21

To jeszcze nie koniec historii Winampa. Odtwarzacz ma nowego właściciela

AOL mimo deklaracji zamknięcia projektu i pozbycia się go z sieci znalazł chętnego na dalszy rozwój kupca. Nie jest nim jednak Microsoft, jak spekulowano wcześniej. Jak teraz będzie wyglądał Winamp, do czego posłuży nowemu właścicielowi i czy możemy się w tej kwestii spodziewać jakiejkolwiek rewolucji? O Winampie w ostatnim czasie napisano więcej niż przez ostatnie 5 […]

AOL mimo deklaracji zamknięcia projektu i pozbycia się go z sieci znalazł chętnego na dalszy rozwój kupca. Nie jest nim jednak Microsoft, jak spekulowano wcześniej. Jak teraz będzie wyglądał Winamp, do czego posłuży nowemu właścicielowi i czy możemy się w tej kwestii spodziewać jakiejkolwiek rewolucji?

O Winampie w ostatnim czasie napisano więcej niż przez ostatnie 5 lat istnienia projektu na rynku. Popularny i dla wielu z nas kultowy odtwarzacz przebył długą drogę i  w ostatnich latach stał się właściwie cieniem siebie samego. Można za to winić politykę dużego koncernu, jakim jest AOL lub też brak zmian w odpowiedzi na nowe realia internetu. Tak czy inaczej Winamp dziś nie ma przed sobą świetlanej przyszłości – szczególnie w takiej postaci.

Mimo to zainteresował się nim belgijski serwis Radionomy. Jest to agregator internetowych stacji radiowych z ogromną bazą, nietuzinkowymi mechanizmami działania i aplikacjami mobilnymi na Androida i iOS. Najwyraźniej twórcy uznali, że jedyne, czego im teraz brakuje to odtwarzacza desktopowego. No i nadarzyła się właśnie okazja…

2014-01-02_133238

Jak donosi TechCrunch, kwestię przejęcia zaobserwowano na forum Winampa, gdzie umieszczono post dotyczący nowych serwerów DNS. Powołując się na własne źródła, serwis dodaje, że Radionomy przejęło zarówno Winampa jak i Shoutcasta, a cała transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze przed najbliższym piątkiem.

Radionomy ma z pewnością duży potencjał. Baza 6 tys. stacji radiowych to jednak nic przy liczących 50 tys. pozycji katalogu Shoutcasta. Połączenie ich obu dałoby Belgom szereg korzyści, a nawet umożliwiło zdominowanie tego segmentu. Sam program mógłby natomiast stać się funkcjonalnym klientem desktopowym o większych możliwościach i dodatkowych funkcjach.

Winamp nie ma łatwego życia w dobie coraz bardziej popularnych platform ze streamingiem muzyki. Przekształcenie go w narzędzie ukierunkowane pod kątem słuchania radia, w których obsługa plików MP3 byłaby tylko dodatkiem ma pewnie jakąś szansę powodzenia. Radionomy nie jest dużym serwisem, a jednym z ich kluczowych inwestorów jest MusicMatch opracowujący rozwiązania multimedialne dla sklepów i innych firm. Być może na tym gruncie powstanie coś ciekawego, a sam Winamp będzie jedynie fundamentem? Nowy właściciel jeszcze nie ujawnił swoich planów, więc póki co możemy zadowolić się jedynie domysłami i spekulacjami.