Felietony

Tomasz Fiedoruk: W rozumieniu “cloudowym” Oktawave jest IaaS, a my jesteśmy PaaS

Grzegorz Ułan
Tomasz Fiedoruk: W rozumieniu “cloudowym” Oktawave jest IaaS, a my jesteśmy PaaS
64

Pod koniec listopada ubiegłego roku wywiadem z Tomkiem Fiedorukiem przedstawiłem Wam startującą właśnie nową usługę hostingu w Polsce. W moich pierwszych odczuciach serwis ten pretendował do miana następcy tradycyjnego webhostingu, oferując innowacyjny sposób rozliczeń z klientami, w którym płaciliś...

Pod koniec listopada ubiegłego roku wywiadem z Tomkiem Fiedorukiem przedstawiłem Wam startującą właśnie nową usługę hostingu w Polsce. W moich pierwszych odczuciach serwis ten pretendował do miana następcy tradycyjnego webhostingu, oferując innowacyjny sposób rozliczeń z klientami, w którym płaciliśmy tylko za rzeczywisty ruch w swoim serwisie.

Od tego czasu wiele się zmieniło, a to za sprawą nawiązania współpracy z partnerem technologicznym - Oktawave. Poprosiłem więc Tomka o kolejną rozmowę, która mam nadzieję będzie niejako odświeżeniem poprzedniej i bardziej przybliży Wam istotę obecnego ich funkcjonowania.

No właśnie Tomku, powiedz, co się zmieniło od poprzedniej naszej rozmowy? W listopadzie rozmawialiśmy o Waszej nowej usłudze, przedstawiając ją jako innowacyjny projekt w polskim internecie. Jak to wygląda dzisiaj? Czy nie jest tak, że ta Wasza innowacyjność została przyćmiona przez Waszego partnera, przyznajmy to, większego od Was, który też już jakiś czas funkcjonuje na polskim rynku?

Od startu idziemy wytyczoną przez nas ścieżką z planowanym rozwojem i ekspansją.. Wprowadziliśmy mnóstwo usprawnień i zmian, aby to właśnie nasze usługi wyznaczały nowe standardy jakości na rynku. Ruszyliśmy też z nową promocją dla osób przechodzących do nas z innych firm.

Odnośnie sytuacji to nie odbieramy tego jako przyćmienie. Z Oktawave to ogólnie jest bardzo ciekawa historia. Wystartowali w zasadzie w tym samym czasie co my. Dwie firmy, usługi komplementarne oraz bardzo, ale to bardzo zbliżona filozofia działania i prowadzenia biznesu - w wielkim stylu, nastawionego na innowację i przecieranie szlaków na rynku.

Zderzenie idei było więc kwestią czasu - bo nam po prostu była pisana współpraca na wielką skalę. Rozmowy zaczęliśmy praktycznie zaraz po starcie naszych firm. Już pierwsze spotkania pokazały, że dogadamy się, aby móc wspólnie zmieniać branżę i promować innowacyjność, oraz nowe technologie na nieco zastałym już rynku.

Mamy tutaj więc dwa słowa klucze: synergia i komplementarność.

Dzięki współpracy z Oktawave uzyskujemy pełen efekt synergii przy outsourcingu naszej infrastruktury i wzajemnego wsparcia obydwu firm. Tworzymy obecnie podobną strukturę jak Heroku tworzy dla Amazonu. Nie konkurujemy, a uzupełniamy się wzajemnie. Każda z naszych firm skupiła wybitnych specjalistów, dlatego nasze 1 + 1, daje nie 2, a 3. Oktawave zajmuje się tym w czym są najlepsi i podobnie my po naszej stronie.

Dochodzimy do kolejnej kwestii, czyli komplementarności. Zenbox.pl tworzony był nie po to, aby świadczyć usługi na poziomie samej infrastruktury. My jesteśmy alternatywą dla pozostałych hostingów współdzielonych oraz usług wyższych, jak VPS/Dedyków managed, ale właśnie słowem kluczem jest wsparcie/zarządzanie. Świadczymy kompleksową usługę, gdzie infrastruktura jest jedynie jedną ze składowych. Opieramy się na dostarczaniu gotowych środowisk z pełnym wsparciem zarówno dla użytkowników indywidualnych szukających alternatywy dla obecnych usług shared/managed i potrzebujących wyższej jakości, jak i firm i instytucji bez działów administracji/opieki serwerowej, chcących być obsługiwanych od a do z zgodnie z najwyższymi standardami. My sprzedajemy platformę, ale żeby to robić wg naszych wysokich wymagań, potrzebujemy wydajnej i niezawodnej infrastruktury. I tutaj właśnie przychodzi Oktawave jako chmura IaaS. Czyli wykorzystujemy chmurę, by w jej wnętrzu zbudować zestaw narzędzi, który na końcu trafia do użytkownika.

Oktawave w zasadzie oferuje podobne usługi i sposób rozliczania do Waszego. Prawda? Może w bardziej zawiłej formie dla potencjalnych klientów, ale jednak. Nie macie takiego odczucia, że staliście się taką “nakładką” na Oktawave? Mam na myśli to, że macie bardziej przejrzystą ofertą, ładniej opakowaną i wyjaśnioną w najdrobniejszych detalach, przez co jasną dla większości użytkowników.

Jak już wspominałem nasze usługi są komplementarne nie stricte konkurencyjne. Oktawave w swojej czystej postaci jest alternatywą dla VPS/Dedyków zarządzanych przez administratorów z odpowiednią wiedzą, My wprowadzamy tutaj element managed, czyli opieki i odpowiedzialności za środowisko. Klient u nas nie musi znać się na tym jak postawić środowisko, jak je zabezpieczać, jak aktualizować, czy jak i gdzie dokonywać backupów. U nas nawet uzyska pomoc przy obsłudze dodatkowych skryptów. Oktawave jest usługą dla klientów świadomych, osób które wiedzących jak zarządzać sprzętem i jak mają na nim działać odpowiednie skrypty.

Zenbox.pl od początku nie miał być oczywistą alternatywą dla administratorów sieci, bo Ci właśnie wolą rozwiązania root i konfigurowanie środowisk we własnym zakresie. Oczywiście, gdy taki administrator/programista woli zająć się rdzeniem projektu, a zarządzanie i opiekę pozostawić innym również, wybierze zenbox.pl. U nas kupuje się święty spokój. :)

Co do “nakładki” to może rozwińmy tutaj też i inny aspekt. Oktawave jest dostawcą infrastruktury jako usługi (IaaS); analogicznie możemy to odnieść do pytania, czy Dropbox jest nakładką na chmurę Amazona? Bo to właśnie o to chodzi: każdy, kto trzyma dane w Dropboksie, de facto trzyma je w Amazonie. Przy czym mało kto potrafiłby skonfigurować sobie storage w Amazonie samodzielnie aby powstała taka usługa, dlatego powstał Dropbox oferujący przyjazny interfejs i obsługę. I to pokazuje właśnie istotę współpracy między Oktawave i zenbox.pl.

Podobnie możemy to odnieść do tego czy inne firmy hostingowe są nakładkami na rozwiązania serwerowe IBM/DELL/Microsoft etc.. Oktawave jest tutaj jedynie platformą bazową do dalszej pracy, do budowania na jej podstawie rozwiązań przez firmy, które będą potrafiły wykorzystać potencjał, jaki daje chmura. OW jest więc infrastrukturą, ale w innowacyjnym tego słowa znaczeniu, gdzie warstwa sprzętowa została rozszerzona na wiele nowych rozwiązań: Autoskaler, zawrotnie wydajny storage czy możliwość uruchamiania dużej infrastruktury na żądanie. Branża IT jak żadna inna pokazała, jak wielkie korzyści dla każdej ze stron i klientów niesie ze sobą outsourcing o najwyższej jakości.

Pozostawmy już ten marketing, obie Twoje odpowiedzi aż kipią od niego. Wiem, że od początku dobrze Wam w tym idzie zarówno w Waszym wykonaniu jak i Waszych klientów. Świetna opinia na Facebooku, znakomity support, za który każdy sobie chwali Wasze usługi.

Obecnie wszystko jest w jakimś stopniu marketingiem, takie uroki gospodarki rynkowej. ;) Opisując produkt/usługę każdy tekst, choćby był nie wiem jak merytoryczny i zgodny z prawdą, może być odbierany jako “marketingowy” w cudzysłowie, czyli przelukrowany etc., ale w naszym przypadku o tym, że to są po prostu fakty mówi nasza usługa sama za siebie oraz zadowoleni klienci.

Z drugiej strony zaspokajanie potrzeb klientów to clue marketingu, więc wręcz z dumą można to powiedzieć “tak, kipimy od marketingu”, bo dla nas klienci są po prostu najważniejsi.

Ogólnie skończmy w końcu z fałszywą skromnością, bo "tak wypada" - takie podejście pokutuje w polskich firmach od czasu transformacji, nie jesteśmy gorsi od najlepszych zagranicznych firm i tyle. Czy w zenbox.pl mamy marketing przez duże M? Tak, ale to nie jest coś złego. Uczmy się od najlepszych, nie twórzmy nijakich produktów i usług, nie twórzmy skostniałych korporacji, tylko firmy dynamiczne i bliskie klientom, również jeśli chodzi o komunikację oraz marketing.

U nas dochodzi do tego jeszcze fakt, iż po prostu cieszymy się tworząc tę firmę, mając taki a nie inny feedback klientów. Jak to się mówi jest moc... no i oczywiście ZEN. :)

Powiedz mi jednak, o co takie wielkie halo z tą współpracą? Jesteście firmą hostingową, taką byliście od samego początku, mnie jako klienta nie bardzo interesowała Wasza infrastruktura, gdzie macie serwery i jak to działa. Ważne było, że działa. Osobiście nie interesowało mnie też to, czy Dropbox korzysta z chmury Amazona czy inaczej to rozwiązują. Kupując hosting, dajmy na to, na homie nie interesują mnie techniczne aspekty ich infrastruktury - ma po prostu działać.

Właśnie takie mamy motto: ma działać, a klient nie ma się o co martwić. Niemniej u nas działa to przez duże D. Ogólnie technologia cały czas się rozwija, aby raz na jakiś czas dokonywał się przełom, który przyspiesza postęp i tak to wygląda teraz. Chmura jako szereg specjalistycznych rozwiązań to po prostu przyszłość branży i za rok, dwa każda znacząca się firma będzie operowała na tych rozwiązaniach. My pokazaliśmy, że możemy być pierwsi i nie czekać na ruchy największych firm.

Dlaczego i co to zmienia rozpisaliśmy na podstronie. Masz rację, naszych klientów nie interesuje (albo inaczej, nie muszą się nim przejmować) backend… ale interesuje ich to na co to się przekłada. Wysoka dostępność rzędu 99,99% i przede wszystkim wyraźny wzrost wydajności, krótko mówiąc o ile wcześniej strony generowały się u nas bardzo szybko, to obecnie mamy przyspieszenie jeszcze rzędu 2x. Nasi klienci zyskali jeszcze więcej Zen w Zen. :)

I znowu Oktawave... Właśnie do tego cały czas zmierzam, że promując się teraz w połączeniu z usługami Oktawave, promujecie tak naprawdę samo Oktawave, tylko w Waszym ładnym opakowaniu z jasnym sygnałem o tym dla potencjalnych klientów. Kupując u Was hosting kupuję go tak naprawdę w Oktawave, z takim poczuciem nawiązywałbym współpracę z Wami. Nie obawiasz się, że tym samym straciliście początkowy buz w sieci, skupiony tylko na Was, na Waszej jakości usług?

Akurat tak się złożyło, że tutaj nasza rozmowa obrała taki kierunek, bo to ostatnia zmiana/ nowość u nas w firmie, ale to jest tylko jeden z aspektów naszego funkcjonowania. Infrastruktura sama w sobie jest bardzo istotna w hostingu, ale rdzeniem i naszym atutem pozostaje właśnie kompleksowa usługa. Oczywiście nie obawiamy się tego, że stracimy buzz, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo nasza jakość usług jeszcze na tym zyskała.

Moglibyśmy promować się ogólnie i bez szczegółów jako “jesteśmy w chmurze”, “pierwszy hosting shared w chmurze” etc., ale podobnie jak ma podejście Antyweb (promocja innowacji w technologii) tak samo my cieszymy się ze współpracy z najbardziej obecnie innowacyjną firmą naszej branży w IaaS. Mamy otwartą politykę i informujemy o każdej ciekawej technologii jaką zawarliśmy w ramach zenboxa, jak Piwik, R1Soft, LiteSpeed etc. Z chęcią też możemy o nich kiedyś porozmawiać. Należy promować każde rozwiązanie, które przyczynia się do rozwoju naszej branży, a w konsekwencji do lepszych usług dla klientów.

Do tego dochodzi fakt, że to jest samonapędzająca się kula śniegowa i Oktawave również zwrotnie promuje nas wśród swoich potencjalnych klientów. Nasze oferty wzajemnie się uzupełniają, a nie konkurują czy kanibalizują. Wspólnie z OW lobbujemy świadczenie usług na najwyższym poziomie, a nie opieranie się na półśrodkach jak LAMP (czyli postaw sobie vps/instancję z szablonu i licz na to, że będzie stabilnie działać).

W rozumieniu “cloudowym” Oktawave jest IaaS, a my jesteśmy PaaS, pomoże Ci to i czytelnikom zrozumieć poniższa grafika:

Nie obawiaj się, że stracimy coś ze swojego ZEN. :) Mówimy tutaj jedynie o kolejnym etapie (niemniej ważnym) rozwoju, a nie core biznesie i głównej komunikacji. Szykujemy tyle nowości, że tematów do rozmów nie zabraknie nam na kolejne lata.

W takim razie, do następnego...:). Dziękuję za rozmowę i życzę jeszcze więcej tego Zen w Zen:).

Dzięki, Grzesiek, za rozmowę. Rozprawiliśmy się chyba ze wszystkimi niejasnościami i obaliliśmy kilka kolejnych mitów. A teraz jesteśmy do dyspozycji czytelników w komentarzach i na BOK 24/7. :)

Grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu