Toyota Yaris
8

Ostatni bastion pada, Toyota wreszcie obsłuży Android Auto

Google będzie mogło odnotować na swoim koncie kolejnych sukces. Wszystko wskazuje na to, że już w październiku Toyota ogłosi, że wprowadzi w swoich samochodach obsługę systemu Android Auto. Japoński gigant długo z tym zwlekał obawiając się o bezpieczeństwo.

Android Auto w Toyotach to zbawienie

Google w ciągu zaledwie kilku dni odnotuje na swoim koncie kolejny spory sukces w branży motoryzacyjnej. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że od 2021 roku w samochodach Renault, Nissana oraz Mitsubishi będzie pracował system inforozrywki bazujący na Androidzie. Teraz wedle doniesień Bloomberga, Toyota wreszcie wprowadzi w swoich samochodach pełne wsparcie dla Android Auto. Do tej pory system Toyota Touch 2 pozwalał jedynie na uruchomienie niektórych aplikacji z smartfonów dzięki technologii SmartDeviceLink stworzonej przez Forda.

Android Auto jest już wspierany przez ponad 45 różnych producentów samochodów, a Toyota jest jedną z ostatnich i największą firmą, która do tej pory wsparcia dla tej nakładki nie oferowała. Było to tym bardziej smutne, że wsparcie dla Apple Car Play zapowiedziano jeszcze w styczniu, chociaż faktyczne modele z obsługą tej funkcji pojawią się dopiero w roczniku modelowym 2019. Na Android Auto też pewnie przyjdzie nam poczekać, przedstawiciele producenta póki co nie komentują sprawy.

Toyota Touch 2

Pewne jest natomiast, że nakładka Google to zbawienie dla Toyoty. Ich własny system inforozrywki należy jeszcze do poprzedniej epoki. Jest wolny, archaiczny i zwyczajnie brzydki, kompletnie nie pasuje do nowoczesnej wizji samochodu. Niestety miałem okazję z niego korzystać i trudno mi znaleźć jakąkolwiek zaletę w porównaniu z konkurencją (np. Ford Sync 3). Android Auto ma szansę ten stan rzeczy wymiernie poprawić. Nawet pomimo obaw o to, że Google uzyska jeszcze więcej danych na nasz temat monitorując to co robimy w samochodzie.

Oficjalne ogłoszenie współpracy z Google powinno mieć miejsce jeszcze w październiku, ale tak jak wspominałem powyżej, samochody z obsługą Android Auto pojawią się dopiero w przyszłym roku. W tej chwili trudno wyrokować, czy starsze modele otrzymają aktualizację, która pozwoli wykorzystać połączenie ze smartfonem, jest to raczej mało prawdopodobne.