Technologie

To się dopiero nazywa ubieralna technologia - oto bluza wysyłająca SMS-y

KK
Konrad Kozłowski
3

"Takie czasy jeszcze nadejdą" pomyślałem sobie czytając o projekcie bluzy wysyłającej SMS-y. Czy napisałem przed chwilą "bluzie"? Dokładnie tak. Kilka dni temu w Sieci zadebiutował film proomocjny bluzy, która pozwala nam na wysyłanie wiadomości SMS o konkretnej treści do wybranej osoby. Zegarki,...

"Takie czasy jeszcze nadejdą" pomyślałem sobie czytając o projekcie bluzy wysyłającej SMS-y. Czy napisałem przed chwilą "bluzie"? Dokładnie tak. Kilka dni temu w Sieci zadebiutował film proomocjny bluzy, która pozwala nam na wysyłanie wiadomości SMS o konkretnej treści do wybranej osoby.

Zegarki, opaski i okulary - to już w pewnym stopniu znamy i choć w żadnej ze wspomnianych kategorii nie doczekaliśmy się jeszce żadnego gadżetu, który opanowałby globalny rynek, to jednak co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych podejściach kolejnych firm do tej tematyki. Pod hasłem "ubieralna technologia" może kryć się mimo wszystko znacznie więcej, a mianowicie to ubierane każdego dnia części naszej garderoby mają stać się "smart".

Projekt autorstwa Rucha Patwardhan i Aliny Balean, absolwentek Nowojorskiego Uniwersytetu, zakłada uczynienie zwykłej bluzy kaptury niezwykłą. Przygotowały one "prototyp" bluzy umożliwiającej wysyłanie SMS-ów. Na czym to polega? Otóż w bluzie znajduje się cała masa czujników, które reagują na trzy przykładowe gesty - zawinięcie rękawów, dotknięcie kaptura i naciśnięcie na rękaw. Każdy z nich aktywuje proces wysyłania wiadomości o treści, którą prawdopdobnie wcześniej sami możemy skomponować. Adresat wiadomości również powinien być możliwy do określenia. Piszę "prawdopodobnie" ponieważ wideo promocyjne ukazuje jedynie sytuację, w której (trzy różne) wysyłane wiadomości wędrują do mamy osoby ubranej w bluzę. W notce opisującej projekt możemy przeczytać, że w pewnym momencie prac możliwe było także przekazanie informacji na nasz profil na Facebooku.

By możliwie najlepiej pojąć z czym mamy do czynienia należy obejrzeć krótki filmik, w którym zaprezentowano wszystkie możliwości "Smart Hoodie". Nie mam żadnych wątpliwości, że w pewnym momomencie technologicznej rewolucji nadejdzie chwila, w której podobne do opisywanej gadżety będą codziennością. Oczywiście w porównaniu do tego co możemy sobie wyobrazić i po prostu wymarzyć, powyższy projekt może wydać się dość prymitywny. Ale przecież są to jedynie początki, a jak wiemy, początki nie są łatwe. Jest jeszcze wiele przeszkód, z którymi muszą zmierzyć się autorzy tego typu projektów, począwszy od tak przyziemnych rzeczy jak możliwość zwykłego prania takich ubrań.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu