Praca w IT

Programiści - fakty, które należy znać w branży IT

Jakub Szczęsny
Programiści - fakty, które należy znać w branży IT
6

90 tys. pracowników branży IT na całym świecie przebadał Stack Overflow i właśnie opublikował dane na ten temat. Badanie dotyczy głównie programistów i również tym razem znalazły się w nim dane z Polski. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Stack Overflow wyróżniło kilka kluczowych wniosków z tego badania - najszybciej rozwija się Python, co jest kolejnym osiągnięciem tego typu w wykonaniu wspomnianego języka. Natomiast w zestawieniu najbardziej lubianych wyprzedza go tylko Rust. Respondenci wskazali, że pierwszą linijkę kodu napisali w wieku średnio 16 lat, co jednak bardzo różni się w poszczególnych krajach.

Najwięcej zarabiają najczęściej DevOpsi, a najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są ci, którzy mają najwięcej doświadczenia. Jednocześnie ci bardzo doświadczeni programiści najrzadziej poszukują innej pracy. Wśród najważniejszych problemów wpływających na produktywność w pracy mężczyźni najczęściej wymieniają zadania niezwiązane z programowaniem, natomiast kobiety wskazują na "toksyczne środowisko".

Czy kodowanie jest moim hobby?

Nieco ponad 4/5 respondentów wskazało, że kodowanie jest ich hobby. Przecząco na to pytanie odpowiedziało 19,8 procent wszystkich uczestników ankiety - wygląda więc na to, że większość łączy pracę z pasją i są z tego powodu szczęśliwi.

Nauka programowania najczęściej zajęła programistom od 5 do 9 lat. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to, że wielu z nich deklaruje także, że nauczyła się tego fachu w mniej niż 5 lat (co może wynikać z rosnącej popularności np. bootcampów). Doskonale widać jednak, że bardzo, bardzo wielu programistów na rynku pracy to ci, którzy "profesjonalnie" kodują mniej niż 5 lat, co stanowi bardzo istotną informację dla samych pracodawców. Trudno jest znaleźć bardzo doświadczonego programistę, a jeśli już takiego się szuka - trzeba szykować dla niego naprawdę dobre pieniądze.

Kim jest programista?

To najczęściej biały europejczyk / potomek europejczyków. Na drugim miejscu są południowi Azjaci, na trzecim miejscu zaś Hiszpanie / Latynosi. Najczęściej jest to osoba w wieku od 25 do 29 lat, czyli całkiem młody pracownik na rynku pracy, być może dopiero myślący o założeniu rodziny lub jeszcze nie planujący tego kroku.

Warto wskazać również jak wygląda średni wiek programistów w różnych krajach oraz ile wynosi średnie doświadczenie. Polska w obydwu zestawieniach znajduje się na niemal samym końcu - mamy bardzo młodych i jednocześnie mniej doświadczonych niż w przypadku m. in. Australijczyków programistów.

[

Moją uwagę zwróciło jednak to, jak wielu programistów w skali świata deklarowało, że boryka się z chorobą. Bardzo wiele osób wskazało stany depresyjne lub nerwicę jako podstawowe przyczyny ich cierpień. Wskazywano również na zaburzenia takie jak ADHD lub Zespół Aspergera (niskie spektrum autyzmu).

Szczegółowe wyniki badania Stack Overflow można podejrzeć tutaj - na oficjalnej stronie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu