1

Telegram zapowiada reklamy i płatne opcje: co to oznacza dla użytkowników komunikatora?

Nie dalej niż kilka godzin temu chwaliłem Telegram za stały rozwój. Nowa aktualizacja której największą częścią są udoskonalone czaty głosowe w rozmowach grupowych to świetny przykład rozwoju produktu w kierunku, którego oczekują użytkownicy. Jeden z twórców platformy Pavel Durov, podzielił się planami na rozwój platformy. I zapowiedział jego pomysł na to, by komunikator po latach nareszcie zaczął zarabiać.

Telegram z planem premium ma być dostępny już w 2021

Dotychczas każda z regularnie dodawanych do komunikatora opcji dostępna jest całkowicie za darmo. I jeżeli obawiacie się, że w nadchodzących miesiącach coś się w tym temacie zmieni to… spokojnie. Wszystkie z dotychczasowych funkcji mają pozostać darmowe dla użytkowników. Durov twierdzi, że płatny plan kierowany będzie przede wszystkim ku biznesom (czyli grupom). Przede wszystkim — bo poza nimi uwzględniać mają również co bardziej zaangażowanych użytkowników.

Drugą z zapowiedzianych nowości jest wdrożenie reklam do komunikatora. Brzmi niepokojąco, ale twórca komunikatora wyraźnie akcentuje że wszystkie funkcje komunikatora związane z czatem pozostaną bez reklam. Te mają trafić przede wszystkim do społecznościowego aspektu platformy. Tych grup zrzeszających tysiące użytkowników, na której pisać może jedna osoba — i pomiędzy tamtejszymi postami mają pojawiać się reklamy. Autorska platforma respektująca prywatność. Durov zaznacza też, że skoro oni jako twórcy platformy zaczną zarabiać — to chcą umożliwić także monetyzację takich kanałów ich autorom. Ponadto pojawiły się już informacje o naklejkach premium (tak przecież popularnych i zarabiających krocie m.in. na japońskim komunikatorze LINE). A pewnie z czasem ścieżek by monetyzować biznes znajdzie się jeszcze więcej.

Jestem trochę zaintrygowany, a trochę… zaniepokojony. Obawiam się, że za kilka tygodni mój ulubiony komunikator zmieni się nie do poznania. No cóż, może okaże się to odpowiednią motywacją by zamienić Telegram na Signal.