Seriale

Te seriale musisz nadrobić - najlepsze produkcje w 2020 roku

Konrad Kozłowski
Te seriale musisz nadrobić - najlepsze produkcje w 2020 roku
45

Lubimy oglądać dobre seriale, dlatego wybieramy dla was najlepsze tytuły w 2020 roku regularnie aktualizując listę.

Najlepsze seriale czy najlepszy rok do ich oglądania?

Każdego roku pojawiają się naprawdę dobre seriale i nie inaczej jest tym razem, choć część premier odbyła się w iście wyjątkowych okolicznościach. W czasie społecznej izolacji część stacji telewizyjnych wstrzymała emisję nowych odcinków seriali, być może część nowości w ogóle nie została nawet ogłoszona, przez co pojawiły się komentarze, że nie będzie co oglądać. Nic bardziej mylnego. Nie brakowało jednak nowości, które debiutowały online, dzięki czemu widzowie nie mogli narzekać na nudę - serwisy VOD przechodziły oblężenie użytkowników. Poniższa lista zawiera wybrane przez nas tytuły zebrane razem jako warte do nadrobienia, jeśli jeszcze ich nie widzieliście. Oto najlepsze seriale 2020 roku dotychczas - wpis będzie aktualizowany. Kolejne udane premiery będą dodawane w przyszłości w oparciu o nasze opinie, ale będziemy też uwzględniać najlepiej oceniane seriale.

Najlepsze seriale komediowe - nasze typy

Siły kosmiczne

Przeczytaj recenzję serialu "Siły kosmiczne".

Powrót na mały ekran Steve'a Carella oraz Grega Danielsa do wspólnego projektu - wcześniej pracowali razem przy "The Office". Tym razem dołączył do nich John Malkovich i zespół nieznanych szerzej aktorów, którzy tworzą obsadę serialu komediowego Netfliksa. Obecność serialu w zestawieniu podyktowana jest zaskakująco dobrym przyjęciem tytułu przez widzów. Od siebie dodam, że spodziewałem się czegoś nieco innego.

Najlepsze seriale sci-fi i fantasy - nasze typy

Locke & Key

Przeczytaj recenzję Locke & Key

Czy Netflix szuka swojego drugiego "Stranger Things"? Niewykluczone, a "Locke & Key" ma szansę skutecznie uzupełnić ofertę serwisu. Nakręcony na podstawie komiksu serial to dość lekka rozrywka, ale tajemnicze wydarzenia w dawnym domu zmarłego ojca trójki dzieci i męża zdezorientowanej żony mogą sprawić, że ich życie znacząco się odmieni.

Devs

Przeczytaj recenzję serialu Devs.

Codziennie poruszamy tematy związane z rozwojem sztucznej inteligencji i firm technologicznych, dlatego serial opowiadający o losach takiego giganta mógłby być naprawdę czymś interesującym. I jest! "Devs" nie skupia się jednak tylko i wyłącznie na technologii, ale zadaje też ważne pytania odnośnie nieprzekraczalnych przez ludzi granic oraz wprowadza psychologiczne rozterki. To chyba jedna z największych tegorocznych niespodzianek serialowych. Cały sezon do obejrzenia na HBO GO.

Homecoming (2. sezon)

Przeczytaj recenzję Homecoming 2. sezon

Jeden z najlepszych seriali Amazonu wrócił w tym roku z 2. sezonem i taka kontynuacja wątków powinna przynieść widzom satysfakcję. Ponownie nakręcono go w charakterystyczny sposób, dzięki czemu wytworzono specyficzną atmosferę, którą podkręcają kultowe kompozycje z innych ścieżek muzycznych z filmów. Do obejrzenia jednym tchem. Najlepiej całość.

Dark (3. sezon)

Przeczytaj recenzję Dark 3. sezon

Niemiecki serial oryginalny Netfliksa kończy się z 3. sezonem i dzięki przedpremierowej recenzji bez spoilerów możemy śmiało dopisać ten tytuł do najlepszych seriali 2020 roku. Zamknięta trylogia opowiadająca o mieszkańcach miasteczka Winden oraz podróżach w czasie i przestrzeni zasysa i nie pozwala się wyrwać dopóki nie poznamy wyjaśnienia tego, co właśnie ujrzeliśmy. Premiera 27 czerwca na Netflix.

Wychowanie przez wilki

Twórca "Obcego" i "Blade Runnera" przygotował serial sci-fi dla HBO, w którym znajdziemy pełno podobieństw do wcześniejszych jego dzieł. "Wychowani przez wilki" Riddley'a Scotta opowiada o mieszkańcach tajemniczej planety Kepler-22b, gdzie ląduje statek z dwójką androidów. Ich zadaniem jest wychowanie ludzkich dzieci. Na nową planetę dość szybko przenosi się konflikt z Ziemi, gdzie grupa ateistyczna i głęboko religijna cały czas się ścierają. Zbudowanie nowej cywilizacji napotka mnóstwo problemów, co może być dla nas niezłą przestrogą...

Najlepsze seriale kryminalne

W obronie syna

Produkcje Apple są przez wielu niesprawiedliwie pomijane i tak jak "The Morning Show" spotkał się ze słusznym ciepłym przyjęciem, tak nie rozumiem braku popularności "Defending Jacob" z Chrisem Evansem w roli głównej. Historia serialu powstała w oparciu o książkę o tym samym tytule autorstwa Williama Landay'a. W parku zostaje znalezione ciało nastolatka, a podejrzenie pada na syna lokalnego prokuratora Andy'ego Barbera. Czy słusznie? Tę zagadkę oraz kilka innych będziemy musieli rozwiązać równo z bohaterami.

Outsider

Przeczytaj recenzję serialu Outsider.

Oparty na książce Stephena Kinga serial HBO to zamknięta opowieść o tajemnicach małego miasteczka. O morderstwie młodego chłopaka zostaje oskarżony Terry Maitland (Jason Bateman), bo wskazują na niego dowody. Ale monitoringi pokazują, że był... w dwóch miejscach jednocześnie. Jak to możliwe? Detektyw Ralph Anderson (Ben Mendelsohn) zmierzy się z niezwykle trudną sprawą, jednocześnie starając się zwalczyć własne problemy. Niepowtarzalny klimat, budowany zdjęciami i muzyką potrafi wciągnąć jak inny hit HBO "Detektyw". Cały sezon do obejrzenia na HBO GO.

Perry Mason

Jeśli kojarzycie to imię i nazwisko, to musieliście mieć styczność z poprzednimi produkcjami amerykańskiej telewizji albo z książkami Erla Stanley’a Gardnera. A te w Europie nie są zbyt popularne, więc i nowość HBO nie spotkała się z tak szerokim zainteresowaniem, na jaką zasługuje. Jest to dość specyficzny serial i na pewno nie trafi w gust każdego, ale dla fanów kryminałów oraz seriali detektywistycznych oraz prawniczych może być fajnym połączeniem tych trzech gatunków. Wcielający się w tytułowego bohatera Matthew Rhys wypada świetnie, a to nie jedyna zaleta serialu, bo oprawa wizualna, kostiumy oraz zdjęcia zdecydowanie mogą się podobać.

Przeczytaj recenzję Perry Mason.

Najlepsze seriale dramatyczne

Normalni ludzie

Opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy niejako są na siebie skazani, ale ich drogi stale schodzą się i rozchodzą. Czy i jak uda im się zbudować bliższą relację, która będzie w stanie przetrwać przeciwności losu? A może jest im dane jedynie cieszyć się swoim towarzystwem tylko od czasu do czasu bez szans na coś poważniejszego? Produkcja oparta na bestsellerze Sally Rooney.

Mogę cię zniszczyć

https://www.youtube.com/watch?v=DTjlurdbNnw&t=33s

Dość mroczny i ciężki serial opowiadający o młodej Afroamerykance, która nie potrafi ruszyć naprzód po tym, jak dowiaduje się, że prawdopodobnie została zgwałcona. Zamglone wspomnienia z poprzedniego wieczoru nie pomagają, a głównej bohaterce coraz trudniej jest zachować trzeźwość umysłu. Nie jest to łatwy seans, ale wart naszego czasu.

Gambit królowej

Chyba nikt nie spodziewałby się, że jedną z najwyżej ocenianych i najchętniej oglądanych produkcji Netfliksa w 2020 roku będzie serial opowiadający o dziewczynie grającej w szachy. Budowanie napięcia, oprawa wizualna oraz dźwiękowa, a także gra aktorska spowodowały, że ta nietypowa opowieść wciąga i nie pozwala przerwać seansu aż do końca. Spora niespodzianka i to jaka miła!

Zadzwoń do Saula (5. sezon)

Przeczytaj recenzję Zadzwon do Saula.

Spin-off "Breaking Bad" przestaje żyć w cieniu wcześniejszej produkcji. Za sprawą nowych bohaterów oraz powrotu doskonale znanych postaci "Better Call Saul" rozwija się z sezonu na sezon i zasłużenie otrzymuje wysokie noty. Bob Odenkirk bryluje i udowadnia, że jego postać zasługiwała na odrębny serial mający tyle odcinków.

Ozark (3. sezon)

Przeczytaj recenzję Ozark 3. sezon

Nie wiemy, czy w momencie produkowania 1. sezonu "Ozark" plan zakładał nakręcenie kolejnych serii i czy nowe odcinki miały przedstawiać to, co oglądamy dzisiaj, ale trzeba przyznać, że fabuła została poprowadzona znakomicie. Nowe postacie wprowadzają sporo zamętu (zasługa 3. sezonu), a główni bohaterowie mają jeszcze więcej na głowie, niż wcześniej. Wewnętrzne konflikty też nie pomagają. Jason Bateman kreuje dzieło swojego życia...?

Nowy papież (kontynuacja Młodego papieża)

Kontynuacja "Młodego papieża" od HBO to okazja do zobaczenia dwóch wyśmienitych aktorów na ekranie w jednej produkcji. Oprócz Jude'a Law w kapłana wciela się także John Malkovich. Był to ciekawy zabieg, choć oczywiście zmiana tytułu produkcji wraz z nowymi odcinkami zdarzała się. W obsadzie znaleźli się także Sharon Stone oraz Marilyn Manson, a całość zebrała fantastyczne oceny.

To wiem na pewno

Mark Ruffalo bryluje w podwójnej roli w tegorocznym serialu HBO. Życie dwóch braci bliźniaków nieustannie się przeplata i pełne jest wzlotów oraz upadków. Produkcja powstała w oparciu o książkę o tym samym tytule. To słodko-gorzki obraz codziennych starań, w których nie brakuje mniejszy i większych przeszkód na drodze ku... normalności.

Spisek Przeciwko Ameryce

HBO wręcz lubuje się w serialach kostiumowych, co dobitnie pokazuje "Spisek Przeciwko Ameryce" przedstawiający alternatywną wersję historii Stanów Zjednoczonych. Serial nakręcono na podstawie książki Philipa Rotha. Autorami produkcji są David Simon i Ed Burns, w rolach głównych występują Winona Ryder i John Turturro. Serial przedstawia rzeczywistość z perspektywy żydowskiej rodziny w kraju, gdzie represje ze strony świeżo upieczonego prezydenta zaskakują naród.

Little Fires Everywhere

Reese Whiterspoon sprawdza się nie tylko przed kamerami, ale także w roli producentki. Ma ona na swoim koncie "Wielkie kłamstewka" i "The Morning Show", a stworzony dla Hulu (w Polsce dostępny na Amazon Prime Video) mini-serial "Little Fires Everywhere" dołącza do czołówki dramatów z ostatniego czasu. Produkcja miejscami przypomina prześwietne "Wielkie kłamstewka", ale ma też własny styl i pomysł na siebie (w tym uwypuklenie młodszych postaci). Wzbudza niemałe emocje i wciąga.

Unorthodox

Mini-serial Netfliksa pojawił się trochę znikąd, bo raczej nikt nie spodziewał się, że kwietniowa premiera okaże się tak mocna. Twórcy serialu wzięli na warsztat autobiografię Debory Feldman i w czterech odcinkach opowiedzieli jej historię. Dobitny i solidny obraz sytuacji młodej Żydówki, która postanowiła uciec z Williamsburga i ultraortodoksyjnej społeczności, gdzie czekało ją zaaranżowane małżeństwo.

After Life (2.sezon)

Słodko-gorzki serial Ricka Gervais notuje zaskakująco udany powrót z drugim sezonem. Wbrew obawom, dalsze losy dziennikarza Tony'ego starającego się pogodzić ze śmiercią żony to wciąż angażująca i pełna emocja opowieść, która potrafi wprawiać w skrajne nastroje. Ricky w dalszym ciągu imponuje swoim poczuciem humoru i pomysłami na zabawne sceny, ale serialowi nie brakuje poważnego tonu, który myślę w dużym stopniu wynika z aktualnego nastawienia komika i aktora do świata. Nie jest to serial na każdą porę i samopoczucie, ale zdecydowanie warty uwagi i czasu.

Quiz

Limitowane serie HBO wychodzą po prostu świetnie i dobrym przykładem takiej produkcji jest "Quiz". Serial liczy trzy odcinki i przedstawia losy Charlesa i Diane Ingram, w których wcielili się Matthew Macfadyen (Duma i uprzedzenie, Sukcesja) oraz Sian Clifford (FleabagTargowisko próżności). Para musi bronić się przed zarzutami oszustwa, którego mieli dopuścić się w trakcie rozgrywki w programie "Milionerzy" (brytyjska edycja). W rozprawie walczą nie tylko o pieniądze, ale i swoje dobre imię, ponieważ nie mają najmniejszego zamiaru przyznać się do zarzucanego im czynu.

Przeczytaj recenzję Quiz.

Najlepsze seriale "made in Poland" - czy doganiamy czołówkę?

Mały Zgon, Znaki (2. sezon), W głębi lasu

Na początku roku zadebiutował serial komediowy Juliusza Machulskiego wyprodukowany dla CANAL+ pt. "Mały Zgon" opowiadający o zabawnej zamianie miejsc gangstera będącego świadkiem koronnym z lokalnym komendantem. Na antenę AXN wróciły "Znaki" z 2. sezonem, który kontynuuje wątki z premierowej serii - ta była zaskakująco dobra. Ostatnio na Netflix zadebiutował drugi polski serial "W głębi lasu" na podstawie książki Harlana Cobena.

Najlepsze seriale dokumentalne

The Last Dance

Przeczytaj recenzję The Last Dance.

Dla osób, które pamiętają lata 90. będzie to fenomenalny powrót do okresu panowania Chicago Bulls w NBA z Michaelem Jordanem na czele. Sportowiec stał się czymś więcej niż tylko najlepszym zawodnikiem na świecie, a dokument ESPN "Ostatni taniec" zabiera nas za kulisy czasów jego dorastania, zdobywania popularności oraz dzisiejszych wspominek rozgrywek sprzed dekad. Rewelacyjna realizacja, archiwalne zdjęcia i tempo, jakiego inne seriale mogłyby temu dokumentowi pozazdrościć sprawiają, że "The Last Dance" zobaczyć po prostu trzeba.

Hillary

Czteroczęściowa opowieść o Hillary Clinton, która mogła zostać pierwszą kobietą w Białym Domu w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych. W produkcji udział wzięła sama Hillary występując przed kamerą, ale nie brakuje wypowiedzi innych - bliższych i dalszych jej osób - które przede wszystkim jej schlebiają. Nie jest to do końca obiektywne spojrzenie na Hillary Clinton, ale zdecydowanie świetnie zrealizowana produkcja, która zawiera mnóstwo informacji, których wcześniej nie było szansy poznać.

McMillions

Przeczytaj recenzję dokumentu McMillions

Dokument HBO opowiadający o arcyciekawym przekręcie zorganizowanym w USA w ramach loterii McDonald's. Wyprowadzane były z niej miliony dolarów, podczas gdy sądzono, że nagrody trafiają do losowych zwycięzców. Świetna narracja, inscenizacje przedstawiające wydarzenia z przeszłości, a także kilkuodcinkowy format wciągają w tę zakręconą historię.

Be Water

Chyba każdy słyszał w życiu te słowa choć raz, bo cytowane są po dziś dzień przez wiele osób. "Bądź jak woda" mówił Bruce Lee, który jest bohaterem dokumentu ESPN. Aktor zmarł w wieku zaledwie 32 lat, jeszcze zanim doczekał się angażu w największych amerykańskich filmach. "Wejście smoka" to jego najpopularniejsze dzieło, ale zanim powstało, Bruce Lee pracował nad wieloma innymi projektami.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu