaw ćwiczeń do własnych możliwości i wymagań

365 Body Workout to druga z opisywanych przez nas aplikacji fitness na Android TV, która zawiera zestawy ćwiczeń na niemalże każdą okazję. Z każdym z nich można zapoznać się dzięki 360 stopniowymi animacjami, których jest ponad 90. W trakcie treningu będziecie motywowani i prowadzeni przez głosowego trenera, a jeśli będziecie mieli ochotę posłuchać własnej muzyki czy podcastów, to istnieje opcja utworzenia własnej playlisty. Twórcy aplikacji przygotowali 12 pełnych programów, które zapewniają cały rok treningów. 

Bardzo dobre oceny zbiera aplikacja Gymondo: Fitness & Yoga, w której znajdziemy takie zajęcia, jak HIIT, taniec, masa ciała, pilates, joga, trening siłowy z ciężarkami i programy mobilności dla wszystkich poziomów sprawności. W katalogu są też ćwiczenia nastawione na krótki czas trwania, ale dużą intensywność, dzięki czemu użytkownicy mogą skorzystać z aplikacji pomiędzy swoimi obowiązkami. Dla niektórych równie istotne co treningi, są też plany odżywiania się i w Gymondo znajduje się ponad 1000 elastycznych i łatwych do naśladowania przepisów.

Yoga dla każdego we własnym zaciszu domowym

Męczący i efektywny trening to jednak nie jedyna metoda utrzymania dobrej formy psychofizycznej i coraz popularniejsza staje się dzięki temu yoga. Alternatywą dla zajęć grupowych może być aplikacja Keep Yoga, która zawiera ponad 10 planów na sesje wraz z 7 kursami medytacji, a także więcej niż 400 sesji zwanych asanami, które odnoszą się do pozycji przyjmowanych w trakcie praktyki jogi. Aplikacja pozwala wskazać, na jakim stopniu zaawansowania jesteśmy, by mogła dostosować ćwiczenia najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. W Keep Yoga nie brakuje darmowych programów, ale jeśli aplikacja będzie Wam odpowiadać, to istnieje opcja zasubskrybowania pakietu premium, który odblokuje wszystkie możliwości usługi. Wszystkie zestawy ćwiczeń wykonujemy w czasie rzeczywistym z osobistym trenerem, którego wskazówki obserwujemy na ekranie telewizora lub nasłuchujemy mając zamknięte oczy.

Niezależnie od panujących na zewnątrz warunków, wachlarz ćwiczeń i treningów, którymi będziecie dysponować dzięki powyższym aplikacjom, pozwoli Wam zbudować formę i ją stale poprawiać. Nadszedł czas na przełamanie stereotypu o negatywnych skutkach spędzania większej ilości czasu przed telewizorem.

Materiał powstał we współpracy z marką Toshiba