windows 10
32

Tak będzie wyglądać Windows 10 dla małych tabletów. Zaskoczeni?

Już od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że urządzenia z ekranem poniżej 8 cali zostaną potraktowane nieco inaczej, niż dotychczas. Interfejs systemu przeznaczonego na mniejsze tablety miał być bardzo zbliżony do odsłony dla telefonów komórkowych. To z kolei oznacza, że z tego typu urządzeń zniknie Pulpit i możliwe będzie uruchomienie aplikacji ze Sklepu Windows. Na blogu WinBeta […]

Już od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że urządzenia z ekranem poniżej 8 cali zostaną potraktowane nieco inaczej, niż dotychczas. Interfejs systemu przeznaczonego na mniejsze tablety miał być bardzo zbliżony do odsłony dla telefonów komórkowych. To z kolei oznacza, że z tego typu urządzeń zniknie Pulpit i możliwe będzie uruchomienie aplikacji ze Sklepu Windows.

Start

Na blogu WinBeta opublikowano efekty bardzo wczesnych prac nad „małotabletową” wersją Windows 10. Pierwsze wrażenie – nieco rozciągnięty Windows Phone/Windows 10 Mobile. Widać, że wiele rzeczy jest najzwyczajniej w świecie niedokończonych i pewne elementy interfejsu kuleją. Nie spodziewałem się niczego więcej po tym, jak ostatnia kompilacja Windows 10 dla telefonów okazała się być pełną niedoróbek.

Settiings_0

Możemy się na własne oczy przekonać, jak wygląda skalowanie aplikacji w tabletowej wersji Windows 10. Działa to całkiem nieźle, a z relacji Zaca Browdena wynika, iż także podczas zabawy z takim systemem „na żywo” Windows 10 sprawdza się bardzo dobrze. Mimo, iż tabletowa odsłona okienek wygląda bardzo surowo i na screenshotach może nieco odstraszać, wygoda użytkowania jest odpowiednia.

Maps

Należy się zastanowić jednak nad tym, czym tak naprawdę ma być Windows 10 dla tabletów. Przede wszystkim, zastąpi absolutnie nieprzemyślanego RT, ale nie tylko. Zostanie on umieszczony w urządzeniach, gdzie Pulpit nie będzie mieć sensu. A korzystanie z niego na ekranie mniejszym, niż 8 cali jest po prostu bardzo niewygodne, bez dwóch zdań.

FileExplorer

Więcej informacji zapewne zobaczymy na konferencji Build, która odbędzie się w tym miesiącu – możliwe, że w jej trakcie zostaną zapowiedziane nowe urządzenia, a także nowe funkcje dla Windows 10.

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5