Startups

TellSpec - wiem, co jem

Tomasz Krela
TellSpec - wiem, co jem
22

Wiele osób twierdzi, że jesteśmy tym, co jemy. Jednak czy rzeczywiście wiemy, co znajduje się w potrawach, które spożywamy każdego dnia? Wątpię, żebyśmy mieli pojęcie, z czego tak naprawdę składa się nasz obiad, czy kolacja. Tym bardziej jeśli jemy posiłek, którego sami nie przygotowaliśmy. W tym pr...

Wiele osób twierdzi, że jesteśmy tym, co jemy. Jednak czy rzeczywiście wiemy, co znajduje się w potrawach, które spożywamy każdego dnia? Wątpię, żebyśmy mieli pojęcie, z czego tak naprawdę składa się nasz obiad, czy kolacja. Tym bardziej jeśli jemy posiłek, którego sami nie przygotowaliśmy. W tym przypadku pomocne może okazać się TellSpec - najnowsze cudo nauki i techniki, którego twórcy szukają finansowania w serwsie crowdfundingowym Indiegogo.

Kanadyjski startup zapowiada się bardzo ciekawie, głównie ze względu na to, iż dziedzina, jakiej dotyczy, jest bliska każdej osobie. Na zdrowy styl życia składa się nie tylko uprawianie sportu, ale również odpowiednia dieta. Już wkrótce w kuchni, obok noży, będzie można spotkać TellSpec, czyli urządzenie, które odpowie nam na pytanie, z czego składa się i jakie wartości odżywcze posiada dana potrawa.

TellSpec, dzięki wbudowanemu spektrometrowi, przeanalizuje skład jedzenia. Zebrane dane zostaną przesłane na serwery startupu, gdzie dzięki algorytmom poznamy szczegółowe dane na temat naszego posiłku. O wynikach analizy powiadomi nas aplikacja mobilna.

TellSpec dostarczy nam danych na temat zawartości tłuszczów, cukrów, soli i innych składników pożywienia. Dowiemy się również, ile kalorii znajduje się w 100 gramach danego produktu. Okazuje się, że z urządzenia można wycisnąć jeszcze więcej i przy jego pomocy będzie można ustalić, czy dane jedzenie posiada alergeny takie, jak np. gluten czy jaja. To bez wątpienia przydatna funkcja tego skanera jedzenia.

Aplikacja mobilna nie tylko powiadomi nas o składzie żywności, ale również będzie monitorowała, co i w jakiej ilości zjedliśmy danego dnia. Oczywiście będzie także określać, czy dostarczyliśmy organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Jednym słowem – TellSpec będzie czuwała nad naszym samopoczuciem.

Warto zauważyć, że przy każdym skanowaniu żywności, TellSpec będzie udoskonalało algorytm analizujące pożywienie i co za tym idzie, im więcej użytkowników zainteresuje się tym urządzeniem, tym lepszych danych dostarczy. Na szczęście twórcy tego projektu postanowili nie zamykać się na innych deweloperów i udostępnią SDK, w oparciu o które będą mogły powstawać kolejne aplikacje i zastosowania urządzenia.

Skaner żywności można obecnie nabyć za 150 dolarów, co jest atrakcyjną ceną w stosunku do regularnej wyceny na poziomie 250 dolarów za urządzenie. Tanio nie jest, ale czy nasze zdrowie można dokładnie wycenić? Raczej nie.

Czy TellSpec jest warty swojej ceny? Trudno powiedzieć, również dlatego, że ten projekt, szukający finansowania społecznościowego, jest jeszcze w powijakach, gdyż produkt ma pojawić się w sprzedaży pod koniec przyszłego roku. Do tego czasu w ofercie mają być skanery. Wszystkim zainteresowanym przyjdzie długo czekać. Czy będzie warto? Czas pokaże.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SmartfonCrowdfundingindiegogo