Spotify

Polacy uwielbiają polską muzykę, ale Podsiadło znalazł swojego pogromcę!

Konrad Kozłowski
Polacy uwielbiają polską muzykę, ale Podsiadło znalazł swojego pogromcę!
3

Od siedmiu lat Spotify jest dostępne w Polsce i przez cały czas serwis analizuje gust słuchaczy. Czy w podsumowaniu są jakieś niespodzianki? Ależ oczywiście, że są.

Najpopularniejsze utwory w Polsce na Spotify

Raport Spotify potwierdza tylko jedno: Polacy mają naprawdę zmienny gust. To oczywiście spore uogólnienie i jest kilka stałych trendów, które się utrzymują na przestrzeni lat, ale najpopularniejsze w poprzednich latach utwory otarły się o dość skrajne gatunki muzyczne. Na listach top najpopularniejszych kawałków znaleźli się przecież Daft Punk, Ed Sheeran, Calvin Harris, Drake, TBS i nasi lokalni Taco Hemingway oraz Quebonafide. W rankingu z ostatnich 7 lat przodują pop i dance pop, ale nie zabrakło na liście miejsca dla rapu, trapu i rocka.

Wyszukiwanie utworów na Spotify nigdy nie było tak łatwe – dogonili YouTube i Apple Music

Najpopularniejsze utwory w latach 2013 - 2017:

 • 2017: „Shape of You” - Ed Sheeran
 • 2016: „Cheap Thrills” - Sia
 • 2015: „Lean On” - Major Lazer, DJ Snake, MØ
 • 2014: „I See Fire” – Ed Sheeran
 • 2013: „Get Lucky” – Daft Punk

Każdego roku coraz większą popularność zdobywali jednak nasi lokalni artyści, co można też rozumieć jako zwiększenie zainteresowania usługą użytkowników z Polski. W następnych latach na listach królowały kawałki "Tamagotchi" oraz "Język ciała", które nagrali odpowiednio Taconafide oraz Tymek i Big Scythe. W zeszłym roku tylko dwa utwory w topowej dziesiątce były nagrane przez zagranicznych wykonawców, co bardzo kontrastuje zestawieniem z 2015 roku, gdy polscy artyści znajdowali się poza pierwszą trzydziestką.

Tworzenie playlist ze znajomymi nigdy nie było tak wygodne. Nowe funkcje Spotify

Najchętniej słuchane utwory w Polsce na Spotify od 2013 roku

Gdy jednak spojrzymy na podsumowanie 7 ostatnich lat, to na czoło nie wysuwa się żaden polski utwór czy wykonawca. Na szczycie znalazł się Ed Sheeran z kawałkiem "Shape of you" i dopiero za nim uplasowali się Dawid Podsiadło oraz Tymek z Big Scythe. Poniżej możecie zapoznać się z 10 najpopularniejszymi utworami na Spotify w Polsce od 2013 roku:

 1. „Shape of You” - Ed Sheeran
 2. „Język ciała” - Tymek, Big Scythe
 3. „Małomiasteczkowy” - Dawid Podsiadło
 4. „Początek” - Dawid Podsiadło, Kortez, Krzysztof Zalewski, Męskie Granie Orkiestra 2018
 5. „Tamagotchi” - TACONAFIDE
 6. „Rainman” -  Tymek, Trill Pem, TEDE,  2K, Michał Graczyk
 7. „bad guy” - Billie Eilish
 8. „California” - White 2115
 9. „Dance Monkey” - Tones And I
 10. „hot coffee” - schafter

Jesteśmy więc świadkami podobnego trendu, który panuje w kategorii wideo. Polskie filmy i seriale bardzo często są najczęściej oglądane na przykład na Netfliksie, co potwierdzają dwie rzeczy: ich regularna obecność w TOP 10 na stronie głównej oraz inwestycja serwisu w polskie treści, do których prawa oraz licencje są coraz częściej nabywane.

Spotify wchodzi na rynek z nowym produktem. Czy to był prawdziwy powód strachu przed Apple One?

Kogo Polacy najczęściej słuchają na Spotify? Oto podsumowanie 2019 roku w Polsce i na świecie

Jednak rankingi i infografika to nie wszystko, co Spotify przygotowało na tę okazję. Serwis ma też w zanadrzu naprawdę fajną Muzyczną Mapę Świata, na której możecie przyjrzeć się wybranym lokalizacjom i listom najpopularniejszych w tych regionach utworów. W przypadku Polski, możecie sprawdzić, co najczęściej odtwarzane jest przez użytkowników Spotify w Gdańsku, w Poznaniu, we Wrocławiu, w Łodzi, w Warszawie, w Krakowie oraz w Katowicach. Dla każdej z miejscowości przygotowano dedykowaną playlistę, która obejmuje aż setkę najpopularniejszych utworów utworów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu