9

Strona główna Rzeczpospolitej kopie kryptowaluty na komputerach gości

Jeszcze parę lat temu takie informacje byłyby ewenementem i większość osób uznawałaby je pewnie za SF lub stwierdziłaby, że nie rozumie przekazu, ale... czasy się zmieniają. Coraz częściej dowiadujemy się o witrynach internetowych, także tych popularnych, które kopią kryptowaluty. Wykorzystują przy tym komputery gości, przez co spowalniają ich pracę. Oczywiście za tym procederem nie stoją zawsze właściciele stron - czasem i oni padają ofiarą, luki wykorzystują przestępcy.

Kryptowaluty zyskują na znaczeniu i przede wszystkim na wartości, a to przyciąga nie tylko uczciwych użytkowników czy spekulantów, ale też przestępców. Świeżym przykładem jest strona główna Rzeczpospolitej. Wydaje się przy tym mało prawdopodobne, by winę ponosiła sama witryna – ktoś uzyskał do niej dostęp i zajął się kopieniem kryptowaluty Monero.

O sprawie informuje Zaufana Trzecia Strona, a na problem jeszcze wcześniej uwagę zwróciła Maja Niedźwiecka na Twitterze.

Skrypt kopiący przechowywany jest w pamięci podręcznej, więc osoby odwiedzające serwis Rzeczpospolitej, powinny się go pozbyć. Jednocześnie warto wspomnieć, że ZTS niedawno otrzymała informację, iż w Sieci pojawiła się oferta sprzedaży dostępu do panelu zarządzania serwisem dużej polskiej gazety. Nie sprecyzowano, o który tytuł chodzi, ale najwyraźniej była to „Rzepa”. Transakcji nie udało się dokonać, więc zaczęto kopać kryptowaluty. Ciekawe, jakie zyski przyniósł ten proceder?

Takich spraw z pewnością będzie przybywać. Z jednej strony wynika to kursów cyfrowych walut, bitcoin w ostatnich kwartałach stał się „gwiazdą” na rynku inwestycyjnym i zachęcił do pakowania pieniędzy w inne projekty z tej działki, z drugiej strony kłopot sprawiają niedostateczne zabezpieczenia, które kuszą przestępców. Trzeba mieć się na baczności, bo zamienicie się w górników, a z interesu odniesiecie niewiele korzyści…