Startups

The Cozy – jak zmienić kaloryfer w smart kaloryfer?

Tomasz Krela
The Cozy – jak zmienić kaloryfer w smart kaloryfer?
11

Żyjemy w czasach, gdy niemal każda rzecz z naszego domu powinna mieć dedykowaną aplikację mobilną. Projekt The Cozy pokazuje, jak znane nam przedmioty, by nie powiedzieć relikty przeszłości, w łatwy sposób przemienić w urządzenia na miarę dzisiejszych czasów lub przynajmniej na miarę oczekiwań grupk...

Żyjemy w czasach, gdy niemal każda rzecz z naszego domu powinna mieć dedykowaną aplikację mobilną. Projekt The Cozy pokazuje, jak znane nam przedmioty, by nie powiedzieć relikty przeszłości, w łatwy sposób przemienić w urządzenia na miarę dzisiejszych czasów lub przynajmniej na miarę oczekiwań grupki zapaleńców. Tym razem, spośród wielu rzeczy obecnych w naszych mieszkaniach, wybór padł na kaloryfer.

The Cozy to projekt, dzięki któremu będziemy mogli w prosty sposób regulować temperaturę w mieszkaniu, nie posiadając zaawansowanych i drogich systemów, wpisujących się w trend inteligentnego domu. Pomysł jest tak prosty jak budowa cepa, jednak nie we wszystkich przypadkach się sprawdzi. Przyjrzyjmy się temu projektowi z Kickstartera.

Radiator Labs wymyślił pokrowiec na kaloryfery. Dzięki niemu możliwe będzie regulowanie temperatury w danym pomieszczeniu. Wszystko to z wykorzystaniem smartfona oraz aplikacji mobilnej dla iOS i Androida. W przyszłości możliwe będzie zarządzanie całym systemem również poprzez webową aplikację. Zadaniem The Cozy jest regulowanie ilości ogrzanego powietrza, które wydostaje się do pomieszczenia.

Dzięki przykryciu kaloryfera pokrowcem wykonanym z materiałów izolujących, mamy możliwość zdalnego regulowania temperatury w pomieszczeniu. W tym celu wykorzystano dwa wentylatory zamontowane u dołu pokrowca, które będą regulowały ilość ciepłego powietrza, dostającego się do pokoju. Stworzono także jednostkę kontrolującą cały ten protest i zasilającą wentylatory.

Oczywiście, aby The Cozy działało prawidłowo, musi zostać podłączone do prądu i Internetu, bez tego nie uda nam się z pomocą aplikacji ustawić żądanej temperatury, która ma panować w środku. pomysł jest banalnie prosty, tak samo jego wykonanie. Projekt, choć znajduje się jeszcze w fazie beta, już teraz postanowił zaprezentować się społeczności Kickstartera. Wysyłka finalnej wersji zestawów ma odbywać się od października tego roku, więc pierwsi klienci będą mogli korzystać z tego rozwiązania przyszłej jesieni i zimy. Cena The Cozy w oficjalnej dystrybucji będzie wynosiła aż 300 dolarów. To całkiem sporo.

Pomysł ten nie sprawdzi się we wszystkich mieszkaniach, czy pomieszczeniach. Według mnie ma jakiś większy sens w sytuacjach, gdy w budynku jest centralne ogrzewanie bez możliwości regulacji ciepłoty poszczególnych kaloryferów. Tym samym, The Cozy raczej nikomu w naszym pięknym kraju się nie przyda, a i cena wydaje się być zaporowa. Niemniej jednak jestem przekonany, że znacznie większy potencjał drzemie się w rozwiązaniach, mających zaadaptować obecne urządzenia do ery smartfonów i aplikacji, niż w gotowych produktach przygotowanych od razu do epoki Androida, iOS-a, czy Windows Phone’a.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu