21

Steam zostanie z nami na długo – popularność rośnie i będzie rosnąć

Nikt nie ma wątpliwości, że Steam jest najpopularniejszą usługą dla graczy pecetowych. Jak zmierzyć jednak jego popularność? Cóż, pewne statystyki udostępnia samo Valve. Dzięki w ekspresowym tempie możemy napisać o tym, że padł kolejny rekord. Steam 29 czerwca pobił kolejny rekord. Po raz pierwszy w historii z usługi korzystało jednocześnie ponad osiem milionów graczy (konkretnie […]

Nikt nie ma wątpliwości, że Steam jest najpopularniejszą usługą dla graczy pecetowych. Jak zmierzyć jednak jego popularność? Cóż, pewne statystyki udostępnia samo Valve. Dzięki w ekspresowym tempie możemy napisać o tym, że padł kolejny rekord.

Steam 29 czerwca pobił kolejny rekord. Po raz pierwszy w historii z usługi korzystało jednocześnie ponad osiem milionów graczy (konkretnie 8 020 813 osób). Mowa tutaj o użytkownikach, którzy byli jednocześnie zalogowali w programie, niekoniecznie akurat w coś grali. Czy to dużo? Najlepiej będzie porównać ten wynik do innego giganta – League of Legends. Na początku tego roku Riot Games informowało, że w szczytowym momencie zalogowanych użytkowników mieli… 7,5 miliona. Pamiętajmy jednak, że to tylko jedna gra – na wynik Steama zbierają się tysiące produkcji.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze gry, to na szczycie utrzymuje się oczywiście Dota 2 z wynikiem nieco ponad 775 000 graczy, dalej jest Counter-Strike: Global Offensive z 163 000, a później już poniżej magicznych stu tysięcy: Team Fortress 2, PayDay 2, Garry’s Mod, Football Manager 2014, Cywilizacja V i The Elder Scrolls: Skyrim.

Steamowi na pewno nie pomaga fakt, że duzi wydawcy coraz chętniej emigrują na swoje własne platformy. Ubisoft ma Uplay, a Electronic Arts ma Origin. Mimo tego, Valve udaje się poprawiać swoje wyniki. O siedmiu milionach użytkowników jednocześnie pisano w grudniu zeszłego roku – wzrost jest zatem dosyć znaczący, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mówimy o ledwie pół roku. Skąd takie wyniki? Usługa Valve puchnie wraz ze wzrostem całego rynku, a straty poniesione wycofaniem się części gigantów kompensuje sobie tytułami niezależnymi – wysoko w tabeli popularności znaleźć można takie tytuły jak Terraria, DayZ czy Rust.

Nie zapominajcie też, że na dziś jest ostatni dzień wyprzedaży na Steamie. Przeceny skończą się o godzinie 19:00 – jeżeli więc zostało Wam jeszcze trochę drobniaków, to teraz jest jeszcze szansa, żeby spłukać się do cna.