44

Steam OS ogłoszony – czy to raj dla graczy? Kolejne nowości w drodze

Pierwsza z trzech zapowiedzianych premier na ten tydzień już za nami. Dzisiejszego wieczora poznaliśmy Steam OS – system operacyjny bazujący na Linuxie, dedykowany „maszynom w pokojach dziennych”. System będzie dostępny wkrótce za darmo, a najważniejszą jego cechą będzie wygodna obsługa na dużym ekranie. Na to czekaliście? Steam chce dostarczyć na „duży ekran” w salonie nasze […]

Pierwsza z trzech zapowiedzianych premier na ten tydzień już za nami. Dzisiejszego wieczora poznaliśmy Steam OS – system operacyjny bazujący na Linuxie, dedykowany „maszynom w pokojach dziennych”. System będzie dostępny wkrótce za darmo, a najważniejszą jego cechą będzie wygodna obsługa na dużym ekranie. Na to czekaliście?

Steam chce dostarczyć na „duży ekran” w salonie nasze ulubione gry, znajomych oraz samego siebie – czyli najlepszą platformę do rozgrywki. Oczywiście bardzo ważną cechą systemu jest obsługa grafiki, dlatego na oficjalnej stronie projektu przeczytać możemy, że Valve udało się „zwiększyć wydajność w tworzeniu grafiki”, zaś aktualnie trwają prace nad „działanie systemu dźwięków” oraz „zmniejszaniem opóźnień związanych z reakcją na działania użytkownika”. Jak widać zbyt wielu szczegółów ja na razie nie nam nie podano, ale jest jakiś początek.

2

Valve zwraca także uwagę na otwartość platformy – każdy z producentów sprzętu, który będzie działał w oparciu o Steam OS będzie mógł dowolnie go modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb, a raczej potrzeb graczy. o czym pisał Jan, zaś druga opcja pozwala na między innymi przetrzymywanie naszych „save’ów” w chmurze. Opcje rodzinne, to funkcja mająca zapewnić brak dostępu do treści nieodpowiednich dla młodszych graczy. Opiekunowie będą mogli więc kontrolować listę tytułów, w które będą mogli grać najmłodsi, choć zapewne na tym lista cech funkcji się nie zamknie.

3

Prezentując tryb Big Picture Valve zapowiadało szturm na „duże ekrany”. Czy Steam OS oraz nadchodzące z nim urządzenia mogą stać się realną alternatywą i konkurencją dla konsol? Warto przyglądać się uważnie kolejnym ogłoszeniom i premierom ze strony Valve, bo będzie bardzo ciekawie. Za około 47 godzin mamy poznać kolejny element tej „układanki”. Co to będzie? Spekulacje trwają i być może to właśnie wyczekiwany Steam Box okaże się tą rewelacją. Jakby tego było mało, nie będzie to koniec, ponieważ czekać nas będzie także trzecia niespodzianka.