Microsoft

Tego chyba nikt na początku nie przewidział, oprócz MS. Windows 8 to doskonały system do wyświetlania reklam

GU
Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

25

Windows, jakiego znaliśmy od lat, wraz z nadejściem Windows 8, bez wątpienia już nie jest i nie będzie taki sam. Microsoft przyzwyczaił nas do korzystania z komputera i swojego systemu bez swojej późniejszej większej ingerencji. Sprzedawał nam czy też korporacjom swoją licencję i w zasadzie reszta...


Windows, jakiego znaliśmy od lat, wraz z nadejściem Windows 8, bez wątpienia już nie jest i nie będzie taki sam. Microsoft przyzwyczaił nas do korzystania z komputera i swojego systemu bez swojej późniejszej większej ingerencji. Sprzedawał nam czy też korporacjom swoją licencję i w zasadzie reszta pozostawała w naszej gestii no i producentów oprogramowania do niego. Kupowaliśmy do niego programy i gry albo też ściągaliśmy darmowe pozycje, jedne były z reklamami, większość jednak bez.

Czasy się jednak zmieniają. Mnogość aplikacji i usług internetowych, które powoli wypierają te instalowane z osobna na komputerach, otworzyły nowe możliwości zarabiania na nich. Na samym początku, po pierwszych zrzutach ekranu z Windows 8, wszyscy się zastanawiali, co to takiego wymyślił Microsoft. Całkowite odwrócenie od dotychczasowej filozofii i konstrukcji swojego systemu.

Dziś już wiemy, że to całkiem dogłębnie przemyślany i dopracowany system, dostosowany do naszego obecnego korzystania z komputerów i powszechnie dostępnego internetu.

Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do wyświetlania reklam, czy to tekstowych (Google) czy też graficznych na stronach i aplikacjach internetowych. Podobnie przyzwyczailiśmy się do reklam w darmowych programach i grach na urządzeniach mobilnych.

Teraz przyjdzie nam przyzwyczaić się do reklam w... systemie operacyjnym. Modern UI to nic innego jak katalog aplikacji i gier internetowych, a więc doskonałe miejsce do wyświetlania reklam. Nie mam nic do reklam, jeśli decyduje się na darmowe oprogramowanie, ale czy Microsoft nie powinien o tym wcześniej uprzedzić?

"Słuchajcie, mamy dla Was znakomity nowy system, super wydajny i stabilny, tysiące świetnych aplikacji, gier i wszystko o wiele taniej niż poprzednie nasze systemy, tylko zanim zdecydujecie się na jego zakup, wiedzcie, że oprócz zapłaty za ten system, będziemy chcieli też zarobić na wyświetlaniu wam w nim reklam. Albo wiecie co? Macie go za darmo i tak na nim krocie zarobimy."

W dotychczasowych systemach od Microsoft większość aplikacji, które instalowaliśmy na komputerach nie wymagała połączenia z internetem, stąd problematyczne i bez gwarantowanych dochodów było wkomponowanie w nich reklam. Teraz kupując komputery z Windows 8, oczywiście możemy nadal w ten sposób z nich korzystać na zwykłym pulpicie, tylko po co nam wtedy Modern UI z aplikacjami z Windows Store?

Wydaje mi się, że z czasem przywykniemy i do tego i na początku z czystej ciekawości, a później z oczarowania możliwościami takich aplikacji zaczniemy korzystać z kafelkowych propozycji, które zastąpią nam programy instalowane na domyślnym pulpicie. Nie zdziwiłbym się też, jakby Windows 9 pozbawiony był w ogóle tego zwykłego pulpitu lub też samej możliwości instalowania w nim innych aplikacji spoza Windows Store. Microsoft zyska wtedy wręcz nieograniczone źródło dodatkowego dochodu.

Źródło: HotHardware.com.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

reklamyWindows 8