Internet

To nie był dobry tydzień dla Ringier Axel Springer i Onetu

Grzegorz Marczak
To nie był dobry tydzień dla Ringier Axel Springer i Onetu
16

o2 wsparte przez Innova Capital kupują drugi w polsce portal za 375 milionów złotych. W zeszłym roku Wirtualna Polska wypracowała 40 milionów zysku (EBITDA). Orange sprzedaje więc WP przy mnożniku blisko 10 razy zysk co jest dla stabilnie rozwijającego się podmiotu (bez dynamicznych przyrostów)...

o2 wsparte przez Innova Capital kupują drugi w polsce portal za 375 milionów złotych. W zeszłym roku Wirtualna Polska wypracowała 40 milionów zysku (EBITDA). Orange sprzedaje więc WP przy mnożniku blisko 10 razy zysk co jest dla stabilnie rozwijającego się podmiotu (bez dynamicznych przyrostów) dobrą ceną sprzedaży.

Łącząc siły o2 i WP tworzy nam się największa grupa portalowa w Polsce. o zasięgu ponad 15 milionów RU czyli o kilkaset tysięcy realny użytkowników wyprzedzająca pozycję Onetu jako grupy. Duże przetasowania zachodzą też na poziomie grup tematycznych gdzie Grupa Wirtualna Polska w większości kategorii wygrywa lub znacznie poprawia pozycję.

Na podstawie Megapanelu z Lipca

Przypomnijmy sobie teraz transakcję Axla i Onetu. Onet wyceniony na blisko 1,3 miliarda złotych. Wartość inwestycji jest wprawdzie proporcjonalna (no dobra to 13 razy EBITDA) patrząc na zyski które generował onet (96 milionów EBITDA w 2011) ale trzeba pamiętać, że serwis był wtedy w silnej grupie.

Axel kupował pierwszy portal w Polsce. Wydał miliard zakładając, że portal nadal będzie pierwszy w Polsce i że stopa zyskowności zostanie utrzymana.

Tymczasem trójka z o2 zrealizowała plan który wydaje się obalać oba założenia Axla. Axel i Onet nie jest już bowiem największą grupą portalową w Polsce, następstwem tego w dłużmy okresie czasu będą potencjalne spadki przychodów Onetu.

Mówi się, że utrata miejsca w megapanelu to miliony złotych starty. Utrata pierwszego miejsca może być jeszcze bardziej kosztowna bo kupując media za duże pieniądze to właśnie pozycja w megapanelu jest wyznacznikiem tego do kogo trafi największa część budżetu.

Pikantności całej sytuacji dodają plotki o tym jakoby Axel również startował w przetargu o Wirtualną Polskę.

Czy Axel mógł zamiast kupna Onetu zrealizować alternatywny scenariusz kupując o2 za ok 250-300 milionów (z rynku dochodziły informacje, że takie są oczekiwania właścicieli, abstrahuję tutaj od realnej czy też realistycznej ceny) oraz WP za 375 milionów tworząc największą grupę portalową wydając maksymalnie 675 milionów ? Teoretycznie było to możliwe, ale ktoś musiałby przygotować i przeprowadzić taką akcję.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu