15

Swoi.pl – kolejny portal społecznościowy.

Trudno już jest zliczyć portale społecznościowe mamy grono.net, spinacz.pl ( w kategorii portali nie biznesowych) oraz goldenline.pl, ogniwo.net, biznes.net (w kategorii biznesowej). Autorzy swoi.pl uznali iż jest jeszcze miejsce na nowy portal społecznościowy, oto co piszą o swoim dziele: Oddajemy w Wasze ręce wersję startową nowej, otwartej społeczności internetowej swoi.pl :)W codziennej pogoni za karierą […]

Trudno już jest zliczyć portale społecznościowe mamy grono.net, spinacz.pl ( w kategorii portali nie biznesowych) oraz goldenline.pl, ogniwo.net, biznes.net (w kategorii biznesowej). Autorzy swoi.pl uznali iż jest jeszcze miejsce na nowy portal społecznościowy, oto co piszą o swoim dziele:

Oddajemy w Wasze ręce wersję startową nowej, otwartej społeczności internetowej swoi.pl :)W codziennej pogoni za karierą i dobrami materialnymi, otoczeni wieloma nowinkami technologicznymi, wśród których znajduje się pełna gama narzędzi ułatwiających komunikację okazuje się, że dookoła nas nie ma nikogo. Notoryczny brak czasu, nawarstwiające się obowiązki, wysoko postawiona poprzeczka sprawiają, że odcinamy się od świata i wpadamy w wir systemu, który pochłania nas bez reszty. Portal swoi.pl ma za zadanie to zmienić…Ciach

Jak na misję czy też wizję portalu to trochę mało dowiadujemy się o tym czym ten serwis będzie i czym nas zaskoczy (szczególnie że grono ma kilkaset tysięcy użytkowników). Jakie funkcjonalności posiada serwis ? – autorzy do tej pory polecieli trochę standardem mamy więc naszych „swoich” czyli naszą sieć kontaktów, mamy możliwość szukania nowych znajomych, mamy strefy – miejsca do dyskusji na zdefiniowany temat i na koniec mamy też system wiadomości prywatnych.

Sam serwis jest mocno niedopracowany poczynając od grafiki (przepraszam, że to powiem, ale wygląda to jakby ktoś w połowie pracy zmienił koncepcje wyglądu – no i co to za wielkość czcionek!), poprzez takie szczegóły jak brak FAQ czy też podstawowej pomocy (na miejscu autorów nie liczył bym na to iż jeśli ktoś będzie miał z czymś problem będzie do nich pisał maile z pytaniami – pójdzie na grono lub spinacz), logo które nie jest linkiem do głównej strony itp.

To co odróżnia serwis swoi.pl od innych serwisów tego typu to fakt, iż od samego początku istnieje stref premium czyli opłaty za dodatkowe możliwości. Oto jak autorzy zachęcają nas do korzystania z strefy premium

„Dzięki usłudze swoi premium masz możliwość wsparcia naszej społeczności. Możesz też moderować strefy tematyczne, oraz tworzyć i moderować strefy ukryte. Już niebawem posiadacze swoi premium będą mogli korzystać z dodatkowych usług, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z serwisu, oraz sprawią że będzie on ciekawszy”

Z tego co widać nie zdecydowali się jeszcze czy strefa premium to charytatywne wspieranie serwisu czy też oferta czegoś więcej (moderowanie czy też tworzenie stref nie jest zbyt zachęcające aby za to płacić).

Dla mnie ciekawym jest fakt jak swoi.pl będą starać się przyciągnąć do siebie użytkowników ? – ponieważ w Polsce mam już tego typu serwisy dlatego też trzeba liczyć się z tym, że trzeba być konkurencyjny.

Zauważyłem też iż nowo powstałe serwis boją się porównań do swoich konkurentów i raczej bardzo rzadko stosują reklamę porównawcza – a szkoda bo może zrobiło by się ciekawie?

Podsumowując myślę że w obecnej formie swoi.pl nie zdobędą zbyt dużej popularności – gdyby mógł doradzić coś autorom to zagrał bym się jeszcze raz za przemyślenie funkcjonalności ( na razie jest ona banalna i mało inspirująca), postarał bym się o lepszy design oraz na pewno popracował bym nad formą marketingowo informacyjną.