14

Sprzedaż tabletów większa niż komputerów? To jeszcze nie era post-PC

Od prawie dwóch lat, od kiedy tablety zaczęły się upowszechniać, wieszczony jest, wręcz apokaliptyczny koniec ery PC i rozpoczęcie ery post-PC, w której urządzenia mobilne przejmą władzę nad światem. Czas mija, a owe nowe, wspaniałe dni jak nie chciały nadejść, tak nie nadchodzą. Jednak ostatnie prognozy dotyczące sprzedaży komputerów i tabletów mogłyby wskazywać, że ten […]

post-pcOd prawie dwóch lat, od kiedy tablety zaczęły się upowszechniać, wieszczony jest, wręcz apokaliptyczny koniec ery PC i rozpoczęcie ery post-PC, w której urządzenia mobilne przejmą władzę nad światem. Czas mija, a owe nowe, wspaniałe dni jak nie chciały nadejść, tak nie nadchodzą. Jednak ostatnie prognozy dotyczące sprzedaży komputerów i tabletów mogłyby wskazywać, że ten rok będzie kluczowy dla wielkiej przemiany. Mogłyby, ale jeszcze nie pora na odtrąbienie zwycięstwa.

Zgodnie z ostatnimi analizami Sameer Singh, już w tym roku, i to raczej wcześniej, niż później, sprzedaż tabletów będzie wyższa, niż sprzedaż komputerów. W tym momencie na sklepowe półki trafia około 55-60 milionów tabletów kwartalnie i 80 milionów komputerów. Jednak, o ile w przypadku urządzeń mobilnych wskaźnik ten idzie w górę, o tyle w przypadku PCetów spada. W tym roku po raz pierwszy od wypuszczenia na rynek iPada pierwszej generacji, sprzedaż tabletów może być większa, niż sprzedaż urządzeń stacjonarnych.

tablet-vs-pc-shipment-projection

Wprawdzie dane te, to wciąż tylko prognozy, to właściwie nikt Ameryki nie odkrył. Prędzej czy później sprzedaż tabletów będzie większa niż komputerów. Czy to jednak oznacza, że era post-PC już puka do naszych drzwi? Moim zdaniem, jeszcze nie. Choć tablety porównywane są z komputerami i z nimi zestawiane, to uważam, że na ich rosnącą popularność należy patrzeć w tych samych kategoriach, jak na upowszechnianie się smartfonów. Tablety w przeważającej mierze działają pod kontrolą systemów mobilnych i mają wiele ograniczeń, które nie predysponują ich wciąż do czegoś więcej, niż konsumpcji mediów. Oczywiście, można wykorzystywać tablety w inny sposób, niż tylko przeglądanie sieci i granie w proste gierki, ale jeszcze daleko im do użyteczności komputerów. Dużo bliżej im do smartfonów, a jakoś nie słychać głosów, że rosnąca popularność zaawansowanych telefonów stanowi początek końca czasu komputerów.

W tym momencie można powiedzieć – a co z Windows 8, Surface i innymi urządzeniami, na których ten system ma działać? Prawda, Microsoft, wydając nowego Windowsa, przyśpieszył proces zastępowania komputerów przez tablety i ich chimery. W końcu Windows 8 pozwala pracować na tablecie jak na normalnym komputerze, o ile oczywiście podepniemy do niego klawiaturę. Ale nawet sam Steve Ballmer nie sądzi, aby Surface miał zdominować rynek PCetów. ipad_mini_whiteTak naprawdę, to na razie implementacja Windowsa 8 na urządzeniach mobilnych idzie dość powoli, ich ceny są wyższe, niż u konkurencji, i upowszechnienie się tego systemu zajmie jeszcze sporo czasu. Nie spodziewałbym się, że konsumenci nagle masowo będą porzucać swoje komputery na rzecz tabletów z W8.

Era post-PC zapewne nadejdzie, w pewnym sensie. Nie mam, co do tego wątpliwości, że ludzie coraz chętniej będą kupować tablety i inne urządzenia mobilne, zamiast komputerów stacjonarnych czy laptopów. Sądzę jednak, że owa era będzie przede wszystkim odznaczać się specjalizacją. Po tablety będą sięgać ci konsumenci, którym komputer z pełnym systemem do niczego nie jest potrzebny, bo chcą co najwyżej posurfować w sieci, przeczytać książkę, obejrzeć filmik na YouTube lub pograć w prostą grę. Jednak wciąż, przynajmniej w najbliższych latach, komputery będą wykorzystywane do zadań, których tablety podołać nie mogą. Być może kategoria ta będzie się z czasem kurczyć, ale na pewno nie na tyle szybko, aby można było tak łatwo obwieścić koniec szeroko pojętych PCetów.

Zdjęcie: SiliconWeek