thunderbird
21

Zapomniany klient poczty elektronicznej wraca na salony

W tym roku mamy być świadkami powrotu jednego z najpopularniejszych klientów poczty elektronicznej. Czy Thunderbird znów znajdzie się na szczycie?

Przyznam szczerze, że o Thunderbird zapomniałem kilka lat temu. Firefox i Thunderbird był jednym z moich ulubionych duetów aplikacji, jednak mam wrażenie, że tylko przeglądarka internetowa do dziś cieszy się ogromną popularnością. O kliencie poczty elektronicznej z niebieskim ptaszkiem w ikonce, świat nieco zapomniał — zapomniała też sama Mozilla, która w 2015 roku postanowiła poszukać dla niej nowego domu. Ostatecznie Thunderbird został pod jej skrzydłami, wraz z dalszym wsparciem technicznym. Dziś dowiadujemy się, że popularny w dawnych czasach klient ma szansę powrócić na salony i to jeszcze w tym roku.

thunderbird

Zobacz też: Thunderbird idzie w odstawkę, w jakim kierunku to wszystko zmierza?

W oficjalnym wpisie na blogu Mozilli, Ryan Sipes przedstawił plan dotyczący aplikacji na ten rok. Do utworzonej w minionym roku ośmioosobowej załogi odpowiedzialnej za przygotowanie i wypuszczenie w sierpniu 2018 r. Thunderbird w wersji 60.0, ma dołączyć 6 nowych osób. Rozszerzona ekipa ma zagwarantować jeszcze szybsze działanie klienta i wyeliminowanie wielu błędów, z którymi programiści borykają się od dłuższego czasu — głównie dzięki przepisaniu części kodu na nowo. W nowej odsłonie pojawi się usprawniony interfejs i zintegrowane z systemami operacyjnymi powiadomienia. Sipes zapewnia także, że w tegorocznej odsłonie Thunderbird wprowadzone zostanie jeszcze lepsze wsparcie dla Gmail. Do aplikacji mają trafić bardziej zaawansowane funkcji poczty Google.

Warto przypomnieć, że Thunderbird trafił do naszej listy najlepszych klientów poczty internetowej. Grzegorz Ułan pisał o nim:

Thunderbirda nie trzeba nikomu przedstawiać, to chyba najbardziej popularny klient poczty na desktopy i najbardziej oczywisty do zainstalowania na komputerze po formacie. Nie będę się więc nad nim rozpisywał. Pobrać go możecie pod tym adresem, dostępna jest wersja na Windowsa, macOS oraz Linuksa.

O innych ciekawych aplikacjach pocztowych przeczytacie we wpisie Jaki program do obsługi poczty e-mail wybrać.

Źródło: Mozilla