Telewizja

Stronniczość TVP w Wiadomościach w liczbach jest porażająca

Grzegorz Ułan
Stronniczość TVP w Wiadomościach w liczbach jest porażająca
105

Zapewne większość z Was nie ogląda telewizji, przynajmniej ci z Was, którzy komentujecie w ten sposób niektóre nasze wpisy związane z TV. Dlatego dzięki Towarzystwu Dziennikarskiemu, które udostępniło właśnie raport z monitoringu „Wiadomości” TVP, „Wydarzeń” Polsatu, „Faktów” TVN oraz serwisów Polskiego Radia w okresie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu 27 września -11 października 2019 r, dowiecie się jak wyglądały programy informacyjne przed wyborami w czołowych polskich stacjach telewizyjnych.

To, że media publiczne pomogły PiS w wygraniu wyborów nie ulega wątpliwości, jednak w jakim stopniu, to już ciężko ocenić. Osobiście nie oglądałem, bo zwyczajnie nie mogę tego oglądać, mierzi mnie i denerwuje ta tuba propagandowa. Wychowałem się w czasach, kiedy można było jeszcze oglądać Dziennik TV i to, co dzieje się w Wiadomościach TVP, to istna kalka z tamtych czasów. Jednak nawet mnie, świadomego odbiorcę tej papki zaskoczyły wyniki raportu Towarzystwa Dziennikarskiego.

W okresie dwóch tygodni poprzedzających wybory parlamentarne, TVP niemal całe wydanie Wiadomości poświęcała tematyce wyborów - 73%, co stanowiło 119 ze 162 tematów poruszanych na antenie tego programu i zajęły one 83% czasu antenowego. Fakty TVN z kolei , poświęciły tematyce wyborów 71 ze 136 tematów, czyli 52%, a zajmowały one 59% czasu antenowego. Natomiast Wydarzenia Polsatu na 164 tematy jedynie 45 przeznaczyły na temat wyborów, co przekłada się na ich udział na poziomie 27%, a czasu antenowego na 30%. Niezła przepaść pomiędzy TVP a Polsatem.

Badanie wydźwięku materiałów jest ocenne: robią to dwie niezależne osoby, sprawdza trzecia, ale trzeba brać pod uwagę, że ocena dotyczy partii przeważającej w danym materiale, a z reguły zawiera on informacje i oceny dotyczące kilku partii i komitetów wyborczych.

Jak poszczególne stacje wykorzystały ten czas antenowy na wybory? Wiadomości TVP, 66 tematów z 119 przeznaczonych na wybory, czyli niemal połowę poświęciły partii PiS - 65 z nich miały wydźwięk pozytywny, a 1 neutralny. Z kolei partii PO poświęcono 43 tematy i wszystkie miały wydźwięk negatywny. Pozostałych 9 dotyczyło następujących partii: 4 - Lewicy, 3 - Konfederacji i 2 - PSL-u, wszystkie z wydźwiękiem negatywnym.

Na tym tle statystyki „Wiadomości” TVP, nadawcy formalnie publicznego, a nie państwowego wyglądają niezwykle: charakteryzuje je całkowity niemal brak krytycyzmu wobec PiS i całkowita negacja opozycji (ani jeden z materiałów o niej nie był pozytywny, ani nawet neutralny). Żadna ze stacji komercyjnych nie jest aż tak jednostronna.

Zobaczmy pozostałe dwa programy informacyjne TVN i Polsatu. W przypadku Faktów z 54 tematów poświęconych komitetom wyborczym, 46 przypadło na partię PiS, z czego 40 miało charakter negatywny, a 6 pozytywny. Jedynie 3 tematy ściśle dotyczyły tylko PO - dwa pozytywne, jeden neutralny, na Lewicę przypadło 4 tematy na plus, podobnie pozytywny wydźwięk miał jeden materiał poświęcony tylko Konfederacji - chyba nawet wiem o jaki materiał chodzi, wywołał on spore poruszenie wśród społeczności Wykopu.

Jeśli chodzi o Wydarzenia, to mamy tu najmniejsze zainteresowanie tematami wyborczymi - na 27 tematów 17 dotyczyło głównie partii PiS, na co się składało 13 z wydźwiękiem pozytywny, 3 - negatywny i 1 - neutralny. PO poświęcono 7 tematów, z czego 6 miało wydźwięk negatywny, a jeden - pozytywny. Lewica z kolei doczekała się jednego tematu pozytywnego, PSL- jednego neutralnego, a Konfederacja jednego pozytywnego.

Często TVN odbierany jest jako zdecydowanie krytyczny wobec władz, a Polsat – jako bardziej zrównoważony. Nasz monitoring potwierdza tę opinię wobec „Faktów”, a wobec „Wydarzeń” wskazuje na łagodniejsze traktowanie w nich PiS niż PO, a nawet na sprzyjanie tej partii.

Na tym chyba możemy już zakończyć ten raport, pozostałe dane odnośnie zapraszanych gości, listy osób, którym poświęcano "setki", a także konkretne materiały, którymi manipulowano fakty, potwierdzają tylko te powyższe dane. Z całym raportem możecie zapoznać się pod tym linkiem (pdf).

Źródło: Towarzystwo Dziennikarskie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu