Ciekawostki technologiczne

Kawę ze Starbucks przywiezie nam robot. Pod warunkiem, że studiujemy w Stanach Zjednoczonych

Piotr Kurek
Kawę ze Starbucks przywiezie nam robot. Pod warunkiem, że studiujemy w Stanach Zjednoczonych
7

Drony, które mają dostarczać nam codzienne zakupy i jedzenie często wzbudzają kontrowersje. Bezpieczeństwo, czy hałas są jednymi z najczęściej podnoszonych kwestii. A gdyby tak zamiast latających maszyn skupić się na poruszających się po chodnikach robotach?

Dla polskich studentów kampusy uniwersyteckie nie kojarzą się raczej z rozbudowanymi osiedlami, na których spędza się większość dnia. Te amerykańskie, oprócz budynków szkolnych, oferują masę dodatkowych atrakcji — od sklepów, poprzez kawiarnie, restauracje, czy bary szybkiej obsługi. W przerwach od zajęć można więc zjeść ciepły posiłek, czy napić się kawy bez konieczności pokonywania dalekich odległości. W tym roku studenci z George Mason University w Fairfax, w stanie Wirginia będą mogli skorzystać z robotów-dostawców, które w kilkanaście minut dostarczą jedzenie oraz napoje we wskazane na kampusie miejsce.

Zobacz też: Poczta zaczyna testować drony na kółkach. Zastąpią listonoszy i kurierów?

Za projektem uruchomienia na kampusie usługi dostarczania przesyłek za pomocą robotów poruszających się na kołach jest Starship Technologies — startup o którym pisaliśmy już kilkukrotnie. We współpracy z firmą Sodexo zajmującą się między innymi cateringiem oferuje studentom kampusu George Mason University możliwość zamówienia jedzenia i napojów oraz dostarczenia ich za pomocą niewielkich robotów Starship. Poruszające się po chodnikach niewielkie pojazdy potrafią udźwignąć ok. 9 kilogramów i potrafią dojechać do zamawiającego w ok. 15 minut od złożenia zamówienia (oczywiście czas może ulec zmianie, w zależności od tego, na co zostało złożone zamówienie).

Zobacz też: Drony pocztowe od Google nad Europą. Szykuje się rewolucja w wysyłaniu paczek

Do zarządzania usługą Starship wystarczy aplikacja pozwalająca na śledzenie drogi robota w czasie rzeczywistym. Pojazd wysyła także powiadomienie o dojechanie do celu podroży, a jego otworzenie i zabranie zamówienia wymaga podania kodu PIN wyświetlanego na urządzeniu mobilnym. Dostawa za pomocą systemu Starship kosztuje 2 dolary (ok. 7,53 zł) i może być używana przez studentów korzystających z abonamentów jedzeniowych na kampusie.

W chwili obecnej usługa Starship na kampusie współpracuje z sieciami Starbucks, Blaze Pizza oraz Dunkin’ (wcześniej znanej jako Dunkin’ Donuts).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu