Przeglądarki internetowe

Stabilny Firefox 22 już na serwerach Mozilli. Technologia WebRTC wkracza do akcji

Tomasz Popielarczyk
Stabilny Firefox 22 już na serwerach Mozilli. Technologia WebRTC wkracza do akcji
24

Zgodnie z planem kolejna wersja Firefoksa powoli zmierza na nasze urządzenia. Przeglądarka Mozilli tym razem zaoferuje nam domyślnie aktywowaną obsługę WebRTC, a także cały szereg poprawek i usprawnień, które mają odbić się pozytywnie również na jej wydajności. Stabilny i domyślnie aktywowany fra...

Zgodnie z planem kolejna wersja Firefoksa powoli zmierza na nasze urządzenia. Przeglądarka Mozilli tym razem zaoferuje nam domyślnie aktywowaną obsługę WebRTC, a także cały szereg poprawek i usprawnień, które mają odbić się pozytywnie również na jej wydajności.

Stabilny i domyślnie aktywowany framework WebRTC to nie jedyna nowość tego wydania, choć zapewne jedna z najbardziej znaczących. O tej technologii pisaliśmy już niejednokrotnie, a więc dodam tylko, że pozwala ona m.in. na prowadzenie wideorozmów w przeglądarce internetowej bez potrzeby uciekania się do jakichkolwiek innych wtyczek i dodatków. Słowem, jest to niemalże natywna funkcja programu, a co najciekawsze nic nie stoi na przeszkodzie byśmy komunikowali się w ten sposób z użytkownikami np. Chrome.

Wszystko opiera się bowiem na modułach pisanych w JavaScript i HTML5, które będą umożliwiały komunikację między użytkownikami obu przeglądarek. Rozwiązanie to ma być proste i szybkie, ale czy się przyjmie? Wszystko zależy od implementacji.

Dużym atutem nowego Firefoksa ma być rozszerzenie silnika SpiderMonkey o nowy moduł - OdinMonkey odpowiedzialny za uruchamianie aplikacji pisanych w JavaScript wykorzystujących Asm.js. W rezultacie Firefox pod tym względem ma radzić sobie nawet 3,7-krotnie lepiej (szybciej) niż V8 (silnik wbudowany w Chrome).

Firefox 22 to również usprawnienia w obsłudze osadzonych przy użyciu HTML5 elementach multimedialnych. Dzięki temu możemy zmieniać tempo odtwarzania, a także cieszyć się obsługą nowego selektora CSS3 - Flexbox. Webdesignerzy docenią też obecność inspektora fontów w narzędziach programistycznych, a posiadacze ekranów o wysokiej rozdzielczości - ich lepszą obsługę. Programiści Mozilli zadbali też o szereg usprawnień w społecznościowym API.

Nowa wersja Firefoksa jeszcze nie zadebiutowała oficjalnie, ale pojawiła się już na serwerach FTP Mozilli. Nowości można podsumować jako skupienie się na wydajności programu, co jest dobrym znakiem. Fundacja wdraża sukcesywnie nowe rozwiązania, ale jednocześnie pieczołowicie rozwija swój produkt na tej najistotniejszej dla użytkowników płaszczyźnie. Czy za sprawą 22-ego wydania zobaczymy odpływ użytkowników od konkurencji? Zapewne nie, choć uczyni ono Liska jeszcze bardziej solidnym i dobrze radzącym się z najnowszymi technologiami webowymi produktem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxMozillaWebRTCJavaScript