3

Techmeme – nie taki zwyczajny agregator news-ów.

Techmeme jeden z moich ulubionych serwisów, które codziennie przeglądam został wreszcie dostrzeżony przez „wielkie” serwisy. Dziś na wired ukazał się wywiad z twórcą tego systemu czyli Gabe Rivera. Czym agregator news-ów (technologicznych i internetowych) jakim jest techmem wyróżnia się od wszystkich pozostałych digg-o podobnych serwisów oraz od zwykłych czytników RSS? – przede wszystkim jest automatyczny. […]


Techmeme jeden z moich ulubionych serwisów, które codziennie przeglądam został wreszcie dostrzeżony przez „wielkie” serwisy. Dziś na wired ukazał się wywiad z twórcą tego systemu czyli Gabe Rivera.

Czym agregator news-ów (technologicznych i internetowych) jakim jest techmem wyróżnia się od wszystkich pozostałych digg-o podobnych serwisów oraz od zwykłych czytników RSS? – przede wszystkim jest automatyczny.

Oznacza to, że serwis sam dobiera sobie ciekawe news-y i sam decyduje o tym, który z nich zasługuje na publikację a który jest mniej istotny.


Digg killer?

Niektórzy twierdzili, że wszystko opiera się na tzw. „white list” czyli liście serwisów z których serwis pobiera dane. Autor serwisu w wywiadzie dla Wired zaprzecza temu tłumacząc, że wiadomości pobierane są przez specjalnie skonstruowany automat – lista serwisów, która została stworzona to tylko lista referencyjna, aby pokazać systemowi, jakich stron ma szukać.

Autor nie tłumaczy w szczegółach jak działa automat, jedyne czego można się dowiedzieć to, że system on-line analizuje linki w artykułach w ten sposób pobierając i przetwarzając odpowiednie informacje (i decydując co jest ciekawe i powinno być opublikowane).

Na stronie głównej techmem oprócz głównych artykułów są również artykuły powiązane oraz linki do dyskusji jakie toczą się w internecie na temat danego artykułu czy też treści.

Co jednak powoduje, że serwis ten staje się popularny to fakt, że zbudowany automatyczny system dobiera news-y bardzo dobrze i bardzo sprawnie – dzięki temu codziennie na stronie głównej można znaleźć dużo ciekawych informacji.

Skuteczność systemu można też ocenić porównując ile z informacji na techmem znalazło się jednocześnie (przeważnie z opóźnieniem) na digg.com

Jeśli ktoś z was interesuje się tematyką internetowo – technologiczną to serwis ten na pewno będzie dla niego ciekawym źródłem informacji.

Może ktoś pokusił by się o zbudowanie u nas takiego serwisu? (jestem pewien, że wykop + parę agregatorów informacji z blogów nie pokazują nam wszystkiego ciekawego)?